Wniosek o przyznanie dodatku energetycznego bez numeru PESEL
Aktualizacja: 09.01.2020
Czy w określanym przez radę gminy wzorze wniosku o przyznanie dodatku energetycznego można żądać podania numeru PESEL osoby, która taki wniosek składa? »
Konsultacje z mieszkańcami jako istotny element procedury uchwalania statutu sołectwa
Aktualizacja: 24.10.2019
Brak przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami jednostki pomocniczej poprzedzających podjęcie uchwały w sprawie nadania jednostce pomocniczej statutu stanowi istotne naruszenie art. 35 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i skutkuje stwierdzeniem nieważności takiej uchwały w całości. »
Centrum Usług Wspólnych rozwiązaniem dla biznesu [PODCAST]
Aktualizacja: 08.10.2019
Głównym celem założenia Centrum Usług Wspólnych jest ograniczenie kosztów poprzez eliminację powielanych czynności przez pracowników przedsiębiorstw. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu. »
SN: Można napełniać gazem butle ze znakami towarowymi innego przedsiębiorcy
Aktualizacja: 06.04.2018
Można napełniać gazem butle ze znakami towarowymi innego przedsiębiorcy. Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego przedsiębiorca, który napełnia gazem butle przyniesione do niego na wymianę przez konsumentów i opatruje napełnione przez siebie butle swoim znakiem towarowym, nie popełnia przestępstwa podrabiania znaków towarowych nakładanych na te butle. »
Dziedziczenie działalności gospodarczej
Aktualizacja: 29.08.2017
Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w jakiej osoby zakładające swoją działalność gospodarczą, w różnych formach, zaczynają dochodzić do wieku emerytalnego i chciałyby się z tej działalności wycofać. Osoby te bowiem zaczynały działalność zazwyczaj około roku 1990, mając 30-40 lat i obecnie mają w związku z tym około lat 60. Jednak bardzo istotne jest, że zakończenie działalności bądź wycofanie się z niej nie może oznaczać utraty źródła utrzymywania się na starość, innymi słowami należy to zrobić w taki sposób, żeby zachować środki wystarczające na godną emeryturę. »
Doręczenie pisma w postępowaniu administracyjnym
Aktualizacja: 07.03.2017
Organ administracji publicznej jest odpowiedzialny za dostarczanie pism procesowych. Robi to za pokwitowaniem przez operatora pocztowego, swoich pracowników lub inne upoważnione organy i osoby. Kwestie doręczeń pism reguluje rozdział 8 Kodeksu postępowania administracyjnego. »
Cyfryzacja to oszczędności dla obywateli i państwa
Aktualizacja: 28.09.2016
Cyfryzacja może przynieść korzyści nie tylko dla obywateli, ale także dla państwa. W perspektywie finansowej na lata 2014–2020 na realizację projektów e-administracji i otwartego urzędu w ramach Polski Cyfrowej przeznaczono ponad 1,1 mld euro. »
Dowód osobisty w smartfonie, czyli nowość w e-administracji
Aktualizacja: 27.09.2016
Trwają prace nad wdrożeniem możliwości połączenia obecnie funkcjonujących różnych metod potwierdzania swoich uprawnień za pomocą kart plastikowych (karty kredytowe, lojalnościowe, mieszkańca, dowody osobiste) w jedną elektroniczną formę zapisaną na nośnik teleinformatyczny, jakim jest m.in. smartfon. »
Skorzystają mieszkańcy i administracja
Aktualizacja: 20.09.2016
27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. Klienci sklepów internetowych przyjęli bardzo dobrze płatności za pomocą linku, czyli przelewy pay-by-link, i aż 70–80 proc. zakupów opłacanych jest za pomocą tej metody. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że różne formy rozliczeń elektronicznych znajdą wkrótce rzeszę zwolenników również w obszarze administracji centralnej i samorządowej. »
Poczta Polska wesprze e-administrację
Aktualizacja: 02.09.2016
E-skrzynka oraz Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna mają odegrać kluczową rolę w projekcie włączenia Poczty Polskiej do planu cyfryzacji państwa. Nowe usługi powinny ułatwić obywatelom kontakt z urzędami. »
Baza PESEL w pytaniach i odpowiedziach
Aktualizacja: 30.08.2016
Dostęp do bazy PESEL mają tylko uprawnione podmioty. Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualną kradzież danych? »
Co zrobić, aby zabezpieczyć urząd przed atakiem hakerów
Aktualizacja: 15.07.2016
Cyberprzestępcy coraz śmielej biorą na celownik jednostki administracji publicznej, włamując się do urzędowych komputerów i instalując w nich szkodliwe oprogramowanie. W wyniku takich „wizyt” wykradane są poufne dane, a z bankowych kont znikają pieniądze. Zdaniem specjalistów, zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, skala takich zjawisk będzie rosła. »
Obowiązek meldunkowy w 2016 r.
Aktualizacja: 05.07.2016
Czy obowiązek meldunkowy został zniesiony? Kto powinien się zameldować w 2016 r.? »
Dla rozwoju e-administracji konieczna zmiana procedur
Aktualizacja: 05.07.2016
Polska w zakresie e-administracji w rankingu ONZ zajmuje 42. miejsce. Zdaniem Instytutu Jagiellońskiego konieczne są zmiany procedur zamówień publicznych. »
Modelowy regulamin konsultacji
Aktualizacja: 21.06.2016
Chociaż władze samorządowe mają już wieloletnią praktykę i doświadczenie w konsultowaniu i wdrażaniu licznych projektów i inicjatyw włączania obywateli w podejmowanie decyji publicznych, to okazuje się, że jest ciągle dużo do poprawienia. A kluczowy dokument – regulamin konsultacji – włączający mieszkańców w procesy decyzyjne, niejednokrotnie zawiera błędy lub w ogóle go nie ma. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?