| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nauczyciele chcą stworzyć własny kodeks etyki

Nauczyciele chcą stworzyć własny kodeks etyki

Pedagodzy, tak jak inne grupy zawodowe – na przykład lekarze czy prawnicy – chcą mieć własny kodeks etyki.

W styczniu Związek Nauczycielstwa Polskiego roześle jego projekt do nauczycieli i dyrektorów szkół. Ma wspomóc ich w trakcie wykonywania obowiązków i podnieść prestiż zawodu oraz pomóc w rozwiązywaniu konfliktów z uczniami lub rodzicami. W kodeksie znalazły się też przepisy odnoszące się do godności zawodowej i wzajemnej solidarności.

– Wprowadzenie kodeksu wpłynie na jakość pracy nauczycieli – przekonuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jego zdaniem po zakończeniu konsultacji kodeks będzie zawierał konkretne rozwiązania, które m.in. ułatwią pracę w szkołach i podniosą prestiż tego zawodu.

Wśród planowanych rozwiązań znalazł się zapis zachęcający pedagogów do wspólnego wypracowania zasad szybkiego reagowania przez szkołę w przypadku groźby wystąpienia wobec nich mobbingu, molestowania czy nawet osamotnienia.

Kodeks nakłada też na nauczycieli obowiązek budowania relacji nauczyciela z uczniem polegającej na wzajemnym wsparciu i zaufaniu, gdzie dla ucznia nauczyciel ma być autorytetem.

W kodeksie jest też zapisane prawo nauczycieli do domagania się godziwej płacy. Są też takie propozycje, które już teraz wśród nauczycieli budzą kontrowersje. Jedną z nich jest zapis, że pedagog powinien wystrzegać się zachowań, których celem jest ukrywanie niekompetencji kolegów i ich zawodowej nieudolności.

600 tys. nauczycieli jest zatrudnionych w szkołach

ar

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »