reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Znamy najlepsze urzędy skarbowe

Znamy najlepsze urzędy skarbowe

Po raz szósty sprawdziliśmy, które urzędy skarbowe są najlepsze. Na podium znalazło się 35 urzędów skarbowych. Wśród nich są te najbardziej skuteczne, czyli takie, które myliły się najrzadziej, i najbardziej pracowite.


Administracja skarbowa w liczbach

Znamy już wyniki VI Rankingu Urzędów Skarbowych Dziennika Gazety Prawnej. W tym roku po raz pierwszy nasz ranking został objęty patronatem Ministerstwa Finansów.

Spośród 401 urzędów skarbowych z całej Polski wybraliśmy te, które najrzadziej się mylą. Są też urzędy najbardziej efektywne. Oddzielnej ocenie poddaliśmy izby skarbowe oraz cztery ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej, Toruniu.

Przy tegorocznym rankingu – kontynuując metodologię z ubiegłego roku – przyjęliśmy dwa główne kryteria. Po pierwsze, podzieliliśmy wszystkie urzędy ze względu na ich wielkość. Powstały dzięki temu cztery podkategorie, bo urzędy zostały zaklasyfikowane jako: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe. Po drugie, zamiast ocen procentowych przyjęliśmy system punktów. W zależności od kategorii liczba maksymalnych punktów możliwych do zdobycia to: 50, 100, 150 lub 200. Przykładowo izba skarbowa mogła maksymalnie zebrać 250 punktów. Taki system oceny będzie utrzymany w latach następnych, aby można było porównywać dane z poprzednich rankingów. To przyczyni się do zdrowej rywalizacji wśród urzędów, które będą chciały poprawić swoje wyniki.

Przejdźmy teraz do wyników, bo te najbardziej interesują zarówno same urzędy, jak i podatników. Najbardziej skuteczną, czyli nieomylną spośród 16 izb skarbowych, okazała się Izba Skarbowa we Wrocławiu. Drugie miejsce zajęła Izba Skarbowa w Zielonej Górze, a trzecie – Izba Skarbowa w Opolu.

Dużo więcej zwycięzców jest wśród urzędów skarbowych. Na nagrodę w tym roku zasłużyło 35 urzędów skarbowych z całej Polski. To w sumie o dziewięć mniej niż w ubiegłorocznym, V Rankingu Urzędów Skarbowych. W niektórych kategoriach pierwsze miejsce zajęło ex aequo kilka urzędów.

Teraz pracowitość. Najbardziej pracowitym wyspecjalizowanym urzędem skarbowym został Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie. Wśród dużych urzędów pierwsze miejsce zajął Urząd Skarbowy w Sieradzu. Średnim najbardziej pracowitym urzędem jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa- -Śródmieście. W kategorii małych urzędów zwyciężył Urząd Skarbowy w Łęczycy.

Wśród ośrodków Krajowej Informacji Podatkowej najbardziej efektywny był ośrodek w Płocku. Z kolei największą skutecznością wykazało się biuro KIP w Bielsku-Białej.

Skład administracji skarbowej

W skład polskiej administracji skarbowej wchodzą urzędy: skarbowe, celne, kontroli skarbowej, oraz izby: skarbowe i celne. Pieczę nad administracją skarbową sprawuje Ministerstwo Finansów.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama