REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są opóźnienia w wypłacie zasiłków

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Jeżeli rodzic nie otrzymał w terminie zasiłku na dziecko, nie ma prawa do odsetek za zwłokę.

Po raz kolejny w tym roku część gmin ma kłopoty z terminową wypłatą świadczeń rodzinnych. Dotyczy to m.in. gmin w woj. wielkopolskim i łódzkim. Jest to spowodowane niewystarczającą ilością pieniędzy przekazywanych przez wojewodów do gmin. Świadczenia rodzinne są finansowane z budżetu, gminy zajmują się jedynie wydawaniem decyzji o przyznaniu zasiłku i jego wypłatą.

REKLAMA

– Otrzymaliśmy informację o obcięciu dotacji o 670 tys. zł. Z tego powodu duża część rodzin nie miała wypłaconych zasiłków na czas – mówi Stanisława Juszkiewicz, kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Turku.

Podobny problem był w Masłowie, gdzie część świadczeniobiorców listopadowy zasiłek otrzymała na początku grudnia. A termin jego wypłaty minął 30 listopada.

– Cały czas czekamy na pieniądze na grudniowe wypłaty. Z pisma, które otrzymaliśmy od wojewody, wynika, że powinny przyjść do 23 grudnia – mówi Monika Dolezińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowie.

Jak przyznają same gminy nigdy wcześniej nie miały problemów z terminowym otrzymywaniem środków na wypłaty. Na grudniowe świadczenia np. w Olsztynie brakuje 200 tys. zł, a w Płocku ponad 600 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Tak jak inne urzędy mamy ustalony harmonogram wypłat i są one podzielone na poszczególne tygodnie. Tymczasem 9 grudnia musieliśmy na kilka dni wstrzymać wypłatę świadczeń – mówi Joanna Szustorowska, dyrektor MOPS w Tomaszowie Mazowieckim.

Stanisława Juszkiewicz dodaje, że do urzędu cały czas zgłaszają się osoby z pytaniami, czy będą miały wypłacone pieniądze jeszcze przed świętami i czy przysługują im w związku z tym odsetki.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej do nas opinii w tej sprawie wskazuje, że ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) nie przewiduje możliwości naliczania odsetek z powodu przekroczenia terminu ich wypłaty. Resort tłumaczy, że zasiłki rodzinne są świadczeniami obligatoryjnymi i nie może zabraknąć środków na ich realizację. Ponadto świadczenia za dany miesiąc są wypłacane do końca każdego miesiąca, chyba że wniosek o nie został złożony po 10 dniu miesiąca. Wtedy gmina ma prawo wypłacić je do końca następnego miesiąca. Jeżeli gmina wyznacza sobie inne terminy w ciągu miesiąca, to musi liczyć się z brakiem środków na wypłaty świadczeń właśnie w tym terminie.

Zdaniem Sławomira Parucha z kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Szlęzak trudno jest takie odsetki uzyskać.

– Nie można się ich domagać na podstawie art. 359 kodeksu cywilnego, bo on stanowi, że odsetki należą się tylko wtedy, jeżeli wynika to z ustawy lub orzeczenia sądu – mówi Sławomir Paruch.

Dodaje, że zobowiązanie do wypłaty świadczeń rodzinnych nie ma charakteru cywilno-prawnego, dlatego nie będzie miał też w tej sprawie zastosowania art. 481 kodeksu cywilnego.

– Taka osoba mogłaby się natomiast powołać na art. 417, który dotyczy tzw. odpowiedzialności deliktowej organu władzy – uważa Sławomir Paruch.

Tłumaczy, że ten przepis umożliwia ubieganie się o odszkodowanie, jeżeli organy władzy wykonują ją w sposób nienależyty, a osoba z tego powodu poniosła szkodę. W sytuacji gdy rodzic udowodni w sądzie, że z powodu nieterminowej wypłaty świadczenia taka szkoda zaistniała, sąd może orzec o przyznaniu odsetek.

3,3 mln dzieci otrzymywało w I półroczu 2009 r. zasiłki rodzinne

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA