REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie infrastruktura informacji przestrzennej

Agnieszka Marek

REKLAMA

Weszła w życie ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej, umożliwiająca stworzenie zintegrowanej bazy danych przestrzennych, z której korzystać będą zarówno organy krajowe jak i instytucje oraz organy unijne.

Dyrektywa PE i Rady (2007/2/WE) z 14 marca 2007 ustanowiła infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) zobowiązując tym samym kraje członkowskie do wdrożenia nowych reguł do krajowych porządków prawnych. W myśl postanowień dyrektywy, w krajach członkowskich powstaną spójne systemy danych przestrzennych gromadzące dane z wielu źródeł i umożliwiające korzystanie z nich wielu użytkownikom i za pomocą różnych aplikacji.

REKLAMA

REKLAMA

Dane przestrzenne to informacje związane z terytorium kraju dotyczące m.in. ukształtowania terenu, lokalizacji budynków, gruntów, miejscowości, ulic, adresów, infrastruktury wodnej, gazowej, telekomunikacyjnej, elektrycznej, linii komunikacyjnych itp. Gromadzą je podmioty sektora państwowego oraz tzw. osoby trzecie – czyli podmioty spoza sektora włączone do infrastruktury.

Ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz.U. nr 76 poz. 489) zapewni interoperacyjność zbiorów i usług danych przestrzennych – umożliwi więc połączenie zbiorów danych przestrzennych w spójną całość oraz współdziałanie usług danych przestrzennych. Bazy zostaną opisane za pomocą metadanych – tak aby umożliwić szybkie odnalezienie pożądanych informacji, usprawnić ich inwentaryzację i używanie. Metadane poinformują użytkownika m.in. o:

- jakości i ważności zbiorów danych przestrzennych,

- warunkach uzyskania dostępu i korzystania ze zbiorów, oraz ewentualnych ograniczeniach w dostępie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- organach odpowiedzialnych za gromadzenie udostępnianych informacji.

Nowe przepisy zobligują organy administracyjne do przygotowania baz w taki sposób aby umożliwić m.in. wyszukiwanie, przeglądanie, pomniejszanie, powiększanie i pobieranie informacji. Zbiory, w części która nie podlega ograniczeniu ze względu na tajność danych, zostaną udostępnione w sposób powszechny i nieodpłatny.

Nad infrastrukturą informacji przestrzennej pieczę obejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Głównego Geodety Kraju i przy współudziale Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej funkcjonującej przy ministrze.

Ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej weszła w życie 7 czerwca 2010 r.

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA