reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Mazowsze może zaskarżyć janosikowe do TK

Mazowsze może zaskarżyć janosikowe do TK

W 2010 r. w ramach subwencji wyrównawczej na rzecz biedniejszych regionów Województwo Mazowieckie może zwrócić do budżetu państwa prawie 1 mld zł.

Według rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, Marty Milewskiej, „janosikowe” zagraża stabilności finansowej samorządu województwa i przez to może być po prostu sprzeczne z Konstytucją RP, gwarantującą samorządom samodzielność działań. Obecnie trwają analizy prawne dotyczące ewentualnej skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

 

Przewidywane przyszłoroczne dochody budżetu województwa to 2,848 mld zł, wydatki: 3,208 mld, natomiast wpłata do budżetu państwa z tytułu subwencji wyrównawczej może wynieść 0,939 mld zł.

 

- Jeśli w jednym roku musimy zwracać do budżetu państwa 24 proc. dochodów, a w kolejnym 54 proc. to trudno jest w takiej sytuacji długofalowo planować inwestycje w regionie – mówi Marta Milewska.

 

Organem składającym potencjalną skargę do TK będzie najprawdopodobniej Sejmik Województwa Mazowieckiego. Formalnie skarga będzie dotyczyć przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

Spośród szesnastu województw „janosikowe” muszą płacić tylko dwa: Mazowieckie i Dolnośląskie, przy czym to drugie w przyszłym roku będzie musiało zwrócić do budżetu państwa 16 mln zł.

 

NiP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama