| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 28 miejscowości chce mieć elektrownię atomową

28 miejscowości chce mieć elektrownię atomową

Aż siedem województw zaproponowało lokalizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na swoim terenie. Łącznie wytypowano 28 potencjalnych lokalizacji.

Na rozstrzygnięcie w sprawie umiejscowienia generatora trzeba będzie jeszcze poczekać. Wstępna decyzja miała być znana do końca 2009 roku, niestety Ministerstwo Gospodarki nie zdołało przygotować kryteriów, które ułatwiłyby umiejscowienie obiektu.  

Spośród 28 miejscowości, które wytypowano jako potencjalne tereny pod budowę elektrowni, specjalny zespół ekspertów powołany przez resort gospodarki przygotuje teraz zestaw kryteriów, w oparciu o które wybierze czołówkę kandydatów. Te propozycje przedłożone zostaną następnie pełnomocnikowi rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej, jednakże ostateczną decyzję o lokalizacji generatora podejmie główny inwestor - Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE).

Lista miejscowości zaproponowanych jako lokalizacja elektrowni nie została podana do wiadomości publicznej. Wiadomo jedynie, że są na niej Gościeradów, Bełchatów, Gryfino, Żarnowiec i Klempicz.

PGE zapowiedziała uruchomienie dwóch elektrowni jądrowych, o mocy 3 tys. MW każda. Najpierw jednak podejmie decyzję jedynie odnośnie pierwszej z nich, albowiem jej bloki mają rozpocząć funkcjonowanie już w 2020 r.

Szacuje się, iż w każdej elektrowni powstanie minimum kilkaset nowych miejsc pracy. Do obsługi jednego bloku elektrowni potrzeba ok. 500 pracowników. Województwa mają więc o co walczyć.

AMarek

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »