REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy NFZ sfinansuje wynagrodzenia pielęgniarek w DPS?

Czy NFZ sfinansuje wynagrodzenia pielęgniarek w DPS?
Czy NFZ sfinansuje wynagrodzenia pielęgniarek w DPS?

REKLAMA

REKLAMA

Powstały propozycje konkretnych zapisów, które będą umożliwiały potraktowanie domów pomocy społecznej (DPS) jako podmiotów medycznych. W ten sposób będzie można uruchomić finansowanie z NFZ pracujących tam pielęgniarek

- zapowiedział dyrektor Departament Lecznictwa w resorcie zdrowia Michał Dzięgielewski.

REKLAMA

Wynagrodzenia dla pielęgniarek finansowane z NFZ?

W środę sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła odpowiedzi na dezyderat skierowany do prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej.

"Powstały propozycje konkretnych zapisów, które będą umożliwiały potraktowanie domów pomocy społecznej, jako podmiotów medycznych i w ten sposób będzie można uruchomić finansowanie z NFZ dla pracujących tam pielęgniarek" - powiedział szef Departament Lecznictwa MZ Michał Dzięgielewski.

W jego ocenie jest to najlepsze rozwiązanie w tej chwili i "najprostsze do przeprowadzenia."

"W tej chwili robimy już iterację konkretnych propozycji przepisów, tym razem wydaje mi się, że jesteśmy dalej, niż do tej pory to wyglądało" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady wynagrodzeń pielęgniarek w 2022 r?

Przewodniczący Komisji Petycji poseł Sławomir Piechota (KO) dopytywał o to, kiedy te przepisy mają wejść w życie.

"To są już konkretne propozycje, nad którymi pracujemy z Ministerstwem Rodziny. (...) Teraz mamy zamiar usiąść taką grupą roboczą po to, żeby wypracować wspólne stanowiska. Ja myślę, że tym razem to jest perspektywa już miesięcy, bo jednak wymaga to zmian ustawowych. (...) Wydaje mi się, że temat będzie o tyle niekontrowersyjny, że nie powinien zalegać długo w różnych miejscach" - zapewnił.

Rząd chce, by NFZ zatrudniał pielęgniarki pracujące w DPS

Wyjaśnił też, w jaki sposób ma zostać sfinansowana obecność pielęgniarek w DPS. "Chcemy stworzyć mechanizm analogiczny, bądź nawet w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej, bo zadania się pokrywają z zadaniami wykonywanymi przez pielęgniarki w domach pomocy społecznej, czyli chcemy spróbować użyć już znanego mechanizmu do tego, by móc te pielęgniarki zatrudniać przez NFZ" - sprecyzował.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • GB
  2022-02-07 12:41:18
  Gzie w tym wszystkim opiekunki,wykonujące większość prac,często pracujące z braku personelu za trzy osoby?
  0
 • reh
  2022-02-07 07:59:28
  Znów tylko pielęgniarki ?!?!?!?!? A co z opiekunamim, fizjoterapeutami pracującymi w DPS ??????????????!!?!!!!!!!!!!!!!?!?!?!?!?!!??!!?!?!?!?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  1
 • norma
  2022-02-07 08:09:29
  Fizjoterapeuta w DPS czy opiekun w DPS , to też zawód medyczny . Nie tylko pielęgniarki. Dlaczego więc jesteśmy traktowani inaczej . DPS może się nazywać placówką medyczną - którą de facto jest . Czy to takie trudne do zrozumienia . Ogarnijcie się - bo mi to zaczyna przypominać ( prostowanie bananów czy ograniczenia w wielkości ogórka )
  0
 • opiekun
  2022-02-28 09:16:29
  A co z piekunamim i rehabilitantami pracującymi w DPS ?????
  0
 • pracownik medyczny
  2022-03-25 11:19:03
  W DPS czy WTZ pracują też opiekun i fizjoterapeuta którzy w placoówkach medycznych dostaną podwyżki wg. wskaźników wynikających z Ustawy . I też będą uciekać z DPS gdzie pensje sa żenujące na dzisiejsze czasy .
  0
 • med czy nie med
  2022-02-28 09:10:59
  A opiekunowie ???? rehabilitanci w DPS ?????????!!!!!!!!!!!
  0
 • MY
  2022-02-28 09:19:10
  Zawsze tylko pielęgniarki i pielęgniarki !!!! Są jeszcze opiekunowie i fizjoterapeuci . !!!! Czy mają szukać pracy w placówkach które im zapłacą godnie .
  0
 • fizjoterapeuta
  2022-02-28 09:17:26
  A co z fizjoterapeutami i opiekunami pracujacymi w DPS ????
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

REKLAMA

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

REKLAMA