| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pełnomocnik w wyborach - ostateczna decyzja Sejmu

Pełnomocnik w wyborach - ostateczna decyzja Sejmu

W ubiegłym tygodniu Sejm opowiedział się ostatecznie za większością redakcyjnych i legislacyjnych poprawek Senatu w kwestii nowelizacji ustaw, dotyczących prawa wyborczego.

Wprowadzają one m.in. instytucję pełnomocnika w wyborach prezydenckich oraz samorządowych dla niepełnosprawnych wyborców oraz ograniczają nadużycia przy finansowaniu kampanii prezydenckiej.

Instytucja pełnomocnika wyborczego umożliwi oddanie głosu zarówno osobom niepełnosprawnym jak i starszym, powyżej 75. roku życia. Pełnomocnikiem będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwa będzie można udzielić - w swoim domu - przed wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek do urzędu gminy.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w ogólnokrajowych referendach.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z nowelizacją - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Sejm przyjął też kilka senackich poprawek o charakterze redakcyjnym do nowelizacji ustawy o wyborze Prezydenta RP, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych.

PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »