REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.? Jaka jest kwota wyrównania po wakacyjnych zmianach?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.?
Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 r.?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny przysługuje świadczenie urlopowe w wysokości 1.662,97 zł brutto. Jednak w przypadku szczególnych warunków pracy kwota wzrasta do 2.217,29 zł brutto. 

UWAGA! Aktualizacja artykułu o wyjaśnienia MEiN dla DGP z 16 sierpnia 2023 r. o tym, jak obliczyć wyrównanie do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r. Od publikacji artykułu zmieniono wysokość świadczenia urlopowego. Według MEiN wyrównanie ma być obliczone przy pomocy niekorzystnej dla nauczycieli metody proporcjonalnej. 

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. - 1704,87 zł.

Osoby zainteresowane obliczeniami odsyłamy do poradnika DGP: Nowelizacja ustawy okołobudżetowej  Anna Kopyść

Więcej w DGP, dodatek „Nowelizacja ustawy okołobudżetowej” 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Pierwotna treść artykułu z 12 czerwca 2023 r.

 Świadczenie urlopowe ro dodatkowe świadczenie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela wypłacane co roku do 31 sierpnia. Taki jest ostateczny termin ustawowy wypłaty. 

W praktyce wypłacane jest w czerwcu przed wakacjami.

Kto może otrzymać świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenia urlopowe przysługują nauczycielom. Nie mają do nich prawa pracownicy niepedagogiczni szkoły. Nie otrzyma np. świadczenia dyrektor szkoły nie pełniący funkcji nauczyciela. 

Nie mają też do niego prawa osoby prowadzące zajęcia na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Przepis ten stanowi m.in., że w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Ważne! Odpowiednik świadczeń urlopowych dla pracowników szkół nie będących nauczycielami jest dopuszczalny w szkołach innych niż publiczne.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Przykład

Nauczyciel pracował w pełnym wymiarze godzin przez 9 miesięcy w roku szkolnym 2022/2023. Ma prawo do świadczenia urlopowego za 9 miesięcy w wysokości 1247,23 zł.

Wynika to z proporcji:

1662,97 zł x 9/12 =1247,23 zł

Jeżeli nauczyciel był zatrudniony przez część roku szkolnego w niepełnym wymiarze czasu pracy wykorzystujemy wzór:

(1662,97 zł : 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.

Czy świadczenie urlopowe dla nauczycieli zależne jest od dochodu nauczyciela?

Nie, prawo do świadczenia urlopowego nie jest zależne od sytuacji dochodowej nauczyciela w 2023 r. Nie jest to świadczenie dla nauczycieli o najniższych dochodach.

Świadczenie urlopowe a urlopy

Świadczenie urlopowe otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie:

 • rodzicielskim,
 • wychowawczym,
 • dla poratowania zdrowia.

Dotyczy to także okresu choroby.

Wynika to z tego, że nauczyciele pozostają w ww. sytuacjach w stosunku pracy. Inaczej jest jednak w przypadku urlopu bezpłatnego. Prawo nie przewiduje świadczenia urlopowego dla nauczyciela korzystającego przez cały rok szkolny z takiego urlopu.

Jaka jest podstawa prawna wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli?

Na podstawie art. 53 Karty nauczyciela z odpisu na ZFŚS, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(42)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nauczyciel
  2023-06-14 08:23:26
  Oprócz pieniędzy (które oczywiście są ważne, bo po to każdy pracuje) warto wspomnieć o tzw. cichym wspomaganiu oświaty. Co to?- zapytają niezorientowani. Chodzi o kupowanie za własną kasę papieru, długopisów, pomocy naukowych ( np. ostatnio kupiłem globus, ponieważ nie mogłem się doprosić w szkole). Poza tym drukowanie w domu na prywatnych drukarkach, a czasem nawet oddawanie prywatnych sprzętów do dyspozycji w szkole. Organizowanie samodzielnie takich bzdetów jak wskaźnik do mapy czy kreda, bo bywa, że jej też brakuje. Pytam- czy lekarz, pielęgniarka organizuje strzykawki, igły, opatrunki za własne pieniądze? Czy górnik sam kupuje narzędzia do pracy? Czy policjantem sam kupuje pałkę? Itd, itd... to jest chore. Pomyślcie o tym. Ciekawe co by było gdyby nauczyciele się wycofali się z tych działań....
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Nauczyciel emerytowany
  2023-06-14 04:24:56
  Każda złotówka która wpadnie do kieszeni nauczyciela jest rozgłaszania w internecie, tv .Później się dziwimy że społeczeństwo nie lubi nauczycieli bo ciągle domagają się podwyżki a ciągle im coś płacą.Moze napiszmy o innych grupach zawodowych ile zarabiają, ile dostają dodatkowo.Moze o górnikach którzy ciągle dostają inflacyjne, premie dla,dodatki a nawet kartki żywnościowe o wartości 1500 zł miesięcznie!
  14
  pokażodpowiedzi (3)
 • Zdenerwowana
  2023-06-14 08:28:49
  Przy dzisiejszej fatalnej sytuacji nauczycieli powinniśmy zastrajkować, ale tak, że innym spadną kapcie. Nie łazić po Warszawie i rzucać kredą tylko przestać uczyć w najbardziej newralgicznym momencie czyli maj, czerwiec.
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tessa
  2023-06-14 09:57:16
  Napiszcie o tym ile pieniędzy otrzymuje lekarz, pielęgniarki, sędziowie itd.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Daria
  2023-06-14 13:23:09
  Tak a sędziowie prawie 7000zl więc dlaczego im nikt nie zazdrości
  1
 • Teresa
  2023-06-13 16:08:30
  Czy poza świadczeniem urlopowym nauczyciel może ubiegać się o "Wczasy pod gruszą"? Nasza księgowa mówi: "nie!!" Nie otrzymujemy jak pozostali pracownicy tego wniosku do wypełnienia. A jak jest u Was?
  17
  pokażodpowiedzi (6)
 • naucyciel
  2023-06-26 09:24:41
  Nikt nie powiedział, ze świadczenie to wypłacane jest w wysokości 1462,97 zł (netto)!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Terra
  2023-06-13 18:13:37
  My w niepublicznym nie dostajemy tego świadczenia.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zzz
  2023-06-13 21:09:20
  Wśród nauczycieli są pedagodzy którzy biorą urlopy na poratowanie swojego zdrowia o ile są zatrudnieni i pobierają świadczenie a chodzi mnie o to że są nauczyciele nadużywający alkohol bierze taki urlop i pobiera świadczenie znam takie przypadki ,przychodził do szkoły nietrzeźwy ,przewracał się a dzieci na to patrzyli a dyrekcja tolerowała takie zachowanie ,to było małżeństwo obydwoje pracowali w szkole podstawowej i dyrektor nie zwolnił ich dyscyplunarnie o czym mówi kodeks pracy ,bo w tej szkole to byli PSL.,obecnie już tych nauczycieli nie ma są na emeryturach ale osobiście na własne oczy widziałam bo też moje dzieci chodziły do tej szkoły ,nauczyciele przychodzili do szkoły nawloni ,to jest niedopomyslenia .
  62
  pokażodpowiedzi (3)
 • Bart
  2023-06-13 13:36:47
  Ja dostaję 1100
  1
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

REKLAMA

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

REKLAMA

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA