reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Gminny program profilaktyczny nie może zastąpić ustawy

Gminny program profilaktyczny nie może zastąpić ustawy

Zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych oraz kontrolę obrotu tymi napojami określa ustawa. Uchwała gminy nie może tych zasad regulować bez ustawowego upoważnienia.


Rada Gminy M. podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Przeprowadzona przez organ nadzoru analiza wykazała, że zasady zawarte w załączniku do uchwały pod tytułem Szczegółowe zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, zostały podjęte z naruszeniem prawa.


UZASADNIENIE

Zdaniem wojewody rozwiązania przyjęte przez radę gminy nie znajdują umocowania w brzmieniu art. 41 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.), stanowiącego podstawę prawną do uchwalania corocznie przez radę gminy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Jego postanowienia nie upoważniają bowiem rady do ujęcia w gminnym programie zasad wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz kontrolę przestrzegania zasad obrotu tymi napojami. Zasady powyższe zostały unormowane w przepisach art. 18 i art. 181 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i brak jest podstaw do regulowania mocą uchwały rady gminy materii, która została objęta zakresem normowania przez akt wyższego rzędu, jakim jest wskazana wyżej ustawa.

Umieszczenie zatem w gminnym programie przepisów ustalających zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych oraz kontrolę przestrzegania zasad obrotu tymi napojami zostało dokonane bez upoważnienia ustawowego.

Powyższe naruszenie prawa ma charakter istotny, dlatego też skutkuje stwierdzeniem nieważności przepisu, który wprowadza tabelę nr IV pod tytułem: „Szczegółowe zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych i kontrola przestrzegania zasad obrotu tymi napojami” gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.


Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 18 kwietnia 2007 r.

SYGN. AKT NK.II.AŁ.0911-64/07


Andrzej Jankowski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama