Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? {Krok po kroku] / ShutterStock
Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Jak można złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się:

  1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

  2. podpisem zaufanym albo

  3. podpisem osobistym.

Prostym sposobem podpisania wniosku elektronicznie jest skorzystanie z mObywatel.

ePUAP - dwa sprzeczne poglądy w gminach

Są dwie sprzeczne praktyki podpisywania wniosku o dodatek elektryczny przy korzystaniu z ePUAP:

INTERPRETACJA 1: Profilem zaufanym jest podpisywane tylko pismo ogólne wysyłane przez ePUAP do gminy - nie jest podpisywany załącznik, którym jest wniosek o dodatek elektryczny.

Interpretacja ta ma wsparcie w piśmie z 14 października 2022 r. Ministerstwa Cyfryzacji o zasadach podpisywania wniosków o dodatek węglowy (sygn. DTC.WMO.7212.42.2022). Zasady z tego pisma wdrożył np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszczacu.

Na stronie www GOPS czytamy:

Zgodnie z pismem Ministerstwa Cyfryzacji DTC.WMO.7212.42.2022 z dnia 14.10.2022 r. 

"(...) podpis elektroniczny lub pieczęć elektroniczna, którą opatrzone zostało pismo ogólne obejmuje także załączniki dołączone do tego pisma." 

Oznacza to, że składając wniosek węglowy nie trzeba podpisywać odrębnie załączników do tego pisma.

INTERPRETACJA 2: Profilem zaufanym jest podpisywane nie tylko pismo ogólne wysyłane przez ePUAP do gminy, ale i sam wniosek o dodatek - trzeba złożyć dwa podpisy.

Jako autor artykułu uważam, że "interpretacja nr 2" opisuje zdroworozsądkowe postępowanie wnioskodawcy. Dlatego powinieneś podpisać PDFa z wnioskiem profilem zaufanym (w mObywatel). I potem to samo zrobić z pismem do gminy.

Twoje postępowanie wynika z uchwały NSA z 6 grudnia 2021 r. (sygn. akt I FPS 2/21).

Sędziowie orzekli:

Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 oraz art. 12b § 1 i art. 46 § 2a i 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 

NSA odpowiedział na następujące pytanie:

"Czy przepis art. 46 § 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), zgodnie z którym zasady podpisywania przewidziane w § 2a dotyczą także załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego, należy rozumieć w ten sposób, że chodzi w nim o zasady przyjęte dla określonych trybów składania podpisu elektronicznego określonych w § 2a, co oznacza, że załączniki złożone w ramach podpisanego podpisem zaufanym (kwalifikowanym) dokumentu przesłanego przez platformę ePUAP należy uznać za podpisane w rozumieniu art. 46 § 2a i 2b ww. ustawy, jako spełniające zasady zastosowanego trybu składania tego podpisu elektronicznego, zgodnie z którymi podpis zaufany (kwalifikowany) złożony przez profil zaufany ePUAP odnosi się do całej treści formularza wraz z załączonymi do niego plikami, a więc obejmuje także zawarte w nim załączniki?"

Można kontr-argumentować, że:

1) uchwała ta dotyczy wnoszenia pism do sądów, a nie do MOPS/GOPS,

2) "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi" zawiera konkretny przepis wyjaśniony przez sędziów NSA, który nie dotyczy wnoszenia pism przez ePUAP do gminy

- i nie stosować wskazówek z tej uchwały.

Powstanie jednak wtedy nieracjonalna sytuacja zróżnicowania postępowania z e-dokumentami kierowanymi do gmin i sądów.

Niektóre gminy rozpatrując wnioski o dodatek elektryczny wdrożyły wskazówki z tej uchwały do stosowanych przez siebie procedur, inne nie. W przypadku GOPS w Piszczacu najpierw wymagano dwóch e-podpisów, a potem Ośrodek się z tego wycofał po otrzymaniu pisma z Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeżeli jesteś mieszkańcem gminy stosującej wymóg dwóch e-podpisów, brak jednego z nich spowoduje, że otrzymasz wezwanie z urzędu do:

  1. stawienia się w MOPS/GOPS i uzupełnienia wniosku złożonego przez Internet o podpis odręczny albo
  2. złożenia wniosku ponownie przez internet z usunięciem wskazanej przez urząd wady.

UWAGA! Gminy niekiedy akceptują skan podpisu odręcznego na wniosku o dodatek w Word albo PDF. Trzeba więc wniosek wydrukować, podpisać i zeskanować. Ta praktyka nie ma podstawy prawnej.

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny w ePAUP przez Internet?

Niezbędne jest zalogowanie się do portalu ePUAP. Następnie wybierz z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. I wyślij w tym trybie do właściwego urzędu list elektroniczny. Wniosek online o dodatek elektryczny, to załącznik do listu podpisanego np. profilem zaufanym. Wniosek o dodatek trzeba więc przygotować samodzielnie na komputerze poza ePUAP. A potem dołączyć do pisma ogólnego.

Gdzie znaleźć w ePUAP „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”

Szukaj opcji: "Inne sprawy urzędowe/ korespondencja z urzędem/pismo ogólne do podmiotu publicznego."

Pismo ogólne do podmiotu publicznego

girm.gov.pl

Aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny

Inforlex.pl przygotował poniższy aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny do ściągnięcia w formacie PDF:

Wysłanie wniosku o dodatek elektryczny przez ePUAP [Instrukcja krok po kroku]

Krok 1. Sprawdź na stronach internetowych urzędu gminy, która z instytucji w Twoim miejscu zamieszkania, zajmuje się obsługą przyznawania i wypłatą dodatku elektrycznego.

Krok 2. Wypełnij na komputerze wniosek o dodatek w Wordzie albo PDFe. Podpisując załącznik profilem zaufanym postępuj według wskazówek z gov.pl, które znajdziesz tu: Co musisz zrobić, aby podpisać podpisem zaufanym dokument PDF, który nie ma podpisu (gov.pl):

  1. Przygotuj dokument PDF (plik), który chcesz podpisać.
  2. Kliknij przycisk Podpisz lub sprawdź dokument PDF.
  3. Dodaj z dysku lokalnego dokument PDF (plik) – kliknij Wybierz dokument z dysku albo przeciągnij plik myszką.
  4. Po poprawnym dodaniu dokumentu, kliknij przycisk Podpisz.
  5. Gdy otworzy się strona profilu zaufanego, zaloguj się na swoje konto (jeżeli twój profil zaufany był założony przez bankowość elektroniczną, przy logowaniu wybierz logotyp swojego banku).
  6. Kliknij Podpisz podpisem zaufanym i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  7. Wskaż miejsce, w którym chcesz przystawić stempel (to jest graficzne odwzorowanie twojego podpisu).
  8. System wygeneruje nowy plik PDF, w którym zawarty będzie twój podpis.
  9. Kliknij Pobierz, aby zapisać podpisany dokument PDF na dysku lokalnym.

Te same zasady dotyczą plików Word.

Krok 3. Zaloguj się do portalu ePUAP, znajdź MOPS albo OPS, który rozpatrzy Twój wniosek. Następnie wybierz z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” i tam wyślij pismo:

1) dołączając do niego załącznik podpisany jak w kroku 2

2) opatrując profilem zaufanym cały list do MOPS i GOSP.

WAŻNE! Jeżeli nie masz profilu zaufanego, to możesz szybko go założyć korzystając ze swojego internetowego konta bankowego. Taką możliwość oferują ING, PKO BP, Millennium, Inteligo, Envelo (dawny Bank Pocztowy), BOŚ, ALIOR, Santander, Bank Pekao, Grupa BPS.

Krok 4. Odbierz w skrzynce pocztowej Urzędowe Potwierdzenie Złożenia.

Pamiętaj, że jeśli urząd wyda negatywną decyzję administracyjną, to otrzymasz ją za pośrednictwem portalu ePUAP. Wtedy możesz odwołać się od niej w terminach ustawowych. Jeżeli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, to nie zostanie wydana decyzja - otrzymasz:

1) przelew 1000 zł albo 1500 zł i

2) emaila z informacją o przyznaniu dodatku (jeżeli go podałeś we wniosku).

Instrukcja składania wniosku przez ePUAP z domeny

  1. Wejdź na epuap.gov.pl.
  2. Zaloguj się.
  3. Wybierz sprawę urzędową, którą chcesz załatwić online.
  4. Podpisz wniosek o usługę profilem zaufanym.
  5. Wyślij wniosek online.
  6. Czekaj na załatwienie sprawy lub odpowiedź urzędu.

Przykład procedury składania wniosku o dodatek elektryczny: MOPS W MALBORKU

Instrukcja postępowania w przypadku składania wniosku przez ePUAP:

  • wydrukować wniosek,
  • dokładnie wypełnić i podpisać,
  • wniosek zeskanować
  • zalogować się na platformie ePUAP i z katalogu spraw wybrać zakładkę Pismo ogólne do podmiotu publicznego – Przycisk Załatw sprawę,
  • w formularzu wpisać informację dla urzędu tzn. imię i nazwisko, rodzaj wniosku oraz dołączyć zeskanowany wniosek w formie załącznika,
  • podpisać wniosek profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Pobierz:

Podstawa prawna: 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. (Dz.U. poz 2127 z 2022 r.).

Przykład procedury składania wniosku o dodatek elektryczny: GOPS w Wejherowie

Złożenie wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej możliwe jest poprzez wysyłkę pisma ogólnego na skrzynkę ePuap Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie, gdzie załącznikiem będzie podpisany elektronicznie plik zawierający wypełniony wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego:

- podpisanie pliku za pomocą profilu zaufanego możliwe jest poprzez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany/

- wysłanie pisma ogólnego na skrzynkę ePuap właściwego urzędu możliwe jest poprzez stronę: https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne

Dodatek elektryczny można otrzymać wyłącznie przelewem na konto – we wniosku o dodatek elektryczny należy wpisać numer rachunku płatniczego, na który zostanie przekazana kwota dodatku elektrycznego. Wskazany do przelewu numer rachunku nie musi należeć do osoby składającej wniosek o wypłatę dodatku węglowego.

Wniosek o dodatek przez ePuap - instrukcja video

Poniższa instrukcja dotyczy dodatku węglowego. Tak samo postępujemy przy dodatku elektrycznym. Nie ma żadnej prawnej różnicy.

Sektor publiczny
W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł, przy progach dochodowych 2500 lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie
29 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wartość bonu energetycznego to przedział od 300 do 1200 zł. Wniosek o wypłatę bonu będzie można złożyć od 15 lipca do 30 września 2024 r.

Jak zapłacić 100 zł zamiast 460 zł za bilet z Warszawy do Wiednia? Rusza wielka akcja PKP Intercity
29 kwi 2024

Ministerstwo Infrastruktury informuje o kampanii "20 tysięcy biletów na 20 lat Polski w Unii Europejskiej", która inauguruje obchody rocznicy 20-lecia obecności Polski w UE w obszarze infrastruktury. W ramach promocyjnej oferty PKP Intercity będzie można nawet za 20 proc. ceny regularnej udać się pociągiem do Wiednia, Pragi, Berlina czy Budapesztu.

Majówka z mObywatelem. Zobacz, jak wykorzystać aplikację w hotelu, pociągu czy wypożyczalni sprzętu sportowego
29 kwi 2024

W okresie majówki, kiedy większość z nas planuje odpoczynek i wyrusza w podróż, warto pamiętać o wygodnych i bezpiecznych narzędziach. Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty, ale także wszechstronny asystent, który ułatwia codzienne życie. Dlaczego warto spędzić majówkę z mObywatelem?

pokaż więcej
Proszę czekać...