reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Powstanie infrastruktura informacji przestrzennej

Powstanie infrastruktura informacji przestrzennej

Weszła w życie ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej, umożliwiająca stworzenie zintegrowanej bazy danych przestrzennych, z której korzystać będą zarówno organy krajowe jak i instytucje oraz organy unijne.

Dyrektywa PE i Rady (2007/2/WE) z 14 marca 2007 ustanowiła infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) zobowiązując tym samym kraje członkowskie do wdrożenia nowych reguł do krajowych porządków prawnych. W myśl postanowień dyrektywy, w krajach członkowskich powstaną spójne systemy danych przestrzennych gromadzące dane z wielu źródeł i umożliwiające korzystanie z nich wielu użytkownikom i za pomocą różnych aplikacji.

Dane przestrzenne to informacje związane z terytorium kraju dotyczące m.in. ukształtowania terenu, lokalizacji budynków, gruntów, miejscowości, ulic, adresów, infrastruktury wodnej, gazowej, telekomunikacyjnej, elektrycznej, linii komunikacyjnych itp. Gromadzą je podmioty sektora państwowego oraz tzw. osoby trzecie – czyli podmioty spoza sektora włączone do infrastruktury.

Ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz.U. nr 76 poz. 489) zapewni interoperacyjność zbiorów i usług danych przestrzennych – umożliwi więc połączenie zbiorów danych przestrzennych w spójną całość oraz współdziałanie usług danych przestrzennych. Bazy zostaną opisane za pomocą metadanych – tak aby umożliwić szybkie odnalezienie pożądanych informacji, usprawnić ich inwentaryzację i używanie. Metadane poinformują użytkownika m.in. o:

- jakości i ważności zbiorów danych przestrzennych,

- warunkach uzyskania dostępu i korzystania ze zbiorów, oraz ewentualnych ograniczeniach w dostępie,

- organach odpowiedzialnych za gromadzenie udostępnianych informacji.

Nowe przepisy zobligują organy administracyjne do przygotowania baz w taki sposób aby umożliwić m.in. wyszukiwanie, przeglądanie, pomniejszanie, powiększanie i pobieranie informacji. Zbiory, w części która nie podlega ograniczeniu ze względu na tajność danych, zostaną udostępnione w sposób powszechny i nieodpłatny.

Nad infrastrukturą informacji przestrzennej pieczę obejmie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Głównego Geodety Kraju i przy współudziale Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej funkcjonującej przy ministrze.

Ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej weszła w życie 7 czerwca 2010 r.

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama