REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłaty do rachunków za prąd wciąż w trakcie konsultacji

Jerzy Kowalski

REKLAMA

ZMIANA PRAWA - Ministerstwo Gospodarki chce objąć specjalną pomocą osoby i rodziny najsłabsze ekonomicznie, które mają kłopoty z regulowaniem rachunków za energię elektryczną.

Resort gospodarki zakłada wprowadzenie do ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 z późn. zm.) pojęcia osoby wrażliwej. Będzie nim odbiorca prądu w gospodarstwie domowym uprawniony do otrzymywania zasiłku stałego lub okresowego. Ma on mieć prawo do otrzymywania rachunku za energię uwzględniającego bonifikatę w wysokości 30 proc. należności.

REKLAMA

REKLAMA

– Projekt założeń do aktów prawnych wprowadzających system ochrony odbiorcy wrażliwego energii jest w konsultacjach międzyresortowych – wyjaśnia Bogna Gudowska z Biura Prasowego resortu gospodarki. Nie wiadomo, kiedy może trafić na posiedzenie Rady Ministrów.

Bonifikata nie będzie dotyczyć całej energii zużytej przez rodzinę. Ma być jej określony limit. Resort proponuje, by wyniósł on dla osoby samotnej 1000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych złożonych z dwóch do czterech osób – 1250 kWh, natomiast 1500 kWh dla rodzin składających się z więcej niż czterech osób. Na wprowadzeniu nowego rozwiązania mają nie stracić przedsiębiorstwa energetyczne, które wystawiły rachunek za prąd z bonifikatą. Będzie im przysługiwała rekompensata od Skarbu Państwa – potrącenie z zobowiązania podatkowego (VAT).

Warunkiem otrzymywania bonifikaty ma być regularne opłacanie rachunków.

Sama sprawa uregulowania zasad pomocy dla osób wrażliwych związana jest z rosnącymi kosztami dostaw prądu oraz z przyjęciem 13 lipca 2009 r. przez Parlament Europejski i Radę dyrektywy, która dotyczy zasad kształtowania zasad rynku wewnętrznego energii. W myśl dyrektywy, państwa UE powinny podjąć niezbędne środki na rynku energii w celu ochrony osób wrażliwych. Unijne przepisy nie określiły ich charakteru, ograniczając się do stwierdzenia, że mają one zależeć od specyficznych warunków i mogą np. obejmować płatności rachunków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Polsce objętych pomocą mogłoby zostać ok. 630 tys. rodzin.

Dla kogo bonifikaty

Planowane roczne limity zużycia prądu:

• 1000 kWh – dla osoby samotnej,

• 1250 kWh – dla rodziny złożonej od 2 do 4 osób,

• 1500 kWh – dla rodziny składającej się z więcej niż 4 osób.

Jerzy Kowalski

jerzy.kowalski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA