reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Częstochowa ma już komisarza

Częstochowa ma już komisarza

Dotychczasowy Przewodniczący Rady Miejskiej Częstochowy, Piotr Kurpios, odebrał w piątek (27.11) nominację na stanowisko komisarza tego miasta. Po odwołaniu w niedawnym referendum Prezydenta Tadeusza Wrony, Kurpios będzie zarządzał miastem do czasu wyboru nowego prezydenta w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Rzeczniczka Wojewody Śląskiego Marta Malik powiedziała w piątek PAP, że podpisane w czwartek przez Premiera powołanie na to stanowisko wręczył rano Kurpiosowi wicewojewoda Adam Matusiewicz. Odtąd Kurpios ma takie same uprawnienia jak prezydent miasta.

Aby były szef częstochowskiej Rady mógł zostać komisarzem, konieczne było wygaszenie jego mandatu przez radę miejską. Częstochowscy radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie 23 listopada. Tego samego dnia niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów.

Gdyby tego nie zrobili, wybory musiałyby odbyć się najdalej na początku maja. Radni skorzystali tu jednak z artykułu ustawy o samorządzie gminnym, pozwalającego na niezorganizowanie głosowania, gdy do terminu właściwych wyborów zostało mniej niż rok. Najliczniejszy klub radnych - PO - wskazał Kurpiosa jako kandydata na komisarza.

Częstochowa nie ma prezydenta od minionej środy, kiedy oficjalnie opublikowano wyniki referendum, w którym ponad 39 tys. częstochowian opowiedziało się za odwołaniem Prezydenta Tadeusza Wrony. Jego mandat wygasł automatycznie.

Kurpios ma 46 lat, jest lekarzem ortopedą. W samorządzie Częstochowy działa od 1992 r. Najpierw był szefem rady dzielnicy, potem - przez 11 lat - radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych w 2006 r. zebrał najwięcej głosów wśród radnych - 1848.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama