Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

REKLAMA
REKLAMA
Choroby serca dotykają także młodych
We wtorek w Senacie odbyła się konferencja przed debatą "Moda na zdrowie. Zarażajmy zdrowiem" zorganizowaną przez Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii i przez Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży. - To, że do bilansu sześciolatka wchodzą badania cholesterolu, to jest ogromny sukces – powiedziała Horna-Cieślak. Dodała, że kiedy myślimy o chorobach serca, najczęściej myślimy o ludziach starszych, ale okazuje się, że choroby te dotykają też młodych.
REKLAMA
Senatorka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu dr. Kardiologii Agnieszka Gorgoń-Komor poinformowała, że tematem przewodnim debaty będą hipercholesterolemia rodzinna i miażdżyca.
Zaznaczyła: - Miażdżyca może rozwijać się już w życiu płodowym, u osób predysponowanych genetycznie, dlatego grupa docelowa – młodzież i młodzi dorośli to jest to, o czym dzisiaj mówimy. Przypomniała, że lipidogram wchodzi od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka.
Lipidogram w bilansie sześciolatka
REKLAMA
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży, senator Jerzy Wcisła zwrócił uwagę, że do debaty zostali zaproszeni członkowie rady młodzieżowej, aby też rozmawiali o zdrowiu. - Musimy wziąć sprawę w swoje ręce i jesteśmy po to, żeby proponować swoje rozwiązania i trafić do młodych ludzi, dla których hipercholesterolemia i miażdżyca są chorobami z podręcznika do biologii – powiedział marszałek Parlamentu Młodych RP i przewodniczący Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży Miłosz Kozikowski.
Lipidogram został włączony do bilansu sześciolatka w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej z 17 marca tego roku. - W ramach badania bilansowego wykonywanego na etapie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego dodano badanie przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej z uwzględnieniem badań: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglicerydy, cholesterol nie-HDL (wartość wyliczana) – napisano w załączniku nr 1 do projektu rozporządzenia.
Z rozporządzenia wynika, że w razie potwierdzenia nieprawidłowości lekarz wykonujący bilans dziecka skieruje je do leczenia specjalistycznego w poradni endokrynologicznej, diabetologicznej lub chorób metabolicznych dla dzieci. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA