REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Dodatek elektryczny nie na bojler podgrzewający wodę [Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
DGP: Dodatek elektryczny nie do bojlera podgrzewającego wodę? [Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu]
DGP: Dodatek elektryczny nie do bojlera podgrzewającego wodę? [Wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu]
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2022 r. odbiorcy ogrzewający dom przy pomocy energii elektrycznej będą mogli składać wnioski o dodatek do prądu. Jego wysokość wynosi 1000 zł może sięgnąć nawet 1500 złotych. Czy skorzystają z niego także użytkownicy bojlerów elektrycznych, czyli popularnych term?

Kto otrzyma dodatek elektryczny na bojler?

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy mają prawo do dodatku elektrycznego, w przypadku, kiedy ogrzewają mieszkanie za pomocą bojlera. Należy pamiętać, że ogrzewanie elektryczne może być realizowane na wiele sposobów np. poprzez pompy ciepła, maty grzewcze, piece akumulacyjne, promienniki podczerwieni itp. Kluczowa będzie w tym przypadku odpowiedź na pytanie, czy jest to nasze główne źródło ogrzewania.

Dodatek do bojlera – wyjaśnienia MKiŚ

REKLAMA

Jak poinformowało nas Ministerstwo Klimatu i Środowiska w przypadku bojlerów elektrycznych, technicznie istnieje możliwość ich wykorzystania w celu ogrzewania pomieszczeń - W zdecydowanej większości przypadków służą one jednak jedynie do ogrzewania wody użytkowej (C.W.U) wobec czego w takich przypadkach nie mogą one stanowić głównego źródła ogrzewania, a co za tym idzie korzystanie z nich nie uprawnia do uzyskania dodatku elektrycznego – zauważa MKiŚ.

WAŻNE: Wnioskodawca składając wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego oświadcza pod groźbą odpowiedzialności karnej, że wskazane przez niego we wniosku dane (w tym deklaracja głównego źródła ogrzewania), są zgodne z prawdą.

Aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny

Inforlex.pl przygotował poniższy aktywny wzór wniosku o dodatek elektryczny do ściągnięcia w formacie PDF:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek do bojlera a główne źródło ogrzewania w CEEB

WAŻNE: Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę innych dodatków, czyli dodatku węglowego, do innych źródeł ciepłą czy gazowego.

Dlatego zanim złożymy wniosek do gminy o dodatek elektryczny na bojler należy sprawdzić, czy w deklaracji CEEB wpisaliśmy to źródło ogrzewania jako główne. Jeśli nie, taki dodatek nam się nie należy.

Dodatek elektryczny – 1000 zł i 1500 zł

Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego co do zasady wynosi 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia przez gospodarstwo domowe więcej niż 5 MWh, odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym przysługuje dodatek w podwyższonej wysokości 1500 zł. O dodatek elektryczny można ubiegać się w gminie właściwej według miejsca zamieszkania.

Dodatek elektryczny a deklaracja do CEEB

Zgodnie z ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, dodatek elektryczny w postaci wsparcia finansowego przysługuje odbiorcy w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jakie urządzenia dają prawo do dodatku elektrycznego?

Dodatek do prądu mogą otrzymać osoby, które ogrzewają mieszkanie albo dom prądem przy pomocy takich urządzeń jak pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery elektryczne.

Dodatek elektryczny a deklaracja w CEEB

Co ważne źródło to, musi być zgłoszone do CEEB nie później niż do 11 sierpnia 2022 roku, albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy. Chodzi tu o kwestię np. nowych domów. Większość Polaków zgłaszało do centralnej ewidencji emisyjności budynków kotły gazowe czy węglowe. A ile było źródeł elektrycznych? Okazuje się, że wcale nie tak mało. Do dnia 25 listopada Polacy złożyli ponad 9,1 mln deklaracji CEEB. Wskazali tam ponad 13,5 milionów źródeł ciepła w ich domach. Prawie 12 procent z tej liczby stanowiły bojlery elektryczne i ogrzewanie elektryczne.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA