reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wojewoda zwoła radę gminy

Wojewoda zwoła radę gminy

Odwołanie przewodniczącego rady gminy i brak jego zastępcy nie będzie już przeszkodą do prowadzenia prac samorządowych. W takim przypadku posiedzenia rady prowadzić będzie najstarszy radny obecny na sali.

Sejm przyjął w zeszłym tygodniu poselski projekt nowelizacji ustaw o samorządach terytorialnych. Nowa ustawa reguluje funkcjonowanie rady gminy, powiatu oraz sejmiku województwa w razie odwołania lub przyjęcia rezygnacji ich władz. Do tej pory ustawy regulujące funkcjonowanie samorządów terytorialnych nie przewidywały postępowania w opisanym przypadku.

Zgodnie z przyjętą ustawą, w razie braku wyboru nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczących w terminie 30 dni od ich rezygnacji lub odwołania, wojewoda będzie zwoływać sesję, na której zostaną wskazane nowe władze. Taka sesja ma się odbyć w ciągu tygodnia od upływu 30-dniowego terminu.

Ponadto do czasu wyboru nowego przewodniczącego, posiedzenia rady gminy prowadzić będzie najstarszy wiekiem radny obecny na danej sesji, jeżeli wyrazi na to zgodę.

W tej jednostce samorządu terytorialnego, w której do dnia wejścia w życie ustawy odwołano władze organu stanowiącego albo przyjęto ich rezygnację i nie dokonano w ich miejsce wyboru osób do pełnienia tych funkcji, sesja powinna zostać zwołana w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z projektem ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Agnieszka Bobowska

agnieszka.bobowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama