reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przyjęto Zieloną Księgę Aglomeracji Poznańskiej

Przyjęto Zieloną Księgę Aglomeracji Poznańskiej

"Zieloną księgę" Aglomeracji Poznańskiej przyjęła w czwartek Rada Aglomeracji Poznańskiej. To wstępna propozycja, która poddana zostanie konsultacjom, po których powstać ma końcowy dokument programowy przyszłej aglomeracji.

"Najważniejszym elementem księgi są programy działania, które zostaną poddane szerokiej konsultacji publicznej" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych w Poznaniu Tomasz Kaczmarek.

W Zielonej Księdze zapisano 26 programów skupionych wokół pięciu zagadnień: gospodarki przestrzennej, infrastruktury i organizacji transportu, gospodarki i rynku pracy, usług społecznych, oraz zintegrowanego zarządzania i marketingu terytorialnego.

Po konsultacjach społecznych - jesienią tego roku - Rada Aglomeracji Poznańskiej przyjmie "Białą księgę", która będzie dokumentem programowym dla wszystkich samorządów wchodzących w skład Rady, a w przyszłości Związku Metropolitalnego.

W skład Rady Aglomeracji Poznańskiej wchodzą Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz 17 gmin leżących w granicach powiatu oraz gminy Śrem, Skoki i Szamotuły leżące poza jego granicami.

W ramach przygotowań do powstania formalnej metropolii dotychczas zrealizowano kilkanaście przedsięwzięć. Jest wśród nich: współpraca gmin Powiatu Poznańskiego w ramach Centrum Obsługi Inwestora i Promocji Inwestycji, powołanie Związków Międzygminnych: "Gospodarka odpadami Aglomeracji Poznańskiej, "Schronisko dla zwierząt", "Puszcza Zielonka", zawarcie Porozumienia komunalnego w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

W ubiegłym roku Poznań i kilka sąsiednich gmin podpisało list intencyjny w sprawie rozwoju transportu miejskiego. Promocją turystyki zajmuje się Poznańska Lokalna Organizacje Turystyczną.

Trwają np. prace nad wprowadzeniem Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, która będzie kartą płatniczą, biletem miesięcznym na komunikację miejską i kartą parkingową.

Ważnym elementem budowania przyszłej Aglomeracji Poznańskiej było powołanie w 2008 roku Centrum Badań Metropolitalnych, które skupia środowiska naukowe, pomagające samorządowcom w stworzeniu podwalin pod przyszły związek metropolitalny. Od trzech lat organizowane jest też Forum Gospodarcze Aglomeracji Poznańskiej.

Związek Aglomeracja Poznańska zostanie powołany po uchwaleniu ustawy o aglomeracjach, nad którą obecnie pracuje Sejm lub po nowelizacji ustawy o związkach międzygminnych, która dopuści do udziału w tych związkach powiaty.

Aglomeracja Poznańska to 600 tys. mieszkańców Poznania, około 300 tysięcy osób w gminach ościennych i kolejne trzysta w gminach nie graniczących z Poznaniem.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama