REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są opóźnienia w wypłacie zasiłków

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Jeżeli rodzic nie otrzymał w terminie zasiłku na dziecko, nie ma prawa do odsetek za zwłokę.

Po raz kolejny w tym roku część gmin ma kłopoty z terminową wypłatą świadczeń rodzinnych. Dotyczy to m.in. gmin w woj. wielkopolskim i łódzkim. Jest to spowodowane niewystarczającą ilością pieniędzy przekazywanych przez wojewodów do gmin. Świadczenia rodzinne są finansowane z budżetu, gminy zajmują się jedynie wydawaniem decyzji o przyznaniu zasiłku i jego wypłatą.

REKLAMA

– Otrzymaliśmy informację o obcięciu dotacji o 670 tys. zł. Z tego powodu duża część rodzin nie miała wypłaconych zasiłków na czas – mówi Stanisława Juszkiewicz, kierownik Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Turku.

Podobny problem był w Masłowie, gdzie część świadczeniobiorców listopadowy zasiłek otrzymała na początku grudnia. A termin jego wypłaty minął 30 listopada.

– Cały czas czekamy na pieniądze na grudniowe wypłaty. Z pisma, które otrzymaliśmy od wojewody, wynika, że powinny przyjść do 23 grudnia – mówi Monika Dolezińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Masłowie.

Jak przyznają same gminy nigdy wcześniej nie miały problemów z terminowym otrzymywaniem środków na wypłaty. Na grudniowe świadczenia np. w Olsztynie brakuje 200 tys. zł, a w Płocku ponad 600 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Tak jak inne urzędy mamy ustalony harmonogram wypłat i są one podzielone na poszczególne tygodnie. Tymczasem 9 grudnia musieliśmy na kilka dni wstrzymać wypłatę świadczeń – mówi Joanna Szustorowska, dyrektor MOPS w Tomaszowie Mazowieckim.

Stanisława Juszkiewicz dodaje, że do urzędu cały czas zgłaszają się osoby z pytaniami, czy będą miały wypłacone pieniądze jeszcze przed świętami i czy przysługują im w związku z tym odsetki.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w przesłanej do nas opinii w tej sprawie wskazuje, że ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) nie przewiduje możliwości naliczania odsetek z powodu przekroczenia terminu ich wypłaty. Resort tłumaczy, że zasiłki rodzinne są świadczeniami obligatoryjnymi i nie może zabraknąć środków na ich realizację. Ponadto świadczenia za dany miesiąc są wypłacane do końca każdego miesiąca, chyba że wniosek o nie został złożony po 10 dniu miesiąca. Wtedy gmina ma prawo wypłacić je do końca następnego miesiąca. Jeżeli gmina wyznacza sobie inne terminy w ciągu miesiąca, to musi liczyć się z brakiem środków na wypłaty świadczeń właśnie w tym terminie.

Zdaniem Sławomira Parucha z kancelarii Sołtysiński, Kawecki i Szlęzak trudno jest takie odsetki uzyskać.

– Nie można się ich domagać na podstawie art. 359 kodeksu cywilnego, bo on stanowi, że odsetki należą się tylko wtedy, jeżeli wynika to z ustawy lub orzeczenia sądu – mówi Sławomir Paruch.

Dodaje, że zobowiązanie do wypłaty świadczeń rodzinnych nie ma charakteru cywilno-prawnego, dlatego nie będzie miał też w tej sprawie zastosowania art. 481 kodeksu cywilnego.

– Taka osoba mogłaby się natomiast powołać na art. 417, który dotyczy tzw. odpowiedzialności deliktowej organu władzy – uważa Sławomir Paruch.

Tłumaczy, że ten przepis umożliwia ubieganie się o odszkodowanie, jeżeli organy władzy wykonują ją w sposób nienależyty, a osoba z tego powodu poniosła szkodę. W sytuacji gdy rodzic udowodni w sądzie, że z powodu nieterminowej wypłaty świadczenia taka szkoda zaistniała, sąd może orzec o przyznaniu odsetek.

3,3 mln dzieci otrzymywało w I półroczu 2009 r. zasiłki rodzinne

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA