reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pełnomocnik w wyborach - ostateczna decyzja Sejmu

Pełnomocnik w wyborach - ostateczna decyzja Sejmu

W ubiegłym tygodniu Sejm opowiedział się ostatecznie za większością redakcyjnych i legislacyjnych poprawek Senatu w kwestii nowelizacji ustaw, dotyczących prawa wyborczego.

Wprowadzają one m.in. instytucję pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych dla niepełnosprawnych wyborców oraz ograniczają nadużycia przy finansowaniu kampanii prezydenckiej.

Instytucja pełnomocnika wyborczego umożliwi oddanie głosu zarówno osobom niepełnosprawnym jak i starszym, powyżej 75. roku życia. Pełnomocnikiem będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwa będzie można udzielić - w swoim domu - przed wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek do urzędu gminy.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w ogólnokrajowych referendach.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z nowelizacją - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Sejm przyjął też kilka senackich poprawek o charakterze redakcyjnym do nowelizacji ustawy o wyborze Prezydenta RP, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama