REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje nauczycieli wzrosną o 15 proc.

Jolanta Góra

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 roku pensja nauczyciela stażysty wzrośnie netto o 134 zł, a dyplomowanego o 239 zł. Dzisiaj posłowie PO zaproponują, aby kwota bazowa dla nauczycieli była wyższa o 10 proc.

Kwota bazowa dla nauczycieli w 2008 roku wzrośnie o 10 proc., z obowiązującego obecnie poziomu 1885,59 zł do kwoty 2074,15 zł - powiedziała wczoraj GP Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji narodowej. Dziś sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży będzie omawiała rządowy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela określającej wysokość kwoty bazowej na 1947,81 zł.

REKLAMA

- Poprawkę zwiększającą tę kwotę zgłoszą podczas drugiego czytania ustawy posłowie PO - deklaruje Andrzej Smirnow, przewodniczący komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Wyjaśnia, że omawiany projekt przygotował poprzedni rząd, który planował podwyższenie tej kwoty o 3,3 proc.

REKLAMA

Dzięki zwiększeniu kwoty bazowej i zredukowaniu wysokości składki rentowej nauczyciele otrzymają w przyszłym roku o około 15 proc. wyższe wynagrodzenia (netto) od tych, jakie pobierali w styczniu 2007 r. Kwota ta jest podstawą obliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. Jeśli wyniesie tyle, ile proponuje rząd i posłowie PO, w 2008 roku średnie wynagrodzenie brutto dla stażystów wyniesie 1700,8 zł, dla nauczycieli kontraktowych 2592,6 zł, dla mianowanych 3629,7 zł, a dyplomowanych 4666,8 zł. Średnie wynagrodzenie jest jednak jedynie wskaźnikiem.

Bezpośredni wpływ na wysokość pensji pedagogów ma minimalne wynagrodzenie zasadnicze. To na nie gwarantuje pieniądze budżet. Minimalne stawki określa minister edukacji w ogłaszanym w marcu rozporządzeniu. Zwyczajowo jest tak, że wynagrodzenie zasadnicze wzrasta o taki sam procent, jak kwota bazowa. Najprawdopodobniej minimalne wynagrodzenie dla nauczyciela stażysty w 2008 roku wyniesie więc 1339,8 zł, kontraktowego 1588,4 zł, mianowanego 2011,9 zł, a dyplomowanego 2414,5 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Od nowego roku zostanie o kolejne 2 pkt proc. obniżona składka rentowa płacona przez pracowników - podkreśla Krystyna Szumilas.

Dzięki temu w styczniu 2008 r. stażysta otrzyma 134 zł netto więcej niż w styczniu 2007 r., kontraktowy - 158 zł, mianowany 200 zł, a dyplomowany 239 zł więcej.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, które nie może być niższe od stawek minimalnych, nauczyciele otrzymują też różne dodatki, m.in.: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA