Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.

rekrutacja ósmoklasisty 2022 r./2023 r. / Media
W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
rozwiń >

Jak obliczać punkty po ósmej klasie?

Maksymalnie jest to 200 punktów:

  1. 100 punktów to maksymalne wyniki uzyskane na egzaminie (język polski, matematyka i dwa inne przedmioty powiązane z profilem klasy, do której nastolatek chce się dostać).

Punkty procentowe uzyskane za egzamin z matematyki i języka polskiego należy pomnożyć przez 0,35, a za egzamin z języka obcego pomnożyć przez 0,3. W sumie punktów za egzamin można zebrać 100.

  1. 100 punktów to potencjalna suma oceny końcowej, konkursów, wolontariatów (np. wolontariat to 3 punkty, a 18 punktów jest za wszystkie osiągnięcia artystyczne i sportowe, z konkursów wiedzy).

 Jak obliczać punkty z wyników w nauce ósmoklasisty?

  • ocena 6 - 18 punktów
  • ocena 5 - 17 punktów
  • ocena 4 - 14 punktów
  • ocena 3 - 8 punktów
  • ocena 2 - 2 punktów
  • świadectwo z wyróżnieniem - 7 punktów

Kraków – rekrutacja ósmoklasistów poprzez system OMIKRON

Etapy rekrutacji w Krakowie ósmoklasistów w 2022 r.

Od 16 maja 2022 r. do 20 czerwca 2022 r. do godz. 15:00 trwa rejestracja wniosków w elektronicznym systemie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Rejestracja wniosków do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych,wstępnych, przygotowania wojskowego, sportowych oraz mistrzostwa sportowego trwa do 30 maja 2022 r. do godz. 15:00

Uwaga!
Wniosek zarejestrowany w systemie, można osobiście złożyć w szkole pierwszego wyboru lub
można podpisać za pomocą Profilu Zaufanego.

Rejestracja do systemu rekrutacyjnego Omikron dla wszystkich kandydatów odbywa się z wykorzystaniem numeru PESEL.

Uwaga!
Wniosek zarejestrowany, ale niepotwierdzony w szkole pierwszego wyboru nie bierze udziału w elektronicznej rekrutacji.

  • Od 24 czerwca 2022 r. do 12 lipca 2022 r. należy uzupełnić wniosek w szkole pierwszego wyboru składając kopie lub oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Szkoła pierwszego wyboru na podstawie złożonych dokumentów potwierdza osiągnięcia kandydata w systemie rekrutacji.

Uwaga!
Nie złożenie wymaganych dokumentów w terminie jest równoznaczne z wykluczeniem kandydata z elektronicznej rekrutacji. Kandydat nie zostanie zakwalifikowany do żadnej placówki wskazanej na liście preferencji we wniosku.

  • Od 24 czerwca do 12 lipca 2022 r. możliwa będzie zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie do szkoły, w tym zamiana szkół do których kandyduje.

Aby dokonać zmiany rodzice lub prawni opiekunowie muszą w szkole pierwszego wyboru złożyć pisemną prośbę o cofnięcie potwierdzenia wniosku w systemie rekrutacyjnym. Po wprowadzeniu zmian kopię wniosku podpisaną przez rodziców lub prawnych opiekunów kandydata należy ponownie dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru (do 12 lipca ) celem potwierdzenia wniosku w systemie.

Termin złożenia wniosku upływa 20 czerwca 2018 r. o godz. 15:00.

  • 19 lipca 2022 r. o godz 10:00 w szkołach zostaną opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Po zalogowaniu się na konto kandydata, utworzone podczas rejestracji wniosku, będzie widoczna informacja o wynikach naboru.

Szczecin: ósmoklasiści składają dokumenty rekrutacyjne

Rekrutacja, podobnie jak w poprzednich latach, będzie odbywać się droga elektroniczną. Wolnych jest blisko 5 tys. miejsc w szczecińskich szkołach.

W publicznych liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i szkołach branżowych I stopnia przygotowanych zostało blisko 5 tys. miejsc. Każdy uczeń może wybrać maksymalnie trzy szkoły, a w ich obrębie dowolną liczbę oddziałów.

"Na pierwszym miejscu na liście preferencji kandydat powinien wpisać tę szkołę i klasę, w której najbardziej chciałby się uczyć. Jeśli zgromadzona przez ucznia liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdzie miejsce w kolejnych oddziałach lub placówkach wskazanych w podaniu" – poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Szczecinie Dariusz Sadowski.

Rekrutacja ósmoklasistów jest elektroniczna

Rekrutacja jest elektroniczna. Kandydaci składają wnioski i wszystkie niezbędne załączniki wraz ze świadectwem i wynikami egzaminu ósmoklasisty na indywidualnym koncie w systemie Nabór. Nie ma konieczności osobistego stawiennictwa w szkole.

"W postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę następujące kryteria: wyniki egzaminu ósmoklasisty, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, szczególne osiągnięcia ucznia, ukończenie szkoły z wyróżnieniem oraz osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej" – poinformował Sadowski.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do oddziałów wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji (np. klasy sportowe, dwujęzyczne), ważne będą również wyniki sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Do kiedy ósmoklasista musi złożyć dokumenty do liceów w 2022 r.?

Na wypełnienie dokumentów oraz złożenie ich elektronicznie, kandydaci mają czas do 20 czerwca.

W przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - do 31 maja.

Kiedy zostaną ogłoszone wyniki naboru dla ósmoklasistów w 2022 r.?

Wstępne wyniki tegorocznego naboru do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 19 lipca. Następnie, rodzice lub opiekunowie prawni kandydata wstępnie zakwalifikowanego będą musieli potwierdzić przyjęcie w wybranych szkołach.

Ostateczne wyniki naboru zaplanowane są na 25 lipca.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...