Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują, dokumentacja, ważne terminy

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
dokumenty / Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują, dokumentacja, ważne terminy / shutterstock

Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują, dokumentacja, ważne terminy. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie. Chodzi m.in. o zakres i sposób organizowania ćwiczeń. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 15 marca 2025 r.

rozwiń >

28 lutego 2025 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 lutego 2025 r. w sprawie ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Reguluje ono kwestię zakresu, sposobu organizowania oraz prowadzenia ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

Ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej: co obejmują?

Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, w celu weryfikacji gotowości i zwiększenia skuteczności wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz utrwalania wiedzy i umiejętności organy ochrony ludności przeprowadzają ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. W rozporządzeniu wskazano, co obejmują te ćwiczenia. Obejmują one:

  1. przygotowanie osób zajmujących stanowiska kierownicze do koordynowania działań prowadzonych w ramach ochrony ludności i kierowania obroną cywilną;
  2. doskonalenie indywidualnych umiejętności osób zajmujących stanowiska kierownicze w zakresie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz utrzymania zdolności do zachowania ciągłości działania w warunkach niedoboru zasobów;
  3. sprawdzenie gotowości do działania oraz sprawności podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, a także ich zdolności do współdziałania z innymi podmiotami ochrony ludności i obrony cywilnej podczas katastrof naturalnych, awarii technicznych lub sytuacji kryzysowych;
  4. doskonalenie umiejętności działania zespołowego podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej przy wykonywaniu zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz zdolności do współdziałania z organami ochrony ludności;
  5. weryfikację właściwej współpracy i realizacji dobrych praktyk podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym z zakresu organizowania łączności, wymiany i ochrony informacji, stosowania procedur ratowniczych i pomocowych ujętych w planach ratowniczych i zarządzania kryzysowego oraz wynikających z podziału kompetencji;
  6. weryfikację umiejętności prowadzenia dokumentacji w przyjętej formie.

W rozporządzeniu wskazano także, że ćwiczenia organizowane są z udziałem rzeczywistych sił i środków polegają na bezpośredniej obecności wyznaczonych podmiotów w miejscu prowadzenia ćwiczeń i wykonywaniu przez nie określonych zadań, z wykorzystaniem przewidzianych do tego środków.

Ćwiczenia w formie sztabowej mogą być organizowane jako gry decyzyjne lub jako treningi. Te organizowane w formie gier decyzyjnych, mają polegać na doskonaleniu procesu informacyjno-decyzyjnego związanego z realizacją zadań ochrony ludności i obrony cywilnej oraz umiejętności formułowania oceny i identyfikowania zagrożeń oraz poszukiwania rozwiązań występujących problemów. Zaś treningi mają polegać na doskonaleniu praktycznych umiejętności pracowników w zakresie wykonywania zadań związanych z ochroną ludności i obroną cywilną.

Co ile ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej?

Zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ćwiczenia te powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na rok. Powinny być realizowane na podstawie planów ćwiczeń ochrony ludności i obrony cywilnej. Te zaś sporządza:

  • wójt, burmistrz, prezydent miasta (plany zatwierdza starosta),
  • prezydenta miasta na prawach powiatu, starosty i marszałka województwa ( plany zatwierdza wojewoda),
  • wojewody (plany zatwierdza minister właściwy do spraw wewnętrznych).

Dokumentacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej

Kierownik ćwiczeń ma za zadanie opracować dokumentację związaną z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem ćwiczeń. Dodatkowo ma za zadanie koordynować i monitorować przebieg ćwiczeń. Ćwiczenia te mają zostać przeprowadzone zgodnie z dokumentacją w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń. Dokumentacja ta określa:

  1. czas i miejsce przeprowadzenia ćwiczeń;
  2. osobę odpowiedzialną za przygotowanie ćwiczeń;
  3. scenariusz zdarzeń i cel ćwiczeń;
  4. planowane siły i środki;
  5. wykaz kierowników przygotowujących i oceniających ćwiczenia;
  6. zadania poszczególnych osób oraz podmiotów ochrony ludności i obrony cywilnej w trakcie ćwiczeń;
  7. termin sporządzenia raportu z ćwiczeń.

Realizacja ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej

Zgodnie z rozporządzeniem, realizacja ćwiczeń obejmuje następujące elementy:

  1. przeprowadzenie procedury alarmowania ćwiczących ze wskazaniem im miejsca rozpoczęcia ćwiczeń;
  2. dojazd lub dotarcie ćwiczących do miejsca prowadzenia ćwiczeń;
  3. realizację zadań wynikających ze scenariusza ćwiczeń, w tym danej fazy ćwiczeń;
  4. wstępne podsumowanie ćwiczeń i ich zakończenie oraz powrót ćwiczących do własnych zadań;
  5. udokumentowanie wszystkich czynności wykonywanych przez ćwiczących.

Raport podsumowujący ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej

Raport podsumowujący ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej powinien zawierać:

  1. ogólne dane o ćwiczeniach, w tym ich cel, zakres, miejsce, termin i wykaz ćwiczących;
  2. szczegółowe cele i zagadnienia rozpatrywane w ćwiczeniach oraz poddane ocenie;
  3. skrócony opis przebiegu ćwiczeń wraz z wizualizacją scenariuszy zdarzeń i załącznikami obejmującymi kluczowe dokumenty z przygotowania i przebiegu ćwiczeń;
  4. podsumowanie ćwiczeń i wnioski;
  5. rekomendacje.

Ważne terminy

Organ odpowiedzialny za dokumentację ćwiczeń oraz ich organizację, powinien podać do publicznej wiadomości informację na temat planowanych ćwiczeń nie później niż siedem dni przed ich rozpoczęciem. Chodzi o to, by uprzedzić ludność o ćwiczebnym charakterze działań.

Raport z przeprowadzonych ćwiczeń należy sporządzić w ciągu 30 dni od zakończenia ćwiczeń. Uczestnicy ćwiczeń powinni zapoznać się z tym raportem. Następnie, nie później niż w ciągu 60 dni po zakończeniu ćwiczeń, należy przekazać raport do organu, który zatwierdził plan ćwiczeń.

Sektor publiczny
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
18 kwi 2025

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?
16 kwi 2025

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
18 kwi 2025

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii
16 kwi 2025

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?
08 kwi 2025

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?
31 mar 2025

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]
24 mar 2025

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju
24 mar 2025

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów
24 mar 2025

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje
21 mar 2025

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

pokaż więcej
Proszę czekać...