REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla Ukrainy: ile wydały Stany Zjednoczone a ile Europa? Macron prostuje słowa Trumpa

Donald Trump i Emmanuel Macron - spotkanie w Waszyngtonie 24 lutego 2025 roku
Pomoc dla Ukrainy: ile wydały Stany Zjednoczone a ile Europa? Macron prostuje słowa Trumpa
YouTube

REKLAMA

REKLAMA

Donald Trump, podejmując 24 lutego 2025 r. w Białym Domu Emmanuela Macrona, zasugerował, że USA udzieliły Ukrainie pomocy w wysokości 350 miliardów dolarów. Kwotę tę wymienił w ostatnich dniach kolejny już raz. Po raz pierwszy jednak usłyszał od rozmówcy, a zarazem głowy państwa, że w tych szacunkach rozmija się z prawdą.

Macron prostuje słowa Trumpa co do wartości pomocy udzielonej Ukrainie

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Macronem, Prezydent USA Donald Trump - uzasadniając dążenie do podpisania umowy o udziale w zyskach z eksploatacji metali ziem rzadkich i minerałów na Ukrainie, próbował wykazać olbrzymią różnicę pomiędzy wielkością pomocy udzielonej Ukrainie przez Stany Zjednoczone i Europę. Przekonywał, że te pierwsze przekazały wsparcie o wartości 350 mld dolarów; w drugim przypadku miało to być jedynie 100 mld. W dodatku w formie kredytów, więc środki te, jak podkreślił, wrócą do europejskich pożyczkodawców.

Jak podał Le Monde, prezydent Francji przerwał w tym momencie Trumpowi i prostował: „Nie. Szczerze mówiąc: zapłaciliśmy. Zapłaciliśmy 60 proc. całkowitego wysiłku. I to w takiej formie jak Stany Zjednoczone: pożyczek, gwarancji i dotacji”. „I dostarczyliśmy prawdziwe pieniądze, żeby było jasne” - dodał Prezydent Macron.

„Jeśli w to wierzysz, to dla mnie OK” – odpowiedział Trump.

REKLAMA

Twierdzenie, że USA przekazały Ukrainie wsparcie w wysokości 350 mld dolarów lub że jego wartość jest o 200 mld dolarów wyższa od tej, którą wyłożyła Europa, w ubiegłym tygodniu padło z ust prezydenta USA przynajmniej trzykrotnie – 18 lutego w przemówieniu w związku z podpisywaniem dekretów wykonawczych w Mar-a-Lago, dzień później we wpisie na platformie Truth Social, w którym odniósł się do słów Wołodymyra Zełenskiego, że „prezydent USA żyje w rosyjskiej przestrzeni dezinformacyjnej”. Tego samego dnia wspomniał o tym również przemawiając na konferencji inwestycyjnej w Miami.

Dane Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej

O tym, że głoszone przez Trumpa twierdzenie to albo celowa manipulacja, albo opiera się na wadliwych źródłach, świadczą zarówno dane Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, który od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w ramach projektu Ukraine Support Trucker, monitoruje wielkość pomocy udzielonej zaatakowanemu państwu, jak również informacje przekazane mediom przez amerykański Departament Stanu, Pentagon oraz Ukraine Oversight Interagency Working Group – amerykańskiej międzyagencyjnej grupy roboczej ds. nadzoru nad Ukrainą.

Jak wynika z opublikowanego przez Instytut Kiloński 14 lutego raportu „Wsparcie Ukrainy po 3 latach wojny: przepływy pomocy są niskie lecz stabilne – przesunięcie w stronę zakupów broni”, w ciągu trzech lat wojny Europa udzieliła Ukrainie pomocy finansowej i humanitarnej o wartości 70 mld euro; wsparcie militarne wyniosło zaś 62 mld euro. W przypadku USA było to odpowiednio 50 mld euro i 64 mld euro.

Dane Departamentu Stanu USA

W opublikowanym 20 stycznia 2025 roku na stronie amerykańskiego Departamentu Stanu raporcie „Współpraca USA z Ukrainą w zakresie bezpieczeństwa” czytamy, że wartość wsparcia militarnego udzielonego Ukrainie po inwazji 24 lutego 2022 r. to 65,9 mld dolarów. W opracowaniu wskazano, że od 2014 r. do końca stycznia tego roku całkowita wartość uzbrojenia przekazanego Ukrainie przez Stany Zjednoczone to 69,2 mld dolarów. Wynika z tego zatem, że po wybuchu konfliktu w Donbasie, a jeszcze przed pełnoskalową rosyjską inwazją, w trakcie prezydentury Baracka Obamy, a następnie Donalda Trumpa, USA dozbroiły Ukrainę sprzętem wojskowym o wartości 3,3 mld dolarów.

Dane Pentagonu

Według informacji przekazanych przez Pentagon serwisowi „Voice of America” od 24 lutego 2022 r. USA przekazały do tej pory Ukrainie pomoc wojskową o wartości 64,9 mld dolarów. Wsparcie militarne o wartości kolejnych 3,9 mld co prawda Kongres zatwierdził, lecz nie zostało ono jeszcze wydane broniącemu się partnerowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacunki Ukraine Oversight Interagency Working Group

Jak podaje Ukraine Oversight Interagency Working Group całkowity wkład USA w pomoc Ukrainie to 183 mld dolarów. Tu pojawia się kolejna nieścisłość w wypowiedziach Trumpa, bowiem – jak wynika z danych tej raportującej amerykańskiemu Kongresowi grupy – 58 mld z tej kwoty miało zostać wydane w Stanach Zjednoczonych. Pieniądze te częściowo bezpośrednio zostały zainwestowane w przemysł zbrojeniowy, a częściowo wydane na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego, którym zastępowano to, czym dysponowały ukraińskie siły zbrojne.
(PAP) gru/ mhr/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

REKLAMA

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

REKLAMA