REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w 2022 r. ósmoklasiści zdają egzamin z przedmiotu dodatkowego?

Egzamin, matura
Egzamin, matura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie, na egzaminie ósmoklasisty nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego. Pomimo to są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne z przedmiotów dodatkowych.

Na egzaminie ósmoklasisty 2022 r. będą tylko trzy przedmioty:

REKLAMA

  1. język polski,
  2. matematyka oraz
  3. wybrany język obcego nowożytny.

Nie będzie jednego z przedmiotów dodatkowych (do wyboru) – biologia, fizyka, chemia, geografia lub historia pojawią się na egzaminie prawdopodobnie w 2024 r.

Dla egzaminu ósmoklasisty 2022 r. zrezygnowano  z dodatkowego przedmiotu, który miał być wprowadzony od roku szkolnego 2021/2022. Powodem są utrudnienia w nauczaniu dzieci spowodowane przez pandemię (nauka zdalna, kwarantanny nauczycieli i całych klas).

Pomimo rezygnacji są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne. Np. dla historii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - fragmenty arkusza egzaminacyjnego próbnego z historii. Zadanie 5. (0–1)

Uporządkuj podane poniżej wydarzenia, tak aby utworzyły poprawny związek przyczynowo-skutkowy. Wpisz litery w kratki we właściwej kolejności.


A. Działalność misyjna biskupa Wojciecha wśród Prusów.
B. Wykupienie ciała biskupa Wojciecha przez Bolesława Chrobrego.
C. Pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha.
D. Zamordowanie biskupa Wojciecha.
E. Kanonizacja biskupa Wojciecha.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 13. (0–1)

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Fragment pamiętników Władysława Łosia


Król umarł w Mereczu na Litwie. Tegoż roku wojska polskie kwarciane: jedno na Żółtych Wodach, drugie pod Korsuniem zginęły i hetmani zostali pobrani do więzienia.
Pod Zbarażem wojsko nasze oblężone; jednak za sprawą i dzielnością, i niewypowiedzianym męstwem i odwagą nieśmiertelnej pamięci księcia Jeremiego Korybuta na Wiśniowcu wytrwało oblężenie. Tegoż roku króla na pomoc oblężeńcom idącego obległo też wojsko nieprzyjacielskie.
Na podstawie: D. Ostapowicz, S Suchodolski, Od Hammurabiego do Fukuyamy, Gdańsk 1999.

Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. - arkusz egzaminacyjny próbny z historii. Zadanie 27. (0–2)

Tekst A
Fragment artykułu prasowego


W dniu 28 czerwca doszło do poważnych zaburzeń na terenie miasta Poznania. Od pewnego czasu imperialistyczna agentura i reakcyjne podziemie starały się wykorzystać trudności ekonomiczne dla sprowokowania wystąpień przeciw władzy ludowej. Na miejsce wypadków udali się przedstawiciele Rządu i Komitetu Centralnego PZPR z Premierem Józefem Cyrankiewiczem na czele.

Na podstawie: W. Zdziabek, Ćwiczenia z historii dla szkół średnich. Od zakończenia II wojny światowej do początków III Rzeczypospolitej, Poznań 2000.

Tekst B
Fragment dokumentu

Przez dwa miesiące trwały prace Okrągłego Stołu. W poczuciu odmienności swoich stanowisk ideowych, aspiracji i interesów, a jednocześnie we wzajemnym poszanowaniu własnej tożsamości poszukiwano najbardziej skutecznych środków naprawy Rzeczypospolitej. Na podstawie: www.ofop.eu

Tekst C
Fragment listu protestacyjnego


Jesteśmy głęboko oburzeni traktowaniem naszych kolegów lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, spełniających swoje obowiązki po brutalnej interwencji oddziałów ZOMO i WP na kopalni „Wujek” w Katowicach. Bicie osób udzielających pomocy jest podeptaniem ludzkiej godności. www.polska1918-89.pl

Tekst D
Fragment dokumentu


Komisja Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy po rozważeniu 21 żądań strajkujących załóg Wybrzeża doszły do następujących ustaleń: […] uznaje się za celowe powołanie nowych samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej.
www.solidarnosc.org.pl

ZADANIE

W którym tekście, spośród oznaczonych literami A–D, opisane jest wydarzenie chronologicznie najwcześniejsze, a w którym – najpóźniejsze? W każdym wierszu tabeli wybierz właściwą literę.

testy

Dziennik Gazeta Prawna

Egzamin ósmoklasisty 2022 r. Arkusz egzaminacyjny próbny z historii - poniżej do ściągnięcia w formacie PDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA