reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powstanie policja kolejowa

Powstanie policja kolejowa

Od 1 stycznia 2012 roku za bezpieczeństwo na terenach kolejowych (m.in. na dworcach i peronach) oraz w pociągach pasażerskich odpowiadać będzie nowa służba specjalistyczna działająca w strukturze Policji. Rada Ministrów przyjęła dziś (16 lutego br.) projekt nowych przepisów - ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw.

Projekt opracowany w MSWiA przewiduje likwidację Straży Ochrony Kolei i utworzenie w ramach Policji specjalnej formacji kolejowej (policji kolejowej). W tym celu liczba etatów policyjnych zostanie zwiększona o 1000. O przyjęcie do służby po zaliczeniu postępowania kwalifikacyjnego będą mogli również starać się dotychczasowi funkcjonariusze SOK-u.

Okresy pracy w Służbie Ochrony Kolei i Straży Ochrony Kolei zostaną wliczone do służby w Policji. Były funkcjonariusz SOK-u nie uzyska jednak automatycznie uprawnień do emerytury policyjnej.

Strażnicy SOK-u, którzy nie przejdą do policji kolejowej będą mogli otrzymać licencję pracownika ochrony fizycznej I lub II stopnia na preferencyjnych zasadach (po obowiązkowych badaniach, ale bez konieczności odbywania szkoleń i zdawania egzaminu).

Aby policja kolejowa mogła skutecznie dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. użyczy m.in. pomieszczeń dla osób zatrzymanych. Koszty bieżącej eksploatacji tych lokali lub pomieszczeń ponosić będzie już Policja.

Dodatkowo na zarządców obszarów kolejowych  i przewoźników kolejowych zostanie nałożony obowiązek ochrony tych obiektów, urządzeń lub transportów, które są ważne z punktu widzenia interesu gospodarczego państwa.

Znowelizowane przepisy przewidują też bezpłatne przejazdy kolejowe dla umundurowanych i nieumundurowanych funkcjonariuszy Policji w czasie pełnienia służby. Do tej pory ze zniżek mogli korzystać jedynie policjanci w mundurach.

Od 2001 roku Straż Ochrony Kolei jest częścią PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która zarządza infrastrukturą kolejową. Obecnie w SOK-u pełni służbę ok. 3000 funkcjonariuszy.

MSWiA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama