Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują, dokumentacja, ważne terminy. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie. Chodzi m.in. o zakres i sposób organizowania ćwiczeń. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 15 marca 2025 r.
- Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują?
- Co ile ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej?
- Dokumentacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
- Realizacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
- Raport podsumowujący ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
- Ważne terminy
28 lutego 2025 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 lutego 2025 r. w sprawie ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Reguluje ono kwestię zakresu, sposobu organizowania oraz prowadzenia ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują?
Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, w celu weryfikacji gotowości i zwiększenia skuteczności wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz utrwalania wiedzy i umiejętności organy ochrony ludności przeprowadzają ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. W rozporządzeniu wskazano, co obejmują te ćwiczenia. Obejmują one:
- przygotowanie osób zajmujących stanowiska kierownicze do koordynowania działań prowadzonych w ramach ochrony ludności i kierowania obroną cywilną;
- doskonalenie indywidualnych umiejętności osób zajmujących stanowiska kierownicze w zakresie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz utrzymania zdolności do zachowania ciągłości działania w warunkach niedoboru zasobów;
- sprawdzenie gotowości do działania oraz sprawności podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, a także ich zdolności do współdziałania z innymi podmiotami ochrony ludności i obrony cywilnej podczas katastrof naturalnych, awarii technicznych lub sytuacji kryzysowych;
- doskonalenie umiejętności działania zespołowego podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej przy wykonywaniu zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz zdolności do współdziałania z organami ochrony ludności;
- weryfikację właściwej współpracy i realizacji dobrych praktyk podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym z zakresu organizowania łączności, wymiany i ochrony informacji, stosowania procedur ratowniczych i pomocowych ujętych w planach ratowniczych i zarządzania kryzysowego oraz wynikających z podziału kompetencji;
- weryfikację umiejętności prowadzenia dokumentacji w przyjętej formie.
W rozporządzeniu wskazano także, że ćwiczenia organizowane są z udziałem rzeczywistych sił i środków polegają na bezpośredniej obecności wyznaczonych podmiotów w miejscu prowadzenia ćwiczeń i wykonywaniu przez nie określonych zadań, z wykorzystaniem przewidzianych do tego środków.
Ćwiczenia w formie sztabowej mogą być organizowane jako gry decyzyjne lub jako treningi. Te organizowane w formie gier decyzyjnych, mają polegać na doskonaleniu procesu informacyjno-decyzyjnego związanego z realizacją zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz umiejętności formułowania oceny i identyfikowania zagrożeń oraz poszukiwania rozwiązań występujących problemów. Zaś treningi mają polegać na doskonaleniu praktycznych umiejętności pracowników w zakresie wykonywania zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną.
Co ile ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej?
Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ćwiczenia te powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na rok. Powinny być realizowane na podstawie planów ćwiczeń ochrony ludności i obrony cywilnej. Te zaś sporządza:
- wójt, burmistrz, prezydent miasta (plany zatwierdza starosta),
- prezydenta miasta na prawach powiatu, starosty i marszałka województwa ( plany zatwierdza wojewoda),
- wojewody (plany zatwierdza minister właściwy do spraw wewnętrznych).
Dokumentacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
Kierownik ćwiczeń ma za zadanie opracować dokumentację związaną z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem ćwiczeń. Dodatkowo ma za zadanie koordynować i monitorować przebieg ćwiczeń. Ćwiczenia te mają zostać przeprowadzone zgodnie z dokumentacją w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń. Dokumentacja ta określa:
- czas i miejsce przeprowadzenia ćwiczeń;
- osobę odpowiedzialną za przygotowanie ćwiczeń;
- scenariusz zdarzeń i cel ćwiczeń;
- planowane siły i środki;
- wykaz kierowników przygotowujących i oceniających ćwiczenia;
- zadania poszczególnych osób oraz podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej w trakcie ćwiczeń;
- termin sporządzenia raportu z ćwiczeń.
Realizacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
Zgodnie z rozporządzeniem, realizacja ćwiczeń obejmuje następujące elementy:
- przeprowadzenie procedury alarmowania ćwiczących ze wskazaniem im miejsca rozpoczęcia ćwiczeń;
- dojazd lub dotarcie ćwiczących do miejsca prowadzenia ćwiczeń;
- realizację zadań wynikających ze scenariusza ćwiczeń, w tym danej fazy ćwiczeń;
- wstępne podsumowanie ćwiczeń i ich zakończenie oraz powrót ćwiczących do własnych zadań;
- udokumentowanie wszystkich czynności wykonywanych przez ćwiczących.
Raport podsumowujący ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
Raport podsumowujący ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej powinien zawierać:
- ogólne dane o ćwiczeniach, w tym ich cel, zakres, miejsce, termin i wykaz ćwiczących;
- szczegółowe cele i zagadnienia rozpatrywane w ćwiczeniach oraz poddane ocenie;
- skrócony opis przebiegu ćwiczeń wraz z wizualizacją scenariuszy zdarzeń i załącznikami obejmującymi kluczowe dokumenty z przygotowania i przebiegu ćwiczeń;
- podsumowanie ćwiczeń i wnioski;
- rekomendacje.
Ważne terminy
Organ odpowiedzialny za dokumentację ćwiczeń oraz ich organizację, powinien podać do publicznej wiadomości informację na temat planowanych ćwiczeń nie później niż siedem dni przed ich rozpoczęciem. Chodzi o to, by uprzedzić ludność o ćwiczebnym charakterze działań.
Raport z przeprowadzonych ćwiczeń należy sporządzić w ciągu 30 dni od zakończenia ćwiczeń. Uczestnicy ćwiczeń powinni zapoznać się z tym raportem. Następnie, nie później niż w ciągu 60 dni po zakończeniu ćwiczeń, należy przekazać raport do organu, który zatwierdził plan ćwiczeń.
Ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 lutego 2025 r. w sprawie ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.