reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Do 6 czerwca gminy przygotują spisy wyborców

Do 6 czerwca gminy przygotują spisy wyborców

Na 14 dni przed planowanym terminem wyborów prezydenckich w każdej gminie powinien być gotowy spis wyborców. Samorządy mają więc czas na przygotowanie wykazów do 6 czerwca.

Spis wyborców powstaje na podstawie stałego rejestru wyborców – taki prowadzić musi każda gmina. Osoby stale zameldowane na terenie gminy, dysponujące czynnym prawem wyborczym, zostaną na listę wyborców wpisane z urzędu.

W spisie znajdą się także osoby czasowo przebywające na terenie danej gminy o ile do 10 czerwca złożą wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców. W takim przypadku, nie jest istotne czy osoba, która wnioskuje o dopisanie do spisu ma stałe miejsce zamieszkania na terenie innej gminy czy też nie dysponuje w ogóle miejscem zamieszkania na terenie Polski. Jeśli przysługuje jej czynne prawo wyborcze i złoży wniosek w terminie powinna zostać uwzględniona w spisie.

Inaczej należy postąpić wobec wyborcy, który zmieni miejsce pobytu tuż przed datą wyborów. Gmina właściwa ze względu na meldunek wyborcy, na jego wniosek złożony najpóźniej na 2 dni przed wyborami, wyda mu zaświadczenia  upoważniające do głosowania w innym - dowolnym obwodzie.

Przygotowany spis wyborców udostępniony zostanie do wglądu mieszkańcom danej miejscowości. Ewentualne omyłki lub błędy będą na bieżąco korygowane na wniosek osób, których błędy dotyczą - w terminie 48 godzin od momentu zgłoszenia błędu. W przeddzień głosowania spisy wyborców trafią do obwodowych komisji wyborczych

AMarek

Sektor Publiczny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama