reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Patent żeglarski

Patent żeglarski

Polskie przepisy dyskryminują osoby z zagranicznym patentem żeglarskim. Każdy, kto chce żeglować na polskich wodach, musi uzyskać patent w Polsce, nawet gdy ma międzynarodowy certyfikat żeglarski.


PROBLEM
Nasze przepisy nie przewidują sytuacji, w której żaglówką lub motorówką w Polsce mógłby kierować posiadacz zagranicznego patentu żeglarskiego. Aby pływać, musi zdać egzamin w Polsce – pisze nasz czytelnik.
 

 
Zgodnie z art. 53a ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. nr 25, poz. 113 z późn. zm.), uprawianie żeglarstwa wymaga odpowiednich kwalifikacji stwierdzonych stosownym patentem, a patent można uzyskać przez zdanie egzaminu organizowanego przez właściwy polski związek sportowy. Nasze przepisy milczą na temat respektowania międzynarodowego certyfikatu żeglarskiego.
 

EKSPERT RADZI
 
W polskich przepisach brak regulacji odnoszącej się do uprawiania żeglarstwa przez obcokrajowców. Ustawa o kulturze fizycznej nie przewiduje możliwości uprawiania żeglarstwa na podstawie innych dokumentów niż patent uzyskany przez egzamin w Polsce. Rozporządzenie ministra sportu z dnia 9 czerwca 2006 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa (Dz.U. nr 105, poz. 712 z późn. zm.) nie przewiduje żadnego uprzywilejowania dla osób posiadających zagraniczne patenty żeglarskie. Oznacza to, że każdy, kto chce żeglować na polskich wodach, musi uzyskać patent w Polsce.
Co ciekawe, Polska przyjęła Rezolucję nr 14 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, która zmierzała do ujednolicenia przepisów dotyczących wymagań stawianych osobom uprawiającym żeglarstwo. Rezolucja ta przewidywała wprowadzenie międzynarodowego certyfikatu żeglarskiego (ICC). Niestety, przepisy prawa polskiego nie zostały dotychczas dostosowane do wymagań rezolucji.
Obecnie zasady dotyczące uzyskiwania ICC regulowane są Rezolucją nr 40 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Polska dotychczas nie przyjęła rezolucji i nie wprowadziła odpowiednich zapisów ustawowych, więc certyfikat ICC nie jest u nas respektowany. Brak wprowadzenia Rezolucji 40 jest niekorzystny także dla polskich żeglarzy. Nie mają oni możliwości uzyskania w Polsce certyfikatu ICC, więc nie mogą żeglować w innych państwach europejskich.
Bogdan Fischer
radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama