REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.? Jaka jest kwota wyrównania po wakacyjnych zmianach?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny przysługuje świadczenie urlopowe w wysokości 1.662,97 zł brutto. Jednak w przypadku szczególnych warunków pracy kwota wzrasta do 2.217,29 zł brutto. 

UWAGA! Aktualizacja artykułu o wyjaśnienia MEiN dla DGP z 16 sierpnia 2023 r. o tym, jak obliczyć wyrównanie do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r. Od publikacji artykułu zmieniono wysokość świadczenia urlopowego. Według MEiN wyrównanie ma być obliczone przy pomocy niekorzystnej dla nauczycieli metody proporcjonalnej. 

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1704,87 zł.

Osoby zainteresowane obliczeniami odsyłamy do poradnika DGP: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej  Anna Kopyść

Więcej w DGP, dodatek „Nowelizacja ustawy okołobudżetowej” 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Pierwotna treść artykułu z 12 czerwca 2023 r.

 Świadczenie urlopowe ro dodatkowe świadczenie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela wypłacane co roku do 31 sierpnia. Taki jest ostateczny termin ustawowy wypłaty. 

W praktyce wypłacane jest w czerwcu przed wakacjami.

Kto może otrzymać świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenia urlopowe przysługują nauczycielom. Nie mają do nich prawa pracownicy niepedagogiczni szkoły. Nie otrzyma np. świadczenia dyrektor szkoły nie pełniący funkcji nauczyciela. 

Nie mają też do niego prawa osoby prowadzące zajęcia na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Przepis ten stanowi m.in., że w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Ważne! Odpowiednik świadczeń urlopowych dla pracowników szkół nie będących nauczycielami jest dopuszczalny w szkołach innych niż publiczne.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Przykład

Nauczyciel pracował w pełnym wymiarze godzin przez 9 miesięcy w roku szkolnym 2022/2023. Ma prawo do świadczenia urlopowego za 9 miesięcy w wysokości 1247,23 zł.

Wynika to z proporcji:

1662,97 zł x 9/12 =1247,23 zł

Jeżeli nauczyciel był zatrudniony przez część roku szkolnego w niepełnym wymiarze czasu pracy wykorzystujemy wzór:

(1662,97 zł : 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.

Czy świadczenie urlopowe dla nauczycieli zależne jest od dochodu nauczyciela?

Nie, prawo do świadczenia urlopowego nie jest zależne od sytuacji dochodowej nauczyciela w 2023 r. Nie jest to świadczenie dla nauczycieli o najniższych dochodach.

Świadczenie urlopowe a urlopy

Świadczenie urlopowe otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie:

  • rodzicielskim,
  • wychowawczym,
  • dla poratowania zdrowia.

Dotyczy to także okresu choroby.

Wynika to z tego, że nauczyciele pozostają w ww. sytuacjach w stosunku pracy. Inaczej jest jednak w przypadku urlopu bezpłatnego. Prawo nie przewiduje świadczenia urlopowego dla nauczyciela korzystającego przez cały rok szkolny z takiego urlopu.

Jaka jest podstawa prawna wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli?

Na podstawie art. 53 Karty nauczyciela z odpisu na ZFŚS, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA