REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w 2022 r. ósmoklasiści zdają egzamin z przedmiotu dodatkowego?

Egzamin, matura
Egzamin, matura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie, na egzaminie ósmoklasisty nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Pomimo to są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne z przedmiotów dodatkowych.

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 r. będą tylko trzy przedmioty:

REKLAMA

  1. język polski,
  2. matematyka oraz
  3. wybrany język obcego nowożytny.

Nie będzie jednego z przedmiotów dodatkowych (do wyboru) – biologia, fizyka, chemia, geografia lub historia pojawią się na egzaminie prawdopodobnie w 2024 r.

Dla egzaminu ósmoklasisty 2022 r. zrezygnowano  z dodatkowego przedmiotu, który miał być wprowadzony od roku szkolnego 2021/2022. Powodem są utrudnienia w nauczaniu dzieci spowodowane przez pandemię (nauka zdalna, kwarantanny nauczycieli i całych klas).

Pomimo rezygnacji są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne. Np. dla historii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - fragmenty arkusza egzaminacyjnego próbnego z historii. Zadanie 5. (0–1)

Uporządkuj podane poniżej wydarzenia, tak aby utworzyły poprawny związek przyczynowo-skutkowy. Wpisz litery w kratki we właściwej kolejności.


A. Działalność misyjna biskupa Wojciecha wśród Prusów.
B. Wykupienie ciała biskupa Wojciecha przez Bolesława Chrobrego.
C. Pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha.
D. Zamordowanie biskupa Wojciecha.
E. Kanonizacja biskupa Wojciecha.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 13. (0–1)

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Fragment pamiętników Władysława Łosia


Król umarł w Mereczu na Litwie. Tegoż roku wojska polskie kwarciane: jedno na Żółtych Wodach, drugie pod Korsuniem zginęły i hetmani zostali pobrani do więzienia.
Pod Zbarażem wojsko nasze oblężone; jednak za sprawą i dzielnością, i niewypowiedzianym męstwem i odwagą nieśmiertelnej pamięci księcia Jeremiego Korybuta na Wiśniowcu wytrwało oblężenie. Tegoż roku króla na pomoc oblężeńcom idącego obległo też wojsko nieprzyjacielskie.
Na podstawie: D. Ostapowicz, S Suchodolski, Od Hammurabiego do Fukuyamy, Gdańsk 1999.

Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 27. (0–2)

Tekst A
Fragment artykułu prasowego


W dniu 28 czerwca doszło do poważnych zaburzeń na terenie miasta Poznania. Od pewnego czasu imperialistyczna agentura i reakcyjne podziemie starały się wykorzystać trudności ekonomiczne dla sprowokowania wystąpień przeciw władzy ludowej. Na miejsce wypadków udali się przedstawiciele Rządu i Komitetu Centralnego PZPR z Premierem Józefem Cyrankiewiczem na czele.

Na podstawie: W. Zdziabek, Ćwiczenia z historii dla szkół średnich. Od zakończenia II wojny światowej do początków III Rzeczypospolitej, Poznań 2000.

Tekst B
Fragment dokumentu

Przez dwa miesiące trwały prace Okrągłego Stołu. W poczuciu odmienności swoich stanowisk ideowych, aspiracji i interesów, a jednocześnie we wzajemnym poszanowaniu własnej tożsamości poszukiwano najbardziej skutecznych środków naprawy Rzeczypospolitej. Na podstawie: www.ofop.eu

Tekst C
Fragment listu protestacyjnego


Jesteśmy głęboko oburzeni traktowaniem naszych kolegów lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, spełniających swoje obowiązki po brutalnej interwencji oddziałów ZOMO i WP na kopalni „Wujek” w Katowicach. Bicie osób udzielających pomocy jest podeptaniem ludzkiej godności. www.polska1918-89.pl

Tekst D
Fragment dokumentu


Komisja Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy po rozważeniu 21 żądań strajkujących załóg Wybrzeża doszły do następujących ustaleń: […] uznaje się za celowe powołanie nowych samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej.
www.solidarnosc.org.pl

ZADANIE

W którym tekście, spośród oznaczonych literami A–D, opisane jest wydarzenie chronologicznie najwcześniejsze, a w którym – najpóźniejsze? W każdym wierszu tabeli wybierz właściwą literę.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. Arkusz egzaminacyjny próbny z historii - poniżej do ściągnięcia w formacie PDF

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA