REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłać podatki samorządowe kartą płatniczą

ARKADIUSZ JERZY SPUTOWSKI
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Począwszy od 1 stycznia 2009 r. podatki należne jednostkom samorządu terytorialnego mogą być uiszczane za pomocą karty płatniczej. Dotyczy to podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych. Przedstawiamy zasady płatności kartą wraz ze wzorem uchwały samorządowej dopuszczającej taką zapłatę.

Uchwalenie ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw wprowadza dodatkową - dla podatników - możliwość uregulowania należności podatkowych. Sejm umożliwił płatności podatkowe kartą płatniczą, nowelizując ustawę z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa). Dotyczy to podatków stanowiących dochody budżetu gminy, powiatu lub województwa.

REKLAMA

Jakie podatki za pomocą karty

Nowy sposób płatności dotyczy tylko podatków pobieranych przez organy podatkowe samorządu terytorialnego (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw). Dotyczy to więc podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych.

Możliwości płacenia podatków stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego obrazuje ramka.

Podjęcie uchwały organu stanowiącego jednostki (rady gminy lub powiatu, sejmiku województwa) w sprawie dopuszczenia zapłaty podatków kartą płatniczą jest uprawnieniem, nie zaś obowiązkiem samorządów. Nowy art. 61a § 1 Ordynacji podatkowej daje jednostkom samorządu prawo do wydania uchwał w omawianej sprawie. To dopiero po ich podjęciu i na ich podstawie podatnicy będą mogli płacić podatki za pomocą karty płatniczej.

Przyczyna wprowadzenia zmian

Wprowadzona możliwość płatności podatkowych kartą wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk samorządowych. Wiele jednostek samorządu terytorialnego jest już przygotowanych do takiej formy zapłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku dokonania zapłaty podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego oraz od środków transportowych za pomocą karty płatniczej za termin jej dokonania uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, płatnika lub inkasenta.

SPOSOBY PŁATNOŚCI PODATKÓW SAMORZĄDOWYCH

Możliwości regulowania podatków po 1 stycznia 2009 r.:

• płatność w kasie urzędu,

• płatność za pośrednictwem inkasenta,

• płatność na rachunek bankowy urzędu jednostki samorządu terytorialnego za pośrednictwem banku,

• płatność na rachunek bankowy urzędu jednostki samorządu terytorialnego za pośrednictwem poczty,

• przy użyciu karty płatniczej.

 

 

Arkadiusz Jerzy Sputowski

Podstawy prawne:

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 209, poz. 1318)

• Ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 88, poz. 539)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA