REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udane porozumienie miasta z PKP

NiP

REKLAMA

W mijającym tygodniu rozpoczęła się przebudowa części infrastruktury kolejowej na terenie Łodzi. Jednym z celów projektu jest budowa podziemnej stacji na miejscu zlokalizowanego w centrum miasta Dworca Fabrycznego, zintegrowanej z siecią komunikacji miejskiej.

Pierwszym etapem będzie przebudowa dworca Łódź Widzew, który do czasu wybudowania nowego Dworca Fabrycznego przejmie obsługę korzystających z niego podróżnych.

REKLAMA

 

Inwestycja o łącznej wartości ponad 6 mln zł. okazała się możliwa dzięki porozumieniu łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu oraz spółki PKP SA. Wykonawcą jest firma Skanska.

 

Widzewski dworzec zostanie powiększony o nowe skrzydło, mieszczące m.in. kasy biletowe i poczekalnię. Obok budynku powstaną dwa parkingi, łącznie dla ok. 300 samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Dodatkowo powstaną nowe przystanki oraz pętla dla autobusów dowożących pasażerów do odległego o kilka kilometrów centrum miasta. Przewiduje się, że utrudnienia w ruchu niezbędne przy przebudowie dworca Łódź Widzew (m.in. modernizacja dojazdowych ulic) potrwają około sześciu miesięcy.

 

Przebudowa stacji Widzew oraz – późniejsza – Fabrycznej ma w zamierzeniu być częścią większego projektu infrastrukturalnego, tzw. Linii Y łączącej Warszawę – przez Łódź – z Wrocławiem i Poznaniem, jednak oddanie jej do użytku jest kwestią co najmniej dekady.

 

Kontrowersje wzbudza tu pomysł podziemnego połączenia nowego Dworca Fabrycznego z największą łódzką stacją - Łodzią Kaliską - tunelem biegnącym pod Śródmieściem.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest modernizacja istniejącego, lecz zaniedbanego szlaku kolejowego, prowadzącego z Łowicza (stacji na już „szybkiej” linii Warszawa – Berlin) bezpośrednio do Łodzi Kaliskiej oraz ewentualne „domknięcie” kolejowej obwodnicy miasta.

 

Dzięki temu dałoby się zapobiec związanemu z drążeniem tunelu paraliżowi miasta. Tunel za to – gdyby kiedyś doczekał się realizacji – mógłby potencjalnie powstać na potrzeby metra.

 

Niezależnie od tych kontrowersji rozbudowa stacji Łódź Widzew, a zwłaszcza Łódź Fabryczna, przyczyni się do uporządkowania systemu komunikacyjnego miasta oraz przestrzeni w jego centrum. „Nowa Fabryczna” ma zostać funkcjonalnie włączona w kompleks obiektów przewidzianych w projekcie „EC-1”, obejmującym m.in. centra wystawiennicze i kulturalne na zrewitalizowanym terenie dawnej elektrociepłowni.

 

NiP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA