Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Ale jego wczesne wykrycie daje 90% szans na wyleczenie

Wczesne wykrycie raka prostaty to nawet 90% szans na wyleczenie / Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia w listopadzie przypomina panom o badaniach profilaktycznych, zwłaszcza w kierunku raka prostaty, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Ale wczesna diagnoza to 90% szans na wyleczenie.

MZ zachęca do badań profilaktycznych

Ministerstwo Zdrowia, w ramach kampanii „Planuję długie życie”, zachęca mężczyzn do zdrowego trybu życia i badań urologicznych. Towarzyszące kampanii hasła: „Dbaj o zdrowie po męsku” i „Nie pozwól, by rak zadał cios poniżej pasa” przypominają, że odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz regularne badania pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem, a w przypadku wczesnej diagnozy nowotworowej – szanse na wyleczenie są dużo większe. 

22 listopada w Ministerstwie Zdrowia odbył się panel ekspercki na ten temat.

W październiku zwracaliśmy uwagę na profilaktykę kobiet, szczególnie w zakresie raka piersi. W listopadzie z kolei mówimy o sprawach męskich. Zachęcamy do badań profilaktycznych przeciw rakowi prostaty i jąder. Mam apel do panów, aby dbali o swoje zdrowie. Często mężczyźni wstydzą się  wizyty u lekarza, dlatego wsparcie środowiska jest niezwykle istotne. Zachęcam do badań profilaktycznych” – przekonuje minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Chirurgia robotyczna szansą dla pacjentów

O małoinwazyjnej metodzie jaką jest chirurgia robotyczna mówi dr Paweł Wisz z Centrum Chirurgii Robotycznej PIM MSWiA: „Chirurgia robotyczna zmieniła jakość leczenia pacjentów. Pracujemy nad standardami w tym zakresie – najważniejsze są szkolenia z obsługi robotów dla chirurgów”. Zaznacza, że już dziś technologia pozwala na zdalne przeprowadzanie operacji. Jedyną barierą są kwestie prawne dotyczące odpowiedzialności za pacjenta.

Dr Tomasz Syryło dzieli się doświadczeniem z kliniki urologii ogólnej, czynnościowej i onkologicznej w WIM w Warszawie: „Coraz częściej obserwujemy nowotwory jąder u młodych mężczyzn w wieku 20-40 lat. Natomiast najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn to rak prostaty. Dlatego tak ważne jest mówienie o tym – świadomy mężczyzna to zdrowy mężczyzna”. Dodaje, że nowotwory męskie to rzadko poruszany temat. Mężczyźni nie dopuszczają myśli, że zachorują.

Czynniki ryzyka raka prostaty

Dr Syryło wskazuje na czynniki ryzyka raka prostaty. Są to m.in.: wiek, występowanie tego rodzaju raka w rodzinie, mutacja genów, otyłość, dieta wyskotłuszczowa, brak aktywności fizycznej. Zaznacza też, że dzięki refundacji w tej dziedzinie rynek prywatnych zabiegów kurczy się na rzecz wykonywanych w szpitalach publicznych. W 2022 r. po raz pierwszy wykonano więcej zabiegów w szpitalach publicznych niż w prywatnych.

Z kolei prof. Tomasz Szydełko, konsultant krajowy w dziedzinie urologii wylicza, że 15% wszystkich nowotworów to te z grupy urologicznych, ale już wśród samych mężczyzn to aż 26%. To oznacza, że co 4 nowotwór u mężczyzny jest urologiczny. Na pierwszym miejscu wśród urologicznych nowotworów złośliwych jest rak prostaty (ok. 14 tys. zachorowań rocznie), następny to rak pęcherza, nerki i jądra. Alarmuje, że umieralność na raka prostaty jest coraz wyższa - jesteśmy jedynym krajem w UE, w którym ten wskaźnik rośnie. Duże znaczenie w walce z tym nowotworem ma budowanie czujności onkologicznej wśród mężczyzn. „Muszą oni zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Istotne jest samobadanie, walka z fałszywym poczuciem wstydu, profilaktyka i ocena wyników badań przez specjalistów” - podkreśla.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...