REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Ustawa]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Projekt ustawy]
Dodatek elektryczny do pomp ciepła nie dla domów z fotowoltaiką [Projekt ustawy]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek elektryczny do pomp ciepła wynosi 1000 zł. Ale osoby, które miały w 2021 r. zużycie prądu powyżej 5 MWh (po przeliczeniu 5000 kWh) otrzymają dodatek do prądu w podwyższonej wysokości 1500 zł. Te wartości są zapisane w ustawie uchwalonej 29 września 2022 r. przez Sejm.

Dodatek do prądu przysługuje osobom, które ogrzewają mieszkanie albo dom prądem. Podstawą przyznania dodatku jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. W dalszej części artykułu nazywamy ją ustawą o dodatku elektrycznym.

REKLAMA

Wzór: Luka w przepisach o tanim prądzie. Przedsiębiorcy boją się kar za błędy w oświadczeniu dla sprzedawcy prądu

Poniżej ustawa z 29 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej:

Dodatek elektryczny a wpis do CEEB [do 11 sierpnia 2022 r.]

REKLAMA

Dodatek elektryczny otrzymają odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy Prawo energetyczne. Podstawowym warunkiem jest zgłoszenie albo wpis pompy ciepła, pieca akumulacyjnego, bojlera do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Z danych z CEEB musi wynikać, że główne źródła ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną.

UWAGA! Gminy biorą pod uwagę zgłoszenia albo wpisy w CEEB do dnia 11 sierpnia 2022 r. Data późniejsza może wystąpić tylko w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania dla danej nieruchomości jest zgłaszane po raz pierwszy. W praktyce ten warunek spełnią osoby, które ukończyły budowę domu po 11 sierpnia 2022 r. I dlatego dopiero po 11 sierpnia 2022 r. dokonały odpowiednich zgłoszeń do CEEB dla pomp ciepła, pieców czy bojlerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek elektryczny nie dla domów z fotowoltaiką

Inwestycja w pompę ciepła ma sens ekonomiczny przede wszystkim w sytuacji równoległej inwestycji w panele słoneczne i instalację do wytwarzania z nich prądu. Osoby, które przeprowadziły takie inwestycje nie otrzymają jednak dodatku elektrycznego.

Podstawą prawną jest art. 26 ust. 2 ustawy o dodatku elektrycznym. Przepis stanowi:  

REKLAMA

„W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.”

Uzasadnieniem dla tego rozwiązania jest argument, że osoby dysponujące mikroinstalacjami do wytwarzania prądu ze słońca nie ponoszą wysokich kosztów ogrzewania domu prądem elektrycznym. Rząd odrzuca argument właścicieli paneli słonecznych, że ponieśli wysoki koszt zakupu instalacji z uwagi na:

  1. możliwość skorzystania przez nich w przeszłości z szeregu dofinansowań do tego typu inwestycji oraz
  2. obowiązujący jeszcze przez wiele lat korzystny system opustów dla wyprodukowanych przez panele nadwyżek prądu - korzystają z niego inwestycje przeprowadzone do 31 marca 2022 r.

Jeden dodatek na jeden adres

Rząd wyciągnął wnioski z prób obchodzenia przepisów o dodatku węglowym. Na jeden adres, można otrzymać tylko jeden dodatek do prądu. Bez znaczenia jest liczba osób mieszkających pod tym adresem.

Kto może otrzymać dodatek elektryczny?

Zasady są takie same jak przy dodatku węglowym i dodatku do pelletu, oleju opałowego, gazu LPG i drewna. Dodatek otrzymuje jedno gospodarstwo domowe zamieszkujące pod adresem wskazanym we wniosku. Gospodarstwem może być zarówno osoba samotna jak i rodzina. Liczba osób w rodzinie oraz ich dochody nie mają znaczenia prawnego (inaczej niż przy dodatku osłonowym).

Przez gospodarstwo domowe, rozumie się:

1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo

2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Czy dodatek może otrzymać najemca?

Tak, dodatek elektryczny mogą otrzymać najemcy. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości ogrzewanej prądem. Wynika to z definicji gospodarstwa domowego.

Ile wynosi dodatek elektryczny?

Dodatek do prądu wynosi 1000 zł. Taką kwotę otrzymają osoby wykorzystujące do ogrzewania swoich domów i mieszkań urządzenia na prąd. Mogą to być pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery. Na koniec czerwca 2022 r. w CEEB było zgłoszonych:

  • 1 031 390 bojlerów elektrycznych (ogrzewanie elektryczne)
  • 210 406 pomp ciepła.

Zgłoszenie do CEEB jest podstawowym warunkiem otrzymania dodatku. Pompa ciepła musi być zgłoszona jako główne źródło ogrzewania. Wystarczy samo zgłoszenie. Nie jest potrzebny ostateczny wpis. Istotna jest za to data adnotacji w CEEB.

1000 zł to podstawowa wartość dodatku - wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 r. na poziomie do 5 MWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej 5 MWh.

Podwyższony dodatek elektryczny – 1500 zł

Podwyższony dodatek do prądu wynosi 1500 zł. Jak są warunki otrzymania tego dofinansowania? Decydują o tym dane historyczne o zużyciu prądu. Jeżeli przekroczyło w 2021 r. 5000 kWh, to otrzymasz 1500 zł.

Podstawa prawna? Art. 29 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach stanowi:

„W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł”.

Bierzemy pod uwagę zużycie prądu w 2021 r. dla tej samej nieruchomości, na którą zabiegamy jako właściciel pompy ciepła o przyznane 1500 zł dodatku.

Przykład

Jan Kowalski ma dwie nieruchomości. Łączne zużycie prądu w 2021 r. wyniosło dla obu 10 000 kWh. Jan Kowalski otrzyma 1500 zł dodatku pod warunkiem przekroczenia progu 5000 kWh w nieruchomości ogrzewanej przy pomocy prądu i wskazanej we wniosku (i CEEB).

Terminy składania wniosków o dodatek elektryczny

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r.  Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. gmina pozostawi bez rozpoznania.

Jaki jest termin wypłaty dodatku elektryczny?

Gmina dodatek do prądu do pompy ciepła, bojlera, pieca wypłaci w terminie do 31 marca 2023 r.

Czy można wniosek o dodatek elektryczny złożyć przez Internet?

Tak, można wniosek złożyć przez Internet. W praktyce odbywa się to poprzez ePUAP i Profil zaufany.

Gdzie składamy wniosek?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.  

Dodatek elektryczny a dodatek węglowy

Nie można dostać jednocześnie dodatku do prądu i dodatku węglowego. Wyłączenie dotyczy też dodatków do pelletu, oleju, gazu LPG i drewna.

Weryfikacja wniosku przez gminę

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta weryfikują wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego poprzez:

  1. Analizę wpisu w CEEG w zakresie zgłoszenia pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania.
  2. Gmina może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Ale tylko w jednym przypadku. Gdy urzędnicy mają wątpliwości, co do faktycznego stanu danego gospodarstwa domowego. Gmina nie ma prawa poprzez wywiad środowiskowy żądać okazania jej pracownikom instalacji elektrycznej danej nieruchomości.

WAŻNE! Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, stanowi podstawę do odmowy przyznania dodatku elektrycznego.

Odpowiedzialność karna

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA