| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Częstochowa ma już komisarza

Częstochowa ma już komisarza

Dotychczasowy Przewodniczący Rady Miejskiej Częstochowy, Piotr Kurpios, odebrał w piątek (27.11) nominację na stanowisko komisarza tego miasta. Po odwołaniu w niedawnym referendum Prezydenta Tadeusza Wrony, Kurpios będzie zarządzał miastem do czasu wyboru nowego prezydenta w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Rzeczniczka Wojewody Śląskiego Marta Malik powiedziała w piątek PAP, że podpisane w czwartek przez Premiera powołanie na to stanowisko wręczył rano Kurpiosowi wicewojewoda Adam Matusiewicz. Odtąd Kurpios ma takie same uprawnienia jak prezydent miasta.

Aby były szef częstochowskiej Rady mógł zostać komisarzem, konieczne było wygaszenie jego mandatu przez radę miejską. Częstochowscy radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie 23 listopada. Tego samego dnia niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów.

Gdyby tego nie zrobili, wybory musiałyby odbyć się najdalej na początku maja. Radni skorzystali tu jednak z artykułu ustawy o samorządzie gminnym, pozwalającego na niezorganizowanie głosowania, gdy do terminu właściwych wyborów zostało mniej niż rok. Najliczniejszy klub radnych - PO - wskazał Kurpiosa jako kandydata na komisarza.

Częstochowa nie ma prezydenta od minionej środy, kiedy oficjalnie opublikowano wyniki referendum, w którym ponad 39 tys. częstochowian opowiedziało się za odwołaniem Prezydenta Tadeusza Wrony. Jego mandat wygasł automatycznie.

Kurpios ma 46 lat, jest lekarzem ortopedą. W samorządzie Częstochowy działa od 1992 r. Najpierw był szefem rady dzielnicy, potem - przez 11 lat - radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych w 2006 r. zebrał najwięcej głosów wśród radnych - 1848.

PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »