reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd i Samorządy - ustalenia Komisji

Rząd i Samorządy - ustalenia Komisji

Pierwsze pod współprzewodnictwem nowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jerzego Millera - posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zdominowała dyskusja nad przygotowaniem przez samorządy przyszłorocznych budżetów.

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu Komisji przedstawiono m.in. stanowisko Krajowej Rady Izb Obrachunkowych w sprawie podstaw prawnych budżetów samorządów. Wątpliwości samorządowców były związane m.in. z faktem wejścia w życie nowej ustawy o finansach publicznych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Tymczasem uchwały budżetowe muszą być przygotowane do 15 listopada 2009 r. na podstawie dotychczasowych przepisów. Ostatecznie ustalono, że dla budżetów przygotowywanych w bieżącym roku ramy prawne stanowi obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych, natomiast ewentualne nowelizacje dokonywane w przyszłym roku będą konstruowane według nowych przepisów.

 

W dalszej części spotkania Komisja omówiła 28 projektów aktów prawnych. Za uzgodnione uznano m.in.: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu i sposobu wykonywania przez strażników gminnych (miejskich) niektórych czynności oraz kolejny projekt aktu wykonawczego do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej, minimalnych wymagań technicznych dla urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz sposobu przechowywania materiałów zgromadzonych podczas utrwalania przebiegu imprezy masowej.

 

Komisja przesunęła do Zespołu ds. Infrastruktury dwa ważne dla samorządów projekty rozporządzeń Ministra Infrastruktury: związane z wysokością opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych oraz wysokością opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach. Strona samorządowa postulowała podwyższenie proponowanych opłat o wskaźnik inflacji. Uwagi uwzględnione będą w nowych projektach rozporządzeń, które po konsultacjach międzyresortowych trafią do Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST. Opinia Zespołu będzie dla obu projektów wiążąca.

 

Z porządku obrad wykreślono natomiast omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przygotowany w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Na posiedzeniu przedstawiono również postulaty Związku Miast Polskich dotyczące m.in. skutków finansowych związanych z wypłacaniem dodatku uzupełniającego, zmianą Karty Nauczyciela oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowano na 25 listopada 2009 r.

 

NiP

samorzad.infor.pl / MSWiA

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama