REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowsze: pilotaż konkursu "Zdrowa Gmina"

NiP

REKLAMA

Konkurs organizowany jest przez Polską Unię Onkologii. Jego ideą jest propagowanie badań profilaktycznych chorób nowotworowych.

Rocznie w Polsce ok. 14 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi – spośród nich umiera ok. 5 tys. Z 3,5 tys. kobiet chorujących na raka szyjki macicy umiera połowa, natomiast na 14 tys. przypadków raka jelita grubego śmiercią kończy się ok. 9 tysięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Statystyki te mogłyby być lepsze gdyby potencjalni pacjenci częściej korzystali z badań przesiewowych. Celem konkursu jest właśnie zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych – organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na terenie Województwa Mazowieckiego.

Konkurs „Zdrowa Gmina” skierowany jest do przedstawicieli mazowieckich samorządów. Zadaniem gmin w jego pierwszym etapie jest przeprowadzenie działań propagujących prewencję chorób nowotworowych, takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy oraz jelita grubego, tak, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań.

Wszystkie gminy z województwa mazowieckiego mogą zgłaszać się do udziału w konkursie do 15-go grudnia br.

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. analizowane będą statystyki udziału w badaniach przesiewowych. Gminy, które odnotują największy wzrost procentowy przejdą do drugiego etapu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ich następnym zadaniem będzie przygotowanie opisów projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej w wysokości 100 tys. zł. Z nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie dziesięciu laureatów, spośród których tytuł „Zdrowej Gminy” otrzymają trzej najlepsi.

„Wierzymy, że ten konkurs zmobilizuje gminy do podjęcia działań, które wpłyną na zdrowie lokalnych społeczności, a tym samym na zmniejszenie się statystyk zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów na Mazowszu, a w przyszłości w całej Polsce” – mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Nagrodą w konkursie „Zdrowa Gmina” są czeki o wartości: 100 tys. zł. za pierwsze miejsce, 50 tys. za drugie i 25 tys. za trzecie.

Konkurs Zdrowa Gmina jest pilotażowo przeprowadzany na Mazowszu. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie konkursu na inne województwa i całą Polskę.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Maria Kaczyńska, Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Szcególowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: www.konkurszdrowagmina.pl oraz pod adresem e-mail: 'konkurs@konkurszdrowagmina.pl' lub pod numerem telefonu: (0) 22 898 2863.

NiP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA