reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Audyt i kontrola

Czy członkom Zarządów lub Rad Nadzorczych spółek kapitałowych będzie grozić odpowiedzialność karna za brak skutecznych systemów Compliance?

Aktualizacja: 17.01.2019

W wersji projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary z dnia 5 grudnia 2018 r. pojawiła się propozycja wprowadzenia odpowiedzialności karnej członków Rad Nadzorczych, jeżeli w wyniku niedopełnienia obowiązków, choćby nieumyślnie stworzyli warunki do popełnienia przestępstwa z art. 296 kk § 1-4.  »

Zbywanie udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 23.11.2017

Niejednokrotnie jest tak, że chcemy zbyć bądź nabyć całą spółkę. Powodem, dla którego chcemy zbyć spółkę może być chęć wycofania się z działalności gospodarczej. Powodem może być także chęć zbycia spółki, bo w określonych warunkach nie może się ona już rozwijać, ale inwestor, który spółkę nabędzie oraz dofinansuje, może zapewnić jej świetny rozwój. »

Czy infrastruktura oświetleniowa stanie się własnością samorządów?

Aktualizacja: 31.08.2017

Infrastruktura oświetleniowa ma trafić znowu w ręce samorządów. Co się zmieni w Prawie energetycznym? Czy spadną rachunki za prąd? »

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych 2017 r.

Aktualizacja: 06.02.2017

Zmiany w uregulowaniach dotyczących prokury, obligatoryjne elementy dokumentu akcji oraz wypłaty dywidendy w spółkach publicznych to tylko niektóre zmiany w Kodeksie spółek handlowych. »

“Nowoczesny audyt wewnętrzny jako firewall następnej generacji”

Aktualizacja: 19.10.2016

XII Konferencja PolCAAT'2016 odbędzie się już 22 listopada 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia. »

Audyt wewnętrzny 2016 - skuteczność audytorów w znaczącym stopniu bez zmian

Aktualizacja: 03.12.2015

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu. Celem nowych przepisów jest usprawnienie pracy audytorów. O skuteczność nowych przepisów oraz o potrzeby środowiska audytorów wewnętrznych sektora publicznego zapytaliśmy Sebastiana Burgemejstera, Prezesa Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. »

Kontrola finansowa w jednostkach sektora finansów publicznych

Aktualizacja: 06.09.2013

W każdej jednostce sektora finansów publicznych winny funkcjonować takie mechanizmy kontroli operacji gospodarczych i finansowych, które pozwolą na pełne i rzetelne dokumentowanie i rejestrowanie wszystkich zachodzących operacji. »

Audyt wewnętrzny bezpieczeństwa informacji

Aktualizacja: 06.09.2013

Są już wytyczne dotyczące prowadzenia audytu wewnętrznego bezpieczeństwa informacji przetwarzanych w systemie teleinformatycznym. Nowe obowiązki w tym zakresie dotyczą m.in. jednostek samorządu terytorialnego. »

System kontroli zarządczej w domach pomocy społecznej

Aktualizacja: 06.09.2013

Czy w domach pomocy społecznej należy stosować kontrolę zarządczą? »

Udostępnienie audytorowi danych osobowych pracowników

Aktualizacja: 06.09.2013

W jednostce podległej starostwu (szkole) przeprowadza się audyt wewnętrzny. Pracownik starostwa (audytor wewnętrzny), powołując się na art. 282 ust. 2 i 3 ustawy o finansach publicznych, zażądał imiennego wykazu pracowników zaangażowanych w proces udzielania zamówień publicznych – z podaniem ich stażu pracy, poziomu i kierunku wykształcenia, nazwy uczelni, odbytych szkoleń, wymiaru czasu pracy itp. Czy żądanie imiennego wykazu o tej treści jest zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych? »

Weryfikacja stanów aktywów i pasywów w jednostce sektora finansów publicznych

Aktualizacja: 06.09.2013

Weryfikacja to jedna z trzech metod inwentaryzacji. Polega na porównaniu zapisów ewidencji księgowej z dokumentami i weryfikacji wartości tych składników. »

Potwierdzenie sald – sposób przeprowadzenia, analiza i dobre praktyki

Aktualizacja: 04.04.2013

Potwierdzenie sald to jednaą z metod przeprowadzania inwentaryzacji. Należy pamiętać, że właściwe przeprowadzenie metody potwierdzenia sald ma znaczenie kluczowe dla jej wiarygodności i rzetelności oraz prawidłowego ujęcia rozliczenia inwentaryzacji dla celów podatkowych. »

Spis z natury jako podstawowa metoda inwentaryzacji

Aktualizacja: 04.04.2013

Spis z natury jest podstawową metodą inwentaryzacji, polega na weryfikacji stanu faktycznego aktywów, poprzez ich przeliczenie (ewentualnie zważenie, pomiar) oraz sprawdzenie ich przydatności, tj. czy nie są zniszczone, zepsute itp. »

Inwentaryzacja w jednostkach sektora finansów publicznych

Aktualizacja: 04.04.2013

Inwentaryzacja jest jedną z podstawowych form kontroli nad majątkiem jednostek sektora finansów publicznych. Obowiązek okresowego przeprowadzania inwentaryzacji w jednostkach sektora finansów publicznych wynika z ustawy o rachunkowości. »

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych - samoocena

Aktualizacja: 05.03.2013

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych podlega samoocenie. Wymóg prowadzenia samooceny audytu wewnętrznego został przewidziany w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, Instytutu Audytorów Wewnętrznych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama