REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.? Jaka jest kwota wyrównania po wakacyjnych zmianach?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.?
Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny przysługuje świadczenie urlopowe w wysokości 1.662,97 zł brutto. Jednak w przypadku szczególnych warunków pracy kwota wzrasta do 2.217,29 zł brutto. 

UWAGA! Aktualizacja artykułu o wyjaśnienia MEiN dla DGP z 16 sierpnia 2023 r. o tym, jak obliczyć wyrównanie do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r. Od publikacji artykułu zmieniono wysokość świadczenia urlopowego. Według MEiN wyrównanie ma być obliczone przy pomocy niekorzystnej dla nauczycieli metody proporcjonalnej. 

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1704,87 zł.

Osoby zainteresowane obliczeniami odsyłamy do poradnika DGP: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej  Anna Kopyść

Więcej w DGP, dodatek „Nowelizacja ustawy okołobudżetowej” 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Pierwotna treść artykułu z 12 czerwca 2023 r.

 Świadczenie urlopowe ro dodatkowe świadczenie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela wypłacane co roku do 31 sierpnia. Taki jest ostateczny termin ustawowy wypłaty. 

W praktyce wypłacane jest w czerwcu przed wakacjami.

Kto może otrzymać świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenia urlopowe przysługują nauczycielom. Nie mają do nich prawa pracownicy niepedagogiczni szkoły. Nie otrzyma np. świadczenia dyrektor szkoły nie pełniący funkcji nauczyciela. 

Nie mają też do niego prawa osoby prowadzące zajęcia na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Przepis ten stanowi m.in., że w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Ważne! Odpowiednik świadczeń urlopowych dla pracowników szkół nie będących nauczycielami jest dopuszczalny w szkołach innych niż publiczne.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Przykład

Nauczyciel pracował w pełnym wymiarze godzin przez 9 miesięcy w roku szkolnym 2022/2023. Ma prawo do świadczenia urlopowego za 9 miesięcy w wysokości 1247,23 zł.

Wynika to z proporcji:

1662,97 zł x 9/12 =1247,23 zł

Jeżeli nauczyciel był zatrudniony przez część roku szkolnego w niepełnym wymiarze czasu pracy wykorzystujemy wzór:

(1662,97 zł : 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.

Czy świadczenie urlopowe dla nauczycieli zależne jest od dochodu nauczyciela?

Nie, prawo do świadczenia urlopowego nie jest zależne od sytuacji dochodowej nauczyciela w 2023 r. Nie jest to świadczenie dla nauczycieli o najniższych dochodach.

Świadczenie urlopowe a urlopy

Świadczenie urlopowe otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie:

 • rodzicielskim,
 • wychowawczym,
 • dla poratowania zdrowia.

Dotyczy to także okresu choroby.

Wynika to z tego, że nauczyciele pozostają w ww. sytuacjach w stosunku pracy. Inaczej jest jednak w przypadku urlopu bezpłatnego. Prawo nie przewiduje świadczenia urlopowego dla nauczyciela korzystającego przez cały rok szkolny z takiego urlopu.

Jaka jest podstawa prawna wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli?

Na podstawie art. 53 Karty nauczyciela z odpisu na ZFŚS, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(42)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nauczyciel
  2023-06-14 08:23:26
  Oprócz pieniędzy (które oczywiście są ważne, bo po to każdy pracuje) warto wspomnieć o tzw. cichym wspomaganiu oświaty. Co to?- zapytają niezorientowani. Chodzi o kupowanie za własną kasę papieru, długopisów, pomocy naukowych ( np. ostatnio kupiłem globus, ponieważ nie mogłem się doprosić w szkole). Poza tym drukowanie w domu na prywatnych drukarkach, a czasem nawet oddawanie prywatnych sprzętów do dyspozycji w szkole. Organizowanie samodzielnie takich bzdetów jak wskaźnik do mapy czy kreda, bo bywa, że jej też brakuje. Pytam- czy lekarz, pielęgniarka organizuje strzykawki, igły, opatrunki za własne pieniądze? Czy górnik sam kupuje narzędzia do pracy? Czy policjantem sam kupuje pałkę? Itd, itd... to jest chore. Pomyślcie o tym. Ciekawe co by było gdyby nauczyciele się wycofali się z tych działań....
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Nauczyciel emerytowany
  2023-06-14 04:24:56
  Każda złotówka która wpadnie do kieszeni nauczyciela jest rozgłaszania w internecie, tv .Później się dziwimy że społeczeństwo nie lubi nauczycieli bo ciągle domagają się podwyżki a ciągle im coś płacą.Moze napiszmy o innych grupach zawodowych ile zarabiają, ile dostają dodatkowo.Moze o górnikach którzy ciągle dostają inflacyjne, premie dla,dodatki a nawet kartki żywnościowe o wartości 1500 zł miesięcznie!
  14
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zdenerwowana
  2023-06-14 08:28:49
  Przy dzisiejszej fatalnej sytuacji nauczycieli powinniśmy zastrajkować, ale tak, że innym spadną kapcie. Nie łazić po Warszawie i rzucać kredą tylko przestać uczyć w najbardziej newralgicznym momencie czyli maj, czerwiec.
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tessa
  2023-06-14 09:57:16
  Napiszcie o tym ile pieniędzy otrzymuje lekarz, pielęgniarki, sędziowie itd.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Daria
  2023-06-14 13:23:09
  Tak a sędziowie prawie 7000zl więc dlaczego im nikt nie zazdrości
  1
 • Teresa
  2023-06-13 16:08:30
  Czy poza świadczeniem urlopowym nauczyciel może ubiegać się o "Wczasy pod gruszą"? Nasza księgowa mówi: "nie!!" Nie otrzymujemy jak pozostali pracownicy tego wniosku do wypełnienia. A jak jest u Was?
  17
  pokażodpowiedzi (6)
 • naucyciel
  2023-06-26 09:24:41
  Nikt nie powiedział, ze świadczenie to wypłacane jest w wysokości 1462,97 zł (netto)!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Terra
  2023-06-13 18:13:37
  My w niepublicznym nie dostajemy tego świadczenia.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zzz
  2023-06-13 21:09:20
  Wśród nauczycieli są pedagodzy którzy biorą urlopy na poratowanie swojego zdrowia o ile są zatrudnieni i pobierają świadczenie a chodzi mnie o to że są nauczyciele nadużywający alkohol bierze taki urlop i pobiera świadczenie znam takie przypadki ,przychodził do szkoły nietrzeźwy ,przewracał się a dzieci na to patrzyli a dyrekcja tolerowała takie zachowanie ,to było małżeństwo obydwoje pracowali w szkole podstawowej i dyrektor nie zwolnił ich dyscyplunarnie o czym mówi kodeks pracy ,bo w tej szkole to byli PSL.,obecnie już tych nauczycieli nie ma są na emeryturach ale osobiście na własne oczy widziałam bo też moje dzieci chodziły do tej szkoły ,nauczyciele przychodzili do szkoły nawloni ,to jest niedopomyslenia .
  61
  pokażodpowiedzi (3)
 • Bart
  2023-06-13 13:36:47
  Ja dostaję 1100
  1
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

Rewolucja w VAT: do KSeF będzie dodana aplikacja, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Podatnik ją sprawdzi i zatwierdzi. Co z biurami rachunkowymi?

Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę

Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

REKLAMA

Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

REKLAMA

Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, kotły, termodernizacja, fotowoltaika [od 29 września 2023 r.]

29 września rusza program "Ciepłe mieszkanie". Mieszkańcy bloków mogą otrzymać od 16 500 zł do 43 900 zł dla mieszkańców bloków, 375 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wartość całego programu to 1,75 mld zł.

REKLAMA