REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczyciele domagają się podwyżki o 45% i zmniejszenia pensum [Węgry]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Dominik Héjj
Dominik Héjj
Nauczyciele domagają się podwyżki o 45% i zmniejszenia pensum
Nauczyciele domagają się podwyżki o 45% i zmniejszenia pensum

REKLAMA

REKLAMA

W najbliższy piątek odbędzie się kolejna runda protestów nauczycieli domagających się wzrostu uposażeń i przywrócenia pełnego prawa do strajku. Organizatorami akcji są Demokratyczny Związek Zawodowy Nauczycieli (PDSZ) oraz Związek Zawodowy Nauczycieli (PSZ). Na niedzielę 23 października demonstrację solidarnościową zwołali uczniowie. Tego dnia przypada święto narodowe Węgier – dzień pamięci o powstaniu z 1956 r.

Pod hasłem „Ty jesteś przyszłością” kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w minioną środę, czyli w światowym dniu edukacji, w Budapeszcie – a także w innych, mniejszych miejscowościach – w obronie praw nauczycieli. W stolicy Węgier nauczyciele, uczniowie i rodzice utworzyli żywy łańcuch, który miał pokazać solidarność z pedagogami.

REKLAMA

Dla nauczycieli najważniejsza jest podwyżka wynagrodzeń.

Podwyżki dla nauczycieli

Domagają się wzrostu płac o 45 proc. oraz gwarancji corocznej waloryzacji świadczeń. Chcą też zmniejszenia pensum do 22 godz. tygodniowo. W latach 2020 i 2022 rząd przyznał po 10 proc. podwyżek. Nie dotyczyły one jednak uposażeń zasadniczych, ale dodatków. Początkujący w zawodzie otrzymali 30 proc. podwyżki – dzięki wzrostowi gwarantowanej płacy minimalnej. Według związków niesprawiedliwością jest to, że przed wyborami wiele branż finansowanych z budżetu państwa otrzymało kilkudziesięcioprocentowe podwyżki, na tle których te nauczycielskie są zbyt skromne.

Podwyżki dla nauczycieli a KPO

 Przedstawiciele rządu wskazują, że podwyżki będą, jeśli Unia Europejska odblokuje pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. W węgierskim planie wpisano założenia systemowych podwyżek wynagrodzeń na lata 2021–2027. Według rządowych założeń do 2028 r. średnia pensja węgierskiego nauczyciela ma osiągnąć 80 proc. wynagrodzenia innego pracownika z wykształceniem wyższym. Pensje mają być także waloryzowane o czynnik inflacyjny. Koszt zmiany systemu wynagrodzeń ma wynieść miliard euro.

Strajk nauczycieli

Rząd na początku roku de facto uniemożliwił nauczycielom organizowanie strajków. Takie akcje są możliwe, ale w dniu strajku nauczyciele muszą stawić się w pracy i zapewnić opiekę dzieciom (lekcje mogą się nie odbywać). Jeżeli tego wymogu nie spełnią, ponoszą konsekwencje. W skrajnym przypadku mogą być zwolnieni. Zmiany w prawie były odpowiedzią władz na postulat zawiązanego w październiku 2021 r. wspólnego komitetu strajkowego PDSZ-PSZ i deklaracji o organizacji strajku w lutym 2022 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA