REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miliardowe przychody z prywatyzacji

REKLAMA

Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku uzyskał 5,2 mld zł przychodu z prywatyzacji - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. W 2010 r. chce sprzedać majątek za 25 mld zł.

Rząd przyjął we wtorek informację o realizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011" w I kwartale 2010 r. oraz o planowanych projektach w II-IV kwartale tego roku.

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu br. sprzedano na giełdzie mniejszościowe pakiety akcji KGHM Polska Miedź oraz Grupy Lotos S.A. Z transakcji pakietów akcji KGHM uzyskano ponad 2 mld zł, a z Grupy Lotos - 406 mln zł. Sprzedano udziały w spółkach uzdrowiskowych (Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o., Uzdrowisko Kraków Swoszowice Sp. z o.o.). W bieżącym roku planuje się prywatyzację (w trybie negocjacji) 11 spółek tego sektora.

"Na uwagę zasługuje sprzedaż 16,05 proc. akcji spółki Enea S.A. za 1,134 mld zł. Nabywcami 80 proc. oferty byli krajowi inwestorzy, ze szczególnym uwzględnieniem alokacji dla polskich funduszy emerytalnych (OFE), którym przydzielono 60 proc. oferowanych akcji. Sprzedano także 46,7 proc. akcji spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" S.A. za ponad 1,1 mld zł. Do 25 marca br. sprzedano ponadto pakiety "resztówkowe" 10 spółek notowanych na giełdzie" - napisano w komunikacie CIR.

Jak podał CIR, na dalsze miesiące zaplanowano prywatyzację spółki Turon Polska Energia S.A. i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Sfinalizowana będzie także sprzedaż: I Grupy Chemicznej, Zakładów Chemicznych Police S.A., Zakładów Azotowych S.A. oraz IPO PZU S.A.

Zdaniem resortu skarbu, przyjęte założenia o przychodach z prywatyzacji w bieżącym roku są realne do osiągnięcia. "Świadczy o tym przychód odnotowany w I kwartale br., który wyniósł 5,2 mld zł, czyli ponad 20 proc. planowanych przychodów rocznych" - poinformowało CIR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

MSP przewiduje prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz zbycie pozostałego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. Kontynuowana ma być prywatyzacja pakietów mniejszościowych spółek notowanych na giełdzie. Równolegle prowadzone będzie ok. 360 projektów prywatyzacyjnych.

"Aby osiągnąć zaplanowane w bieżącym roku przychody z prywatyzacji konieczne są dalsze prace związane z legislacją, organizacją i zarządzaniem, procesami prywatyzacji i nadzorem. Przewiduje się prace nad projektem ustawy o zasadach wykonywania uprawnień Skarbu Państwa, w której zostaną zawarte przepisy wprowadzające jednolite i efektywne mechanizmy nadzoru i prywatyzacji spółek z udziałem SP" - czytamy w komunikacie.

Plan prywatyzacji MSP na 2010 r. ma objąć kilkaset projektów, w tym m.in. debiut PZU, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kopalni węgla brunatnego Konin i Adamów. MSP chce uruchomić w tym roku procesy wyjścia Skarbu Państwa z 57 PKS-ów. W przypadku 13 spółek resort prowadzi komunalizację, której celem jest przekazanie przedsiębiorstw samorządom. Od 2008 roku resort skarbu sprzedał Polbus-PKS we Wrocławiu, PKS-y w Żywcu, Radomsku oraz Bełchatowie.

CIR podał, że w 2009 r. przychody z prywatyzacji i inne dochody wyniosły ogółem 6,59 mld zł. Oznacza to, że były one dwuipółkrotnie wyższe niż w 2008 r. i ponad trzykrotnie lepsze niż w 2007 r. Z kolei dochody z dywidend przyniosły budżetowi państwa 7,84 mld zł, wobec przewidywanych 7,1 mld zł, co oznacza wykonanie planu w 110,4 proc. Przepływy środków finansowych, uruchomionych przez resort skarbu państwa (m.in. prywatyzacja, dywidendy, sprzedaż akcji w ramach debiutów giełdowych) - wyniosły 26,43 mld zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA