Nowe obowiązki dla gmin: Zagospodarowanie przestrzenne [Projekt ustawy]
07 mar 2023
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który zakłada ujednolicenie procedur dotyczących planowania i przyspieszenie całego procesu, podało Centrum Informacyjne Rządu. Projekt przewiduje wprowadzone nowego narzędzia planistycznego - planu ogólnego gminy.
Planowanie przestrzenne w wydaniu cyfrowym
18 mar 2022
Miejscowe plany zagospodarowania terenu w większości przypadków nie są doskonałe. Znane są przypadki, w których akty te zawierają rażące błędy, które w efekcie utrudniają załatwienie formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Bywa, że pozostają nawet w sprzeczności z rozporządzeniami i ustawami. Same samorządy przyznają, że planowanie przestrzenne jest fatalne. Brakuje pieniędzy, a co za tym idzie - ograniczone są możliwości pozyskania wysokiej klasy fachowców. Problem w dużej mierze można rozwiązać, wdrażając specjalistyczne narzędzie cyfrowe. Z pomocą wychodzi resort rozwoju.
Zagospodarowanie przestrzenne - nowe rozporządzenia
27 gru 2021
Opublikowano dwa rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii stosowane w codziennej pracy urzędów zajmujących się zagospodarowaniem przestrzennym.
Zmiany w planowaniu przestrzennym
24 lut 2021
Zmiany w planowaniu przestrzennym - czy będzie rewolucja? Media informują o spodziewanych zmianach, które będą dotyczyły planowania przestrzennego. Przyglądamy się planom rządu i odpowiadamy na pytanie, czy można mówić o rewolucji.
Usuwanie barier architektonicznych dla potrzeb niepełnosprawnych
14 gru 2020
Usuwanie barier architektonicznych jest niezwykle ważne, ponieważ osoby niepełnosprawne uzależniają swoją aktywności od tego czy mogą swobodnie poruszać się po budynku lub przemieszczać z miejsca na miejsce. Jak powinno być wyposażone dostępne środowisko miejskie? Czy istnieją wytyczne, których zadaniem jest wypośrodkowanie potrzeb osób niepełnosprawnych?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - dlaczego przed zakupem mieszkania warto się z nim zapoznać?
01 gru 2020
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, potocznie określany jako „plan miejscowy”, a w skrócie MPZP, to akt prawa miejscowego, który w formie uchwały miasta lub gminy reguluje sposób wykorzystania ich terenu. Jest dokumentem o decydującym znaczeniu dla inwestorów poszukujących parceli pod budowę domu lub planujących każdą inną inwestycję. Pytanie, czy jego znajomość może być przydatna także dla amatorów własnego lokum na osiedlu wielorodzinnym.
Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym - szybszy proces inwestycyjny?
25 maja 2020
W Dzienniku Ustaw RP z dnia 30 kwietnia 2020 r. opublikowano nowelizację ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań, których celem jest „usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego”.
Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego 2020
22 kwi 2020
Prezydent odpisał nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni?
Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym coraz bliżej
23 gru 2019
Do Sejmu trafił przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zmieniającej dotychczas obowiązującą ustawę - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przedłożony projekt zakłada zwiększenie efektywności prac geodezyjnych i kartograficznych. Proponowane przepisy korzystnie wpłyną również na usprawnienie procesu inwestycyjnego.
Czy odmowa ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wymaga uzasadnienia?
19 lip 2019
Odmowa ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wymaga uwzględnienia stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy oraz potrzeb i możliwości rozwoju gminy wynikających z ustaleń studium.
Interes prawny właściciela nieruchomości w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
25 lut 2019
W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem.
Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - kluczowe problemy
06 lut 2019
Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego to jeden z instrumentów polityki przestrzennej. Zasadniczo powinien to być instrument uzupełniający względem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W praktyce jednak w wielu gminach bywa inaczej. Taki stan należy ocenić negatywnie, ponieważ tylko plan miejscowy pozwala w pełni chronić ład przestrzenny. Ponadto posługiwanie się decyzją o ustaleniu inwestycji celu publicznego rodzi wiele problemów.
Gminy mogą uchwalać mikroplany miejscowe
08 wrz 2017
Nie ma żadnych przeszkód aby uchwalany przez radę gminy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmował swoim zasięgiem obszar tylko jednej działki inwestycyjnej.
System planowania i zagospodarowania przestrzennego w Polsce źle zarządzany
18 kwi 2017
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o systemie gospodarowania przestrzenią gminy jako dobrem publicznym. Okazuje się, że złe zarządzanie gospodarką przestrzenną ma duży wpływ na mieszkańców Polski.
Odszkodowanie od gminy za szkodę związaną z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
15 mar 2017
Można żądać od gminy odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę związaną z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Nowe zasady planowania i zagospodarowania przestrzennego
23 lis 2016
Trwają prace nad nowym Kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który zakłada zlikwidowanie prawnych i proceduralnych barier realizacji inwestycji. Kodeks zastąpi kilka obowiązujących obecnie ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawo budowlane, specustawy branżowe, a także część ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r.
09 lis 2016
Dnia 17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie nowych wzorów wniosków budowlanych, m.in. wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Celem zmian jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego.
Jakie warunki musi spełnić dostęp inwestycji do drogi publicznej
26 paź 2016
Dostęp terenu inwestycji do drogi publicznej to jeden z podstawowych warunków, aby możliwa była realizacja planowanego zamierzenia na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Procedura badania takiego dostępu zależy od jego rodzaju.
Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny
03 paź 2016
Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną.
Zmiana nazwy ulicy także przez wojewodę – znikną ostatni totalitarni patroni placów i ulic
31 sie 2016
W dniu 2 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 1 czerwca 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa przyznaje wojewodzie kompetencję do stwierdzenia nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, w zakresie, w jakim propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Podział działki niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego
06 lip 2016
Czy możliwy jest podział działki wbrew planowi zagospodarowania przestrzennego? W jakich sytuacjach?
Rewitalizacja obszarów o charakterze wiejskim
18 maja 2016
Ustawa o rewitalizacji określa zasady przygotowania i przeprowadzenia procesu wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Choć wstępna faza prac legislacyjnych wskazywała, że adresatem nowych przepisów będą raczej obszary miejskie, to uchwalone zasady są uniwersalne i skierowane do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Przecież na terenach wiejskich, choć może w mniejszej koncentracji, również występują negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalne oraz techniczne.
Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór
13 maja 2016
Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę ma obowiązywać jeszcze w 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekonuje, iż nowe formularze wniosków budowlanych będą mniej sformalizowane.
Solidarna odpowiedzialność inwestora z wykonawcą wobec podwykonawcy
21 mar 2016
Czy, przy zgodzie czynnej dorozumianej inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy z podwykonawcą, warunkiem solidarnej odpowiedzialności inwestora jest to, by inwestor znał postanowienia dotyczące wysokości wynagrodzenia podwykonawcy lub sposobu jego ustalenia, ewentualnie także zasady lub podstawy odpowiedzialności wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy? Odpowiedzi na to pytanie prawne udzielił Sąd Najwyższy.
Zmiana projektu budowlanego wymaga zgody organu
16 lut 2016
Zmiany w trakcie realizacji projektu budowlanego zdarzają się często. Warto pamiętać o tym, by w przypadku istotnych zmian uzyskać zgodę organu nadzoru.
Finansowanie planu zagospodarowania przestrzennego ze środków prywatnych
03 lut 2016
Inwestorzy często zwracają się do do władz gminy, która nie ma wystarczających środków w budżecie z propozycją zainwestowania znacznych środków na budowę nowych obiektów. Warunkiem jest uchwalenie odpowiednich planów, które na to zezwalają. Czy włodarze gmin, którzy przyjęli do budżetu darowizny zmierzające do sfinansowania uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego naruszyli przepisy?
Usytuowanie reklam zgodnie z ustawą krajobrazową
10 gru 2015
Dotychczas określenie zasad i warunków sytuowania tablic i urządzeń reklamowych możliwe było wyłącznie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które pokrywały niewielką powierzchnię Polski. Obecnie rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Związki metropolitalne od 1 stycznia 2016 r.
03 lis 2015
1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie ustawa o związkach metropolitalnych. Ustawa określa zasady i tryb tworzenia oraz organizacji związku metropolitalnego, który będzie stanowił formę współpracy gmin i powiatów, a także jego zadania i finansowanie.
Ustawa krajobrazowa niezgodna z Konstytucją?
20 paź 2015
Związek Pracodawców Business Centre Club wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów tzw. ustawy krajobrazowej. Zdaniem ZP BCC ustawa krajobrazowa w sposób rażący godzi w konstytucyjne prawo własności.
Przesłanki ustalenia warunków zabudowy
13 paź 2015
Przy rozważaniu prawnych uwarunkowań związanych z planowaniem przestrzennym istnieje wiele zróżnicowanych problemów. Niewątpliwie wykładnia regulacji w tym zakresie bywa trudna i niejednoznaczna. Jednym z najlepszych przykładów są tu przesłanki ustalenia warunków zabudowy.
Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia
29 cze 2015
Zgodnie z nowelizacją, zamiast pozwolenia konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy wraz z m.in. projektem budowlanym. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia.
Strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę
21 maja 2015
Stroną postępowania o pozwolenie na budowę winna być każda osoba, która znajduje się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego, niezależnie od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, czy też nie.
Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości
23 kwi 2015
Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości.
Uchwała w przedmiocie studium - akt prawa miejscowego?
06 paź 2014
Czy uchwała w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest aktem prawa miejscowego? Jaki charakter ma względem mieszkańców?
Reklamy w mieście pod kontrolą
02 lip 2014
Reklamy w mieście obecnie zajmują zbyt dużą przestrzeń. W walce o ład przestrzenny polskich miast mają pomóc nowe przepisy, dzięki którym samorządy będą mogły stworzyć kodeks reklamowy.
Miejsca dla pojazdów z kartą parkingową w miejscowym planie od 1 lipca 2014 r.
30 cze 2014
Miejsca przeznaczone na parkowanie pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową od 1 lipca 2014 r. będą obowiązkowo określone w planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Decyzja o warunkach zabudowy w postępowaniu odwoławczym
18 cze 2014
Decyzje ustalające warunki zabudowy stanowią często przedmiot odwołań składanych nie tylko przez sąsiadów projektowanej inwestycji, lecz także samych inwestorów. Skomplikowana materia podlegająca rozstrzygnięciu decyzją sprawia, że prawidłowe rozpoznanie odwołania przez samorządowe kolegium odwoławcze jest zadaniem trudnym, a niekiedy wymagającym specjalistycznej wiedzy.
Deregulacja zawodu urbanisty a jakość planów zagospodarowania przestrzennego
11 cze 2014
Samorządy urbanistów uważają, że na deregulacji zawodu ucierpi interes społeczny, ponieważ pogorszy się jakość planów zagospodarowania przestrzennego.
Stan planowania przestrzennego w Polsce
16 kwi 2014
W studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeznaczono pod zabudowę mieszkaniową tak dużą powierzchnię, że nawet przy ograniczonej gęstości zaludnienia mogłoby na niej mieszkać ponad 200 mln osób. To kolejny przykład dopuszczania do rozproszenia zabudowy.
Rezygnacja z decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
20 lut 2014
Jakie uwarunkowania pozwalają na rezygnację z uzyskiwania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Na okoliczność jakich robót budowlanych można uznać za zbędne postępowanie administracyjne poprzedzające wydanie pozwolenia na budowę? To pytania, które często zadają sobie inwestorzy działający pod presją czasu, w obliczu groźby niedotrzymania terminów na realizację inwestycji.
Jakie są możliwości zawieszenia postępowania o ustalenie warunków zabudowy
13 lut 2014
Czy można zawiesić postępowanie o ustalenie warunków zabudowy, jeżeli rada gminy nie podjęła jeszcze uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Bliskie sąsiedztwo zabudowy wielorodzinnej
18 gru 2013
Inwestor złożył wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie wielorodzinnej. Czy w sytuacji, gdy w bezpośrednim otoczeniu inwestycji występują jedynie budynki mieszkaniowe jednorodzinne, możliwe jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
Projekty typowe i indywidualne a dozwolony użytek
08 paź 2013
Na rynku usług projektowych wykształcił się podział na tzw. projekty indywidualne i projekty typowe. Pojawia się pytanie o ochronę prawnoautorską oraz problem tzw. dozwolonego użytku.
Podział nieruchomości i jego zatwierdzenie przez organ
30 wrz 2013
Zatwierdzenie podziału następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyjątek stanowią nieruchomości rolne lub leśne, które co do zasady mogą być dzielone według uznania ich właściciela, bez przeprowadzenia procedury podziałowej.
Prawo budowlane - zmiany od 2014 r.?
05 wrz 2013
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, zapowiadane zmiany do Prawa budowlanego powinny wejść w życie pod koniec 2013 roku. Wliczając opóźnienie, które już wynosi ok. dwóch miesięcy, bardziej realnym terminem wprowadzenia zmian staje się pierwszy kwartał przyszłego 2014 roku. Jakie są propozycje zmian?
Prawa autorskie w architekturze
13 sie 2013
Nie da się określić, które projekty/obiekty architektoniczne powinny korzystać z ochrony prawnoautorskiej, a które uznać należy jedynie za obiekty szablonowe, którym ochrona prawnoautorska przysługiwać nie powinna. Każdy przypadek należałoby indywidualnie oceniać, biorąc pod uwagę zarówno formę, rozumianą jako sposób wyrażenia konkretnej koncepcji, oraz zastosowane rozwiązania funkcjonalne.
Architektura - definicja
31 lip 2013
Architektura ściśle związana jest z twórczą pracą ludzi, głównie działalnością architektów. Ta polega na projektowaniu obiektów budowlanych, które następnie mają zostać zrealizowane. Regułą jest, że obiekty te powstać mają w określonej przestrzeni, tzn. w konkretnym miejscu i pod tym kątem są projektowane. Twórcy nie ograniczają się do samego obiektu, ale organizują również przestrzeń w jego otoczeniu, aby jako całość spełniały stawiane przed nimi zadania.
Utwory urbanistyczne i architektoniczno-urbanistyczne
24 lip 2013
Moim zdaniem nie można zgodzić się z tak definitywnym stanowiskiem, pozbawiającym dzieła urbanistyczne przymiotu bycia utworem, szczególnie biorąc pod uwagę panujący w doktrynie i orzecznictwie pogląd o wymaganym minimalnym poziomie twórczości. Utworem w dziedzinie urbanistyki będzie zatem dobro niematerialne utrwalone w postaci projektu bądź opracowania urbanistycznego, polegające na twórczym zagospodarowaniu przestrzeni danego regionu, miasta, czy mniejszego zespołu obiektów architektonicznych.
Decyzja o warunkach zabudowy
11 lip 2013
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest procesem długotrwałym, trwającym nawet przeszło rok. Tam gdzie brak jest uchwalonych planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy stały się głównym instrumentem planowania przestrzennego w Polsce, co prowadzi do chaosu przestrzennego oraz wydłużenia całego procesu budowlanego.
Pozwolenie na rozbiórkę
05 lip 2013
Pozwolenie na rozbiórkę zostało uregulowane w ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane. Instytucja pozwolenia na rozbiórkę ma na celu między innymi ochronę ludzi i mienia.