reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Senat za pełnomocnikiem w wyborach

Senat za pełnomocnikiem w wyborach

Osoby niepełnosprawne oraz powyżej 75-go roku życia będą mogły już w przyszłorocznych wyborach prezydenckich oraz samorządowych głosować przez pełnomocnika. Takie rozwiązanie przewiduje poparta w czwartek przez Senat nowelizacja ordynacji wyborczych.

W czwartkowym głosowaniu senatorowie wprowadzili poprawki, które m.in. rozszerzają zakres wyborców uprawnionych do ustanowienia pełnomocnika w głosowaniu o osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o przyznaniu renty.

Inna senacka poprawka zakłada, że osoby niepełnosprawne lub starsze nie będą musiały osobiście składać w gminie wniosku o ustanowienie pełnomocnika; taki wniosek w ich imieniu będzie mógł dostarczyć także wskazany pełnomocnik.

Za zmianami w ordynacjach: prezydenckiej, samorządowej oraz w ustawie o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, wraz z poprawkami, głosowało 75 senatorów, 11 wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw.

Teraz poprawkami wprowadzonymi przez senatorów zajmie się Sejm.

Z głosowania za pośrednictwem pełnomocnika, według szacunków, będzie mogło skorzystać około 3,5 mln osób. Pełnomocnikiem - według nowelizacji - będzie mogła zostać osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwa będzie można udzielić przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta lub przed pracownikiem przez nich upoważnionym, w swoim domu. Wcześniej (do 10 dni przed wyborami) należy jednak złożyć odpowiedni wniosek do urzędu gminy w tej sprawie. Po wypełnieniu tej procedury osoba upoważniona będzie okazywać komisji wyborczej swój dowód osobisty oraz akt pełnomocnictwa.

Nowelizacja zobowiązuje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z nowelizacją - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

PAP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama