Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Ustawa]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Projekt ustawy]
Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Projekt ustawy]
Fotolia
Dodatek elektryczny do pomp ciepła wynosi 1000 zł. Ale osoby, które miały w 2021 r. zużycie prądu powyżej 5 MWh (po przeliczeniu 5000 kWh) otrzymają dodatek do prądu w podwyższonej wysokości 1500 zł. Te wartości są zapisane w ustawie uchwalonej 29 września 2022 r. przez Sejm.

Dodatek do prądu przysługuje osobom, które ogrzewają mieszkanie albo dom prądem. Podstawą przyznania dodatku jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. W dalszej części artykułu nazywamy ją ustawą o dodatku elektrycznym.

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Poniżej ustawa z 29 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

Dodatek elektryczny a wpis do CEEB [do 11 sierpnia 2022 r.]

Dodatek elektryczny otrzymają odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy Prawo energetyczne. Podstawowym warunkiem jest zgłoszenie albo wpis pompy ciepła, pieca akumulacyjnego, bojlera do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Z danych z CEEB musi wynikać, że główne źródła ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną.

UWAGA! Gminy biorą pod uwagę zgłoszenia albo wpisy w CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r. Data późniejsza może wystąpić tylko w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania dla danej nieruchomości jest zgłaszane po raz pierwszy. W praktyce ten warunek spełnią osoby, które ukończyły budowę domu po 11 sierpnia 2022 r. I dlatego dopiero po 11 sierpnia 2022 r. dokonały odpowiednich zgłoszeń do CEEB dla pomp ciepła, pieców czy bojlerów.

Dodatek elektryczny nie dla domów z fotowoltaiką

Inwestycja w pompę ciepła ma sens ekonomiczny przede wszystkim w sytuacji równoległej inwestycji w panele słoneczne i instalację do wytwarzania z nich prądu. Osoby, które przeprowadziły takie inwestycje nie otrzymają jednak dodatku elektrycznego.

Podstawą prawną jest art. 26 ust. 2 ustawy o dodatku elektrycznym. Przepis stanowi:  

„W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.”

Uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest argument, że osoby dysponujące mikroinstalacjami do wytwarzania prądu ze słońca nie ponoszą wysokich kosztów ogrzewania domu prądem elektrycznym. Rząd odrzuca argument właścicieli paneli słonecznych, że ponieśli wysoki koszt zakupu instalacji z uwagi na:

 1. możliwość skorzystania przez nich w przeszłości z szeregu dofinansowań do tego typu inwestycji oraz
 2. obowiązujący jeszcze przez wiele lat korzystny system opustów dla wyprodukowanych przez panele nadwyżek prądu - korzystają z niego inwestycje przeprowadzone do 31 marca 2022 r.

Jeden dodatek na jeden adres

Rząd wyciągnął wnioski z prób obchodzenia przepisów o dodatku węglowym. Na jeden adres, można otrzymać tylko jeden dodatek do prądu. Bez znaczenia jest liczba osób mieszkających pod tym adresem.

Kto może otrzymać dodatek elektryczny?

Zasady są takie same jak przy dodatku węglowym i dodatku do pelletu, oleju opałowego, gazu LPG i drewna. Dodatek otrzymuje jedno gospodarstwo domowe zamieszkujące pod adresem wskazanym we wniosku. Gospodarstwem może być zarówno osoba samotna jak i rodzina. Liczba osób w rodzinie oraz ich dochody nie mają znaczenia prawnego (inaczej niż przy dodatku osłonowym).

Przez gospodarstwo domowe, rozumie się:

1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Czy dodatek może otrzymać najemca?

Tak, dodatek elektryczny mogą otrzymać najemcy. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości ogrzewanej prądem. Wynika to z definicji gospodarstwa domowego.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Dodatek do prądu wynosi 1000 zł. Taką kwotę otrzymają osoby wykorzystujące do ogrzewania swoich domów i mieszkań urządzenia na prąd. Mogą to być pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery. Na koniec czerwca 2022 r. w CEEB było zgłoszonych:

 • 1 031 390 bojlerów elektrycznych (ogrzewanie elektryczne)
 • 210 406 pomp ciepła.

Zgłoszenie do CEEB jest podstawowym warunkiem otrzymania dodatku. Pompa ciepła musi być zgłoszona jako główne źródło ogrzewania. Wystarczy samo zgłoszenie. Nie jest potrzebny ostateczny wpis. Istotna jest za to data adnotacji w CEEB.

1000 zł to podstawowa wartość dodatku - wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 r. na poziomie do 5 MWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej 5 MWh.

Podwyższony dodatek elektryczny – 1500 zł

Podwyższony dodatek do prądu wynosi 1500 zł. Jak są warunki otrzymania tego dofinansowania? Decydują o tym dane historyczne o zużyciu prądu. Jeżeli przekroczyło w 2021 r. 5000 kWh, to otrzymasz 1500 zł.

Podstawa prawna? Art. 29 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach stanowi:

„W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł”.

Bierzemy pod uwagę zużycie prądu w 2021 r. dla tej samej nieruchomości, na którą zabiegamy jako właściciel pompy ciepła o przyznane 1500 zł dodatku.

Przykład

Jan Kowalski ma dwie nieruchomości. Łączne zużycie prądu w 2021 r. wyniosło dla obu 10 000 kWh. Jan Kowalski otrzyma 1500 zł dodatku pod warunkiem przekroczenia progu 5000 kWh w nieruchomości ogrzewanej przy pomocy prądu i wskazanej we wniosku (i CEEB).

Terminy składania wniosków o dodatek elektryczny

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r.  Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. gmina pozostawi bez rozpoznania.

Jaki jest termin wypłaty dodatku elektryczny?

Gmina dodatek do prądu do pompy ciepła, bojlera, pieca wypłaci w terminie do 31 marca 2023 r.

Czy można wniosek o dodatek elektryczny złożyć przez Internet?

Tak, można wniosek złożyć przez Internet. W praktyce odbywa się to poprzez ePUAP i Profil zaufany.

Gdzie składamy wniosek?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.  

Dodatek elektryczny a dodatek węglowy

Nie można dostać jednocześnie dodatku do prądu i dodatku węglowego. Wyłączenie dotyczy też dodatków do pelletu, oleju, gazu LPG i drewna.

Weryfikacja wniosku przez gminę

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta weryfikują wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego poprzez:

 1. Analizę wpisu w CEEG w zakresie zgłoszenia pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania.
 2. Gmina może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Ale tylko w jednym przypadku. Gdy urzędnicy mają wątpliwości, co do faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego. Gmina nie ma prawa poprzez wywiad środowiskowy żądać okazania jej pracownikom instalacji elektrycznej danej nieruchomości.

WAŻNE! Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku elektrycznego.

Odpowiedzialność karna

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(45)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jacek
  2022-09-28 19:18:38
  Jak fotowoltaika to nie ma dodatku. Ale że za fotowoltaikę płacimy potężne raty to kogo to g... obchodzi? Nie dali nam żadnego dofinansowania ani do paneli PV ani do pompy ani do zbiornika na deszczówkę. Niech sobie ten dodatek w d... wsadzą.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anna
  2022-09-28 20:31:21
  Jakim prawem pozbywacie mnie dodatku energetycznego. Mam kilka paneli, ale zapotrzebowanie 10 x wyższe. Poza tym na pompę ciepła i panele do spłaty jest kredyt 80 tyś zł. Za darmo się panele nie zamontowały. Teraz będziecie mnie dyskryminować, że produkuję ? I tak to kropla w morzu moich potrzeb a kredyt trzeba spłacać. To chore ! Oszusci
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pis
  2022-09-28 19:39:55
  I dlatego nie będę na nich głosował. Najpierw wciskają fotowoltaikę i zamiast doceniać tych co pomagają w projekcie eko to karają teraz pomijając w dofinansowaniu. A co z ludźmi co wzięli sobie raptem 2 kw instalacje fotow. a zużywają 10 kw?
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kaczor
  2022-09-28 20:59:11
  Brawo pis !!! Ktoś pali śmieciami I ma fotowoltaike dostanie 3 tyś zł. Ktoś kto ma pompę ciepła i fotowoltaike nie dostanie nic. Dość tego trzeba zrobić porządek z tą władzą. Oni położą tą gospodarkę i ludzi na łopatki. Rozdawnicto dla nierobów byle by tylko głosowali...
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anka
  2022-09-28 20:35:05
  W ramach protestu, ze nas okradają, nie liczą się z naszymi kredytami za PV proponuję wszystkim posiadaczom PV odłączenie na jeden dzień naszych instalacji. Zobaczymy wtedy ile energii braknie w Polsce. Docenią nas wtedy !
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Edyta
  2022-09-28 12:15:26
  A co z osobami, które zgłosiły w np. w marcu że palą węglem, w sierpniu zmieniły ogrzewanie na pompę (zmusiła ich do tego ustawa antysmogowa). Po czym pod koniec sierpnia zgłosiły w ceeb aktualne źródło ciepła czyli pompę - zgodnie z 14 dniowym terminem w przepisach). W tej sytuacji nie dostaną ani dodatku węglowego - bo przecież zgłoszono pompę, ani prądowego - bo zgłoszenie po 11 sierpnia. Bądź człowiekiem uczciwym w tym kraju...Lepiej było nic nie zgłaszać...
  4
 • Ari
  2022-09-28 20:16:24
  A co jak ktoś ma fotowoltaike pokrywająca zwykle zużycie prądu, natomiast pompa ciepła zakupiona później, czyli fotowoltaike nie pokrywa nic że zużycia prądu na ogrzewanie.... Do tego dochodzi że ceny prądu będą wysokie bo w 2KW to się ogrzewanie domui wody nie ma szans zamknąć....
  5
 • Wilk
  2022-09-28 19:53:47
  A może tak pozew zbiorowy przeciw tym b.......m
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Arek
  2022-09-28 21:18:26
  Ale dodatek na drzewo dają i nie patrzą czy ktoś ma las.
  2
 • Piotr
  2022-09-28 20:44:38
  Złodzieje
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalkulator: Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]
Jak urzędy oszczędzają prąd? Wykręcone żarówki, zabrane czajniki, odkurzanie raz w tygodniu, windy tylko dla petentów.
Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT? [prace w Sejmie]
Projektowane przepisy o zwrocie VAT od gazu nie przewidują możliwości składania wniosków do gmin przez Internet. W czasie prac w komisji sejmowej pojawiła się propozycja, aby dodać taką możliwość do ostatecznej wersji ustawy.
Zwrot podatku VAT tylko dla ogrzewających gazem domy i mieszkania. Nie ma zwrotu za gaz do gotowania i podgrzewania wody
Cena gazu w 2023 r. wzrośnie o podatek VAT (zwiększenie stawki do 23%). Rząd zapowiedział, że 300 000 rodzin otrzyma zwrot VAT od pieniędzy wydanych na gaz. Dotyczy to jednak tylko osób ogrzewających gazem domy i mieszkania.
Jak otrzymać zwrot VAT od gazu? Kiedy wniosek? Do kogo? Jaka kwota zwrotu?
Gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania mieszkania/domu. Nie ma refundacji VAT ceny gazu wykorzystywanego w kuchni (go gotowania) i łazience (do podgrzewania wody).
1500 zł dodatku elektrycznego po wykazaniu zużycia 5000 kWh+ w 2021 r. [aktywny wzór]
Warunkiem otrzymania 1500 zł dodatku elektrycznego jest wykazanie zużycia prądu 5000 kWh+ w 2021 r.
Czy użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z taniego prądu 79 groszy/kWh?
Użytkownicy liczników przedpłatowych spełniający przesłanki uznania za odbiorcę uprawnionego, mogą korzystać od 1 grudnia 2022 r. z taniego prądu według stawki 79 groszy/kWh.
W urzędach zakaz ładowania komórek, wykręcone żarówki, zabrane czajniki i monitory, winda dla petentów, odkurzanie raz w tygodniu
Zakaz ładowania telefonów komórkowych przez pracowników, zmniejszenie liczby lodówek i czajników elektrycznych i ograniczenie sprzątania urzędów po godzinach pracy – to tylko niektóre sposoby lokalnych włodarzy na zmniejszenie zużycia prądu, do którego zobowiązani są od jutra – podał w środę "DGP". O sposobach oszczędzania prądu informują też urzędnicy. Anonimowo.
DGP: Niektóre dodatki węglowe będą wypłacone w styczniu 2023 r. [zmiana przepisów]
Gminy będą miały dwa miesiące na przyznanie świadczenia w przypadku wniosków złożonych w listopadzie. Część osób może więc otrzymać dodatek węglowy w 2023 r.
Prof. Czarnobilska: przez smog mamy problemy z leczeniem alergii i astmy
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Nie przegap terminu! Dodatek węglowy, do pelletu, gazu, oleju, drewna, na zakup węgla, „tani prąd”. Dokumenty tylko do 30 listopada 2022 r.
W środę, 30 listopada br. mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to np. samorządów, mniejszych firm. Mija też w środę termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału.
Czy oświadczenie o tanim prądzie można złożyć przez ePUAP [PGE]
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego można złożyć przez ePUAP np. w PGE. Trzeba zaadresować pismo na PGE OBRÓT SPÓŁKA AKCYJNA (35-959 RZESZÓW, WOJ. PODKARPACKIE postępując zgodnie z instrukcją przekazaną przez PGE.
Tani prąd: Czy wynajmujący może udostępnić najemcy prąd za 79 groszy/kWh?
Spółka z o.o. jest właścicielem galerii handlowej. Do galerii energia elektryczna dostarczana jest poprzez jedno przyłącze energetyczne. Umowa z dostawcą prądu jest na spółkę z o.o. Czy spółka z o.o. może złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego? I udostępnić prąd najemcom według stawki 79 groszy kWh (refaktura)? Spółka z o.o. jest MŚP. Główny wpis do PKD, to: „68, 20, Z, WYNAJEM I ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI WŁASNYMI LUB DZIERŻAWIONYMI”.
Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie
Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego - kiedy. Minister Niedzielski: Trwa dyskusja
Trwa dyskusja o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Decyzję będziemy podejmowali, mając informacje wynikające z przeglądu prawnego i biorąc pod uwagę ocenę instytucji międzynarodowych, również zajmujących się kontrolą zakażeń – powiedział 29 listopada 2022 r. szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.
Inforlex.pl: aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny [obowiązuje od 29 listopada 2022 r.]
Inforlex.pl przygotował aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny.
Szef NFZ: wypracowany model ma zachęcać lekarzy, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością
Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Kiedy nie wolno palić w kominku zimą 2022?
Kiedy nie wolno palić w kominku zimą 2022
PDF: Aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny obowiązuje od 29 listopada 2022 r. [Dz.U. poz. 2443]
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 2443
Aktywny wzór: Dodatek elektryczny 1000 i 1500 złotych od 1 grudnia 2022 r. [PDF]
Dodatek do prądu to 1000 zł. Otrzymają go osoby ogrzewające mieszkanie prądem. Urządzenie grzewcze na prąd musi być zgłoszone jako główne w CEEB. Podwyższona wartość dodatku to 1500 zł. Otrzymasz go, jeżeli w 2021 r. zużyłeś 5000 kWh i więcej. Jest tu domniemanie, że tak wysokie zużycie prądu powtórzy się zimą 2022/2023 r. I to uzasadnia 1500 zł dodatku.
Rak prostaty, jądra i prącia to typowe męskie nowotwory
Rak prostaty, jądra, prącia. Najistotniejszymi z punktu widzenia epidemiologicznego nowotworami typowo męskimi są rak prostaty, jądra i prącia – wyjaśnił ekspert dr Maciej Kaczorowski. W każdym z narządów urologicznych może wystąpić co najmniej kilkanaście nowotworów, więc globalnie jest ich ponad sto.
DGP: Dodatek elektryczny nie na bojler podgrzewający wodę [Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu]
Od 1 grudnia 2022 r. odbiorcy ogrzewający dom przy pomocy energii elektrycznej będą mogli składać wnioski o dodatek do prądu. Jego wysokość wynosi 1000 zł może sięgnąć nawet 1500 złotych. Czy skorzystają z niego także użytkownicy bojlerów elektrycznych, czyli popularnych term?
Ilu Polaków otrzyma zwrot VAT zapłaconego w cenie gazu w 2023 r.? [Projekt ustawy]
300 000 osób i rodzin otrzyma zwrot podatku VAT od ceny gazu w 2023 r. Koszt tej refundacji szacowany jest na ok. 1 mld zł i określono go na podstawie maksymalnej ceny za paliwo gazowe wynoszącej 200,17 zł/MWh.
Polacy opracowali metodę wykrywania kobiet zagrożonych genetycznie rakiem piersi [badania, patent]
Prof. Andrzej Pławski oraz inż. Emilia Lis-Tanaś z Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu uzyskali patent na wykrywanie genetycznej predyspozycji do agresywnego nowotworu piersi.
Neonatolog: W tej chwili mamy dziewczynkę, która waży 440 gramów, mieści się w dłoni pielęgniarki [Wcześniaki, Wywiad]
Obecnie nie przerażają nas wcześniaki, które ważą 1000 gramów, tylko takie, które ważą 500 gramów. Ale i takie dzieci mają szansę na to, żeby nie tylko żyć, ale także dobrze żyć - mówi w rozmowie z PAP pediatra i neonatolog, prof. Bożena Kociszewska-Najman.
Niewidzialna maska antywirusowa
Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę 27 listopada 2022 r. The JerusalemPost.