reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Fundusze UE na pożyczki i poręczenia

Fundusze UE na pożyczki i poręczenia

85 mln zł z UE trafi do trzech podlaskich fundacji, które będą udzielać pożyczek i poręczeń kredytów przedsiębiorcom. Umowy w tej sprawie podpisali w środę w Białymstoku marszałek województwa podlaskiego i przedstawiciele tych fundacji.

Pieniądze dostaną: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, Agencja Rozwoju Regionalnego "Ares" w Suwałkach oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa z Zambrowa.

Wszystkie pieniądze mają wspomóc firmy w regionie, zwłaszcza te, które z różnych względów mają kłopoty z uzyskaniem kredytów.

Zdecydowana większość środków trafiła do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. Jak powiedział PAP w środę prezes tej fundacji Andrzej Parafiniuk, fundacja dostała z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 10 mln zł na udzielanie firmom pożyczek oraz 50 mln zł na dokapitalizowanie Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego, który jest spółką z o.o. Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Fundusz istnieje od 15 lat i udziela poręczeń firmom. Unijna dotacja stanowi znaczne wzmocnienie tego funduszu, którego obecny kapitał wynosi 16 mln zł.

Parafiniuk powiedział, że dzięki unijnym pieniądzom przedsiębiorcy będą mogli dostać maksymalnie 500 tys. zł pożyczki. Wkrótce, w ciągu kilku najbliższych tygodni - po zakończeniu wszystkich formalnych procedur związanych z uruchomieniem projektu - ruszy kampania informacyjna dla firm, w której będą przedstawione warunki jakie trzeba spełnić, by pożyczkę dostać.

Dokapitalizowanie Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego kwotą 50 mln zł pozwoli natomiast zwiększyć z dotychczasowych 800 tys. do 2,5 mln zł kwotę poręczenia udzielanego jednemu podmiotowi. Jak ocenia Parafiniuk, o poręczenia będą mogły się teraz starać firmy średnie zatrudniające od 50-150 pracowników, dotychczas raczej wspomagano firmy mniejsze.

Podlaski Fundusz Poręczeniowy udzielił w ciągu 15 lat swego istnienia około 1,6 tys. poręczeń na sumę blisko 160 mln zł, dzięki którym firmy dostały ponad 300 mln zł kredytów. Parafiniuk podkreślił, że fundusz wypracował przez lata swoistą markę i formy współpracy z bankami, które cenią go jako "sprawdzonego partnera".

Agencja "Ares" z Suwałk dostała z UE 15 mln zł na pożyczki dla przedsiębiorców, fundacja z Zambrowa natomiast - na taki sam cel - 10 mln zł.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama