REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjęto Zieloną Księgę Aglomeracji Poznańskiej

REKLAMA

"Zieloną księgę" Aglomeracji Poznańskiej przyjęła w czwartek Rada Aglomeracji Poznańskiej. To wstępna propozycja, która poddana zostanie konsultacjom, po których powstać ma końcowy dokument programowy przyszłej aglomeracji.

"Najważniejszym elementem księgi są programy działania, które zostaną poddane szerokiej konsultacji publicznej" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych w Poznaniu Tomasz Kaczmarek.

REKLAMA

W Zielonej Księdze zapisano 26 programów skupionych wokół pięciu zagadnień: gospodarki przestrzennej, infrastruktury i organizacji transportu, gospodarki i rynku pracy, usług społecznych, oraz zintegrowanego zarządzania i marketingu terytorialnego.

Po konsultacjach społecznych - jesienią tego roku - Rada Aglomeracji Poznańskiej przyjmie "Białą księgę", która będzie dokumentem programowym dla wszystkich samorządów wchodzących w skład Rady, a w przyszłości Związku Metropolitalnego.

W skład Rady Aglomeracji Poznańskiej wchodzą Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz 17 gmin leżących w granicach powiatu oraz gminy Śrem, Skoki i Szamotuły leżące poza jego granicami.

REKLAMA

W ramach przygotowań do powstania formalnej metropolii dotychczas zrealizowano kilkanaście przedsięwzięć. Jest wśród nich: współpraca gmin Powiatu Poznańskiego w ramach Centrum Obsługi Inwestora i Promocji Inwestycji, powołanie Związków Międzygminnych: "Gospodarka odpadami Aglomeracji Poznańskiej, "Schronisko dla zwierząt", "Puszcza Zielonka", zawarcie Porozumienia komunalnego w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ubiegłym roku Poznań i kilka sąsiednich gmin podpisało list intencyjny w sprawie rozwoju transportu miejskiego. Promocją turystyki zajmuje się Poznańska Lokalna Organizacje Turystyczną.

Trwają np. prace nad wprowadzeniem Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, która będzie kartą płatniczą, biletem miesięcznym na komunikację miejską i kartą parkingową.

Ważnym elementem budowania przyszłej Aglomeracji Poznańskiej było powołanie w 2008 roku Centrum Badań Metropolitalnych, które skupia środowiska naukowe, pomagające samorządowcom w stworzeniu podwalin pod przyszły związek metropolitalny. Od trzech lat organizowane jest też Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej.

Związek Aglomeracja Poznańska zostanie powołany po uchwaleniu ustawy o aglomeracjach, nad którą obecnie pracuje Sejm lub po nowelizacji ustawy o związkach międzygminnych, która dopuści do udziału w tych związkach powiaty.

Aglomeracja Poznańska to 600 tys. mieszkańców Poznania, około 300 tysięcy osób w gminach ościennych i kolejne trzysta w gminach nie graniczących z Poznaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

Czy w NFZ brakuje pieniędzy? Ministra Zdrowia: pacjenci są i będą przyjmowani do szpitali

To nie jest tak, że w NFZ nie mamy pieniędzy; chcę wszystkich uspokoić, szpitale pracują, to wszystko co jest nielimitowane się odbywa - mówiła w 13 czerwca 2024 r. ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zapewniła, że pacjenci nadal będą przyjmowani.

Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów. Kto sięga po alternatywne źródła białka?

Czy Europejczycy są otwarci na nowe smaki? Pasztet z ciecierzycy, sałatka z glonów, szaszłyk z chrząszcza. Co sądzą o alternatywnych źródłach białka? Analizy dokonały badaczki Uniwersytetu SWPS w ramach międzynarodowego projektu.

REKLAMA

Awaria metra w Warszawie. Są ograniczenia w ruchu. Które stacje zostały wyłączone?

W związku z awarią na pierwszej linii metra w Warszawie, pociągi kursują na skróconych trasach. 

Min. B. Nowacka: Informatory poprowadzą uczniów przez cięcia 20% w programach i zmiany w lekturach [egzamin ósmoklasisty 2025]

Sposobem na wielkie zmiany w szkołach są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

REKLAMA