REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w 2022 r. ósmoklasiści zdają egzamin z przedmiotu dodatkowego?

Egzamin, matura
Egzamin, matura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie, na egzaminie ósmoklasisty nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Pomimo to są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne z przedmiotów dodatkowych.

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 r. będą tylko trzy przedmioty:

REKLAMA

 1. język polski,
 2. matematyka oraz
 3. wybrany język obcego nowożytny.

Nie będzie jednego z przedmiotów dodatkowych (do wyboru) – biologia, fizyka, chemia, geografia lub historia pojawią się na egzaminie prawdopodobnie w 2024 r.

Dla egzaminu ósmoklasisty 2022 r. zrezygnowano  z dodatkowego przedmiotu, który miał być wprowadzony od roku szkolnego 2021/2022. Powodem są utrudnienia w nauczaniu dzieci spowodowane przez pandemię (nauka zdalna, kwarantanny nauczycieli i całych klas).

Pomimo rezygnacji są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne. Np. dla historii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - fragmenty arkusza egzaminacyjnego próbnego z historii. Zadanie 5. (0–1)

Uporządkuj podane poniżej wydarzenia, tak aby utworzyły poprawny związek przyczynowo-skutkowy. Wpisz litery w kratki we właściwej kolejności.


A. Działalność misyjna biskupa Wojciecha wśród Prusów.
B. Wykupienie ciała biskupa Wojciecha przez Bolesława Chrobrego.
C. Pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha.
D. Zamordowanie biskupa Wojciecha.
E. Kanonizacja biskupa Wojciecha.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 13. (0–1)

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Fragment pamiętników Władysława Łosia


Król umarł w Mereczu na Litwie. Tegoż roku wojska polskie kwarciane: jedno na Żółtych Wodach, drugie pod Korsuniem zginęły i hetmani zostali pobrani do więzienia.
Pod Zbarażem wojsko nasze oblężone; jednak za sprawą i dzielnością, i niewypowiedzianym męstwem i odwagą nieśmiertelnej pamięci księcia Jeremiego Korybuta na Wiśniowcu wytrwało oblężenie. Tegoż roku króla na pomoc oblężeńcom idącego obległo też wojsko nieprzyjacielskie.
Na podstawie: D. Ostapowicz, S Suchodolski, Od Hammurabiego do Fukuyamy, Gdańsk 1999.

Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 27. (0–2)

Tekst A
Fragment artykułu prasowego


W dniu 28 czerwca doszło do poważnych zaburzeń na terenie miasta Poznania. Od pewnego czasu imperialistyczna agentura i reakcyjne podziemie starały się wykorzystać trudności ekonomiczne dla sprowokowania wystąpień przeciw władzy ludowej. Na miejsce wypadków udali się przedstawiciele Rządu i Komitetu Centralnego PZPR z Premierem Józefem Cyrankiewiczem na czele.

Na podstawie: W. Zdziabek, Ćwiczenia z historii dla szkół średnich. Od zakończenia II wojny światowej do początków III Rzeczypospolitej, Poznań 2000.

Tekst B
Fragment dokumentu

Przez dwa miesiące trwały prace Okrągłego Stołu. W poczuciu odmienności swoich stanowisk ideowych, aspiracji i interesów, a jednocześnie we wzajemnym poszanowaniu własnej tożsamości poszukiwano najbardziej skutecznych środków naprawy Rzeczypospolitej. Na podstawie: www.ofop.eu

Tekst C
Fragment listu protestacyjnego


Jesteśmy głęboko oburzeni traktowaniem naszych kolegów lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, spełniających swoje obowiązki po brutalnej interwencji oddziałów ZOMO i WP na kopalni „Wujek” w Katowicach. Bicie osób udzielających pomocy jest podeptaniem ludzkiej godności. www.polska1918-89.pl

Tekst D
Fragment dokumentu


Komisja Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy po rozważeniu 21 żądań strajkujących załóg Wybrzeża doszły do następujących ustaleń: […] uznaje się za celowe powołanie nowych samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej.
www.solidarnosc.org.pl

ZADANIE

W którym tekście, spośród oznaczonych literami A–D, opisane jest wydarzenie chronologicznie najwcześniejsze, a w którym – najpóźniejsze? W każdym wierszu tabeli wybierz właściwą literę.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. Arkusz egzaminacyjny próbny z historii - poniżej do ściągnięcia w formacie PDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA