REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"TAK dla zdrowia rodziny" - Polacy będą edukowani w kierunku profilaktyki nowotworów

lekarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała. 

Rusza kampania społeczno-edukacyjna "TAK dla zdrowia rodziny"

Organizatorem kampanii "TAK dla zdrowia rodziny" są Medyczna Racja Stanu i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Zainicjuje ją konferencja nauka w Warszawie z udziałem specjalistów.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas tematycznych debat ekspercko-systemowych, które rozpoczną się w Pałacu Staszica o godz. 11.00, członkowie rady naukowej kampanii przedstawią racje humanistyczne, medyczne i ekonomiczne dotyczące przeciwdziałania chorobom. Wskażą m.in. na wartość wykonywania testu w kierunku wirusa HCV, szczepień w kierunku wirusa - HPV, czy profilaktyki w zapobieganiu otyłości.

W konferencji wezmą udział: szefowa MRiPS Marlena Maląg, Barbara Dziuk, przewodnicząca podkomisji stałej ds. onkologii, prezes ZUS Gertruda Uścińska, dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny, prof. Leszek Czupryniak kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie klinicznej, prof. Ewa Leh-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.

Walka z onkogennymi wirusami 

REKLAMA

"Systemowym wsparciem determinacji służącej pokonaniu tego zagrożenia byłaby decyzja o stworzeniu Narodowego Planu Eliminacji HCV. Od wielu lat apelują o to zakaźnicy, hepatolodzy, onkolodzy i lekarze POZ, przypominając, że dotarcie do nosicieli wirusa pozwoli uchronić każdego roku co najmniej 3 tys. Polaków przed rozwinięciem raka wątrobowokomórkowego" - wskazały w komunikacie przekazanym PAP Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i Anna Jasińska, rzecznik Medycznej Racji Stanu.

W komunikacie podniesiono również wartość szczepień "w kierunku innego onkogennego wirusa - HPV". "Możliwość uchronienia dziewczynek, przede wszystkim przed rakiem szyjki macicy, a chłopców przed nowotworami obszaru głowy i szyi oraz innych lokalizacji, to ważny powód, by łączyć siły na rzecz ich bezpieczeństwa"- zaznaczyli inicjatorzy kampanii. Zwrócili uwagę, że istnieje w Polsce możliwość wykonania testów na HPV, których skuteczność w wykrywaniu zaawansowanych stanów przedrakowych szyjki macicy okazuje się być bardzo skuteczna".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy przedmiot w szkole dotyczący zdrowia?

Organizatorzy kampanii wskazali także na potrzebę zapobiegania otyłości wśród dzieci w Polsce, które "tyją szybciej, niż ich rówieśnicy w Unii Europejskiej".

"Przesłania w formie wideo planujemy systematycznie prezentować w szkołach. Liczymy, że już wkrótce będzie to wstęp do przedmiotu - +godzina dla zdrowia+, którego wprowadzenie do szkół jest jednym z głównych postulatów Medycznej Racji Stanu" - czytamy w komunikacie.

Kampanię patronatem honorowym objęła Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, zaś ambasadorkami przesłania "o koniecznej współodpowiedzialności za własną kondycję" zostały - tegoroczna Miss Polonia, Ewa Jakubiec, dyplomowana pielęgniarka, studentka Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Laura Breszka, aktorka telewizyjna, teatralna i dubbingowa. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA