reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Mazowsze może zaskarżyć janosikowe do TK

Mazowsze może zaskarżyć janosikowe do TK

W 2010 r. w ramach subwencji wyrównawczej na rzecz biedniejszych regionów Województwo Mazowieckie może zwrócić do budżetu państwa prawie 1 mld zł.

Według rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, Marty Milewskiej, „janosikowe” zagraża stabilności finansowej samorządu województwa i przez to może być po prostu sprzeczne z Konstytucją RP, gwarantującą samorządom samodzielność działań. Obecnie trwają analizy prawne dotyczące ewentualnej skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Przewidywane przyszłoroczne dochody budżetu województwa to 2,848 mld zł, wydatki: 3,208 mld, natomiast wpłata do budżetu państwa z tytułu subwencji wyrównawczej może wynieść 0,939 mld zł.

 

- Jeśli w jednym roku musimy zwracać do budżetu państwa 24 proc. dochodów, a w kolejnym 54 proc. to trudno jest w takiej sytuacji długofalowo planować inwestycje w regionie – mówi Marta Milewska.

 

Organem składającym potencjalną skargę do TK będzie najprawdopodobniej Sejmik Województwa Mazowieckiego. Formalnie skarga będzie dotyczyć przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

Spośród szesnastu województw „janosikowe” muszą płacić tylko dwa: Mazowieckie i Dolnośląskie, przy czym to drugie w przyszłym roku będzie musiało zwrócić do budżetu państwa 16 mln zł.

 

NiP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama