reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Bruksela zaakceptowała program Pomoc Techniczna

Bruksela zaakceptowała program Pomoc Techniczna

Polska może zacząć wydawać pierwsze 600 mln euro z ponad 67 mld euro, które dostaniemy z Unii w latach 2007-2013. KE zatwierdziła pierwszy polski program operacyjny - Pomoc Techniczną.


Polska dołączyła do grona państw członkowskich UE, którym Komisja Europejska zatwierdziła pierwsze programy operacyjne. Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, na pierwszy ogień poszedł program Pomoc Techniczna.

- We wtorek wieczorem KE ostatecznie zaakceptowała ten program - mówi GP Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

Polski program jest jednym z pierwszych, które spotkały się z przychylną akceptacją Brukseli. Wcześniej eurourzędnicy zatwierdzili osiem programów austriackich oraz po jednym programie z Danii, Holandii i Malty.

Przyjęcie programu oznacza, że w połowie września Polska dostanie pierwsze unijne pieniądze z puli ponad 67 mld euro, które mamy do wydania w latach 2007-2013. Wówczas to zostanie nam wypłacona pierwsza zaliczka.

Program Pomoc techniczna to 600 mln euro, które zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów wykorzystania funduszy unijnych. Za te pieniądze zostaną m.in. opłacone dodatkowe etaty w administracji rządowej (w tym roku ma zostać zatrudnionych około 400 nowych osób), a pracujący już urzędnicy dostaną podwyżki, tak by wyrównać do jednolitego poziomu płacę specjalistów od funduszy unijnych we wszystkich urzędach. Zostaną one także wydane na zbudowanie nowego systemu informatycznego do nadzorowania wydatków z funduszy unijnych.

Przyjęcia pozostałych programów krajowych należy spodziewać się we wrześniu. Najbardziej zaawansowane prace trwają nad programem Kapitał Ludzki. Programy regionalne, które dysponują ponad 16,5 mld euro, zostaną zaakceptowane najwcześniej w październiku.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama