REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są opóźnienia w wypłacie zasiłków

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Jeżeli rodzic nie otrzymał w terminie zasiłku na dziecko, nie ma prawa do odsetek za zwłokę.

Po raz kolejny w tym roku część gmin ma kłopoty z terminową wypłatą świadczeń rodzinnych. Dotyczy to m.in. gmin w woj. wielkopolskim i łódzkim. Jest to spowodowane niewystarczającą ilością pieniędzy przekazywanych przez wojewodów do gmin. Świadczenia rodzinne są finansowane z budżetu, gminy zajmują się jedynie wydawaniem decyzji o przyznaniu zasiłku i jego wypłatą.

REKLAMA

– Otrzymaliśmy informację o obcięciu dotacji o 670 tys. zł. Z tego powodu duża część rodzin nie miała wypłaconych zasiłków na czas – mówi Stanisława Juszkiewicz, kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Turku.

Podobny problem był w Masłowie, gdzie część świadczeniobiorców listopadowy zasiłek otrzymała na początku grudnia. A termin jego wypłaty minął 30 listopada.

– Cały czas czekamy na pieniądze na grudniowe wypłaty. Z pisma, które otrzymaliśmy od wojewody, wynika, że powinny przyjść do 23 grudnia – mówi Monika Dolezińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowie.

Jak przyznają same gminy nigdy wcześniej nie miały problemów z terminowym otrzymywaniem środków na wypłaty. Na grudniowe świadczenia np. w Olsztynie brakuje 200 tys. zł, a w Płocku ponad 600 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Tak jak inne urzędy mamy ustalony harmonogram wypłat i są one podzielone na poszczególne tygodnie. Tymczasem 9 grudnia musieliśmy na kilka dni wstrzymać wypłatę świadczeń – mówi Joanna Szustorowska, dyrektor MOPS w Tomaszowie Mazowieckim.

Stanisława Juszkiewicz dodaje, że do urzędu cały czas zgłaszają się osoby z pytaniami, czy będą miały wypłacone pieniądze jeszcze przed świętami i czy przysługują im w związku z tym odsetki.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej do nas opinii w tej sprawie wskazuje, że ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) nie przewiduje możliwości naliczania odsetek z powodu przekroczenia terminu ich wypłaty. Resort tłumaczy, że zasiłki rodzinne są świadczeniami obligatoryjnymi i nie może zabraknąć środków na ich realizację. Ponadto świadczenia za dany miesiąc są wypłacane do końca każdego miesiąca, chyba że wniosek o nie został złożony po 10 dniu miesiąca. Wtedy gmina ma prawo wypłacić je do końca następnego miesiąca. Jeżeli gmina wyznacza sobie inne terminy w ciągu miesiąca, to musi liczyć się z brakiem środków na wypłaty świadczeń właśnie w tym terminie.

Zdaniem Sławomira Parucha z kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Szlęzak trudno jest takie odsetki uzyskać.

– Nie można się ich domagać na podstawie art. 359 kodeksu cywilnego, bo on stanowi, że odsetki należą się tylko wtedy, jeżeli wynika to z ustawy lub orzeczenia sądu – mówi Sławomir Paruch.

Dodaje, że zobowiązanie do wypłaty świadczeń rodzinnych nie ma charakteru cywilno-prawnego, dlatego nie będzie miał też w tej sprawie zastosowania art. 481 kodeksu cywilnego.

– Taka osoba mogłaby się natomiast powołać na art. 417, który dotyczy tzw. odpowiedzialności deliktowej organu władzy – uważa Sławomir Paruch.

Tłumaczy, że ten przepis umożliwia ubieganie się o odszkodowanie, jeżeli organy władzy wykonują ją w sposób nienależyty, a osoba z tego powodu poniosła szkodę. W sytuacji gdy rodzic udowodni w sądzie, że z powodu nieterminowej wypłaty świadczenia taka szkoda zaistniała, sąd może orzec o przyznaniu odsetek.

3,3 mln dzieci otrzymywało w I półroczu 2009 r. zasiłki rodzinne

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA