| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Pomoc samorządów dla spółek wodnych

Pomoc samorządów dla spółek wodnych

Spółkom wodnym nie mogą być udzielane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zarówno dotacje przedmiotowe, jak i dotacje podmiotowe.


PROBLEM

 

Na jakich zasadach i na jakie cele spółki wodne mogą otrzymać dotację z budżetów jednostek samorządu terytorialnego?

 

MF INFORMUJE:

 

Zgodnie z art. 164 ust. 1 i 5 ustawy z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r. nr 239, poz. 2019 ze zm.), spółki wodne, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, mogą korzystać z pomocy finansowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w formie dotacji udzielanej zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, przeznaczonej w szczególności na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji.

Przepisy art. 174 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 ze zm.) wyraźnie określają, iż z budżetu jednostki samorządu terytorialnego udzielane są dotacje przedmiotowe tylko dla zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, kalkulowane według stawek jednostkowych. Przepis ust. 2 tego artykułu przewiduje wprawdzie możliwość udzielania dotacji również innym podmiotom, lecz tylko wtedy, gdy tak stanowią odrębne przepisy. Artykuł 164 ust. 5 ustawy Prawo wodne nie upoważnia do udzielania spółkom wodnym dotacji przedmiotowych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, gdyż przez dotacje przedmiotowe - w myśl art. 106 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych - należy rozumieć dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych.

Natomiast stosownie do art. 106 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych dotacje podmiotowe są udzielane na dofinansowanie działalności bieżącej ustawowo wskazanego podmiotu. Odnośnie do jednostek samorządu terytorialnego obowiązujący pozostaje przepis definiujący dotację podmiotową (art. 106 ust. 2 pkt 2 ustawy o finansach publicznych) i wskazujący na możliwość udzielania dotacji podmiotowej dla ustawowo wskazanego podmiotu.

Tak więc spółkom wodnym nie mogą być udzielane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zarówno dotacje przedmiotowe, jak i dotacje podmiotowe.

Natomiast pomoc finansowa z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych (art. 4 ustawy o finansach publicznych nie wymienia spółek wodnych jako jednostek tworzących sektor finansów publicznych) i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, stosownie do art. 176 ustawy o finansach publicznych, może być udzielana w formie dotacji na cele publiczne związane z realizacją zadań tej jednostki. Zlecenie zadań i udzielenie dotacji dokonywane winno być zgodnie z przepisami ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.), a jeżeli dotyczy ono innych zadań niż określone w tej ustawie - na podstawie umowy jednostki samorządu terytorialnego z podmiotem (do umowy tej stosuje się odpowiednio przepis art. 131 ust. 2 ustawy o finansach publicznych).

Dotacje celowe, o których mowa w art. 176 ustawy o finansach publicznych, mogą być udzielane z budżetu jednostek samorządu terytorialnego na cele publiczne związane z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego. Na zasadach określonych w omawianym art. 176 ustawy o finansach publicznych spółkom wodnym mogą być udzielane dotacje celowe z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym na zadania, o których mowa w art. 164 ust. 5 ustawy Prawo wodne, tj. na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz realizację inwestycji (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 1182).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Księgowa, konsultant podatkowy ze zdanym z sukcesem egzaminem zawodowym na doradcę podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »