reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kandydaci na prezydentów miast deklarują start w wyborach

Kandydaci na prezydentów miast deklarują start w wyborach

Jacek Majchrowski i Stanisław Kracik w Krakowie, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Paweł Adamowicz w Gdańsku, Rafał Dutkiewicz i Jacek Uczkiewicz we Wrocławiu, Tadeusz Truskolaski w Białymstoku - to już pewni kandydaci na prezydentów miast w tegorocznych wyborach samorządowych.

Lista nie jest pełna, bo partie w bardzo wielu przypadkach nie podjęły jeszcze decyzji, kogo wystawić do walki o prezydenturę.

W wyborach prezydenta Krakowa zmierzą się sprawujący tę funkcję drugą kadencję prof. Jacek Majchrowski oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik, były burmistrz Niepołomic. Obaj są formalnie bezpartyjni. Kracik jest kandydatem PO. Majchrowski może liczyć na poparcie SLD, choć podobnie jak w poprzednich wyborach wystartuje zapewne pod szyldem własnego komitetu wyborczego.

Do walki w Krakowie włączy się też PiS, który chce wystawić Andrzeja Dudę, prawnika, byłego podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Formalnej decyzji partii ws. kandydatury Dudy wciąż nie ma, bardzo prawdopodobne, że będzie on także kandydował w wyborach do sejmiku województwa.

O stanowisko prezydenta Warszawy z ramienia PO ubiegać się będzie urzędująca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapowiedziała to już w lutym. Jak przekonywała, Warszawa powinna mieć stałego gospodarza, dlatego właśnie ona powinna zostać po raz kolejny prezydentem stolicy.

Według szefa warszawskich struktur PiS Mariusza Błaszczaka, finalna decyzja partii ws. kandydata na prezydenta stolicy zapadnie dopiero po wakacjach parlamentarnych, czyli najprawdopodobniej pod koniec sierpnia. Obecnie w tym kontekście pojawiają się nazwiska m.in.: posłów Elżbiety Jakubiak, i Pawła Poncyljusza, senatora Zbigniewa Romaszewskiego, a także byłego ministra prezydenckiego Jacka Sasina.

W maju Rada Mazowiecka SLD rekomendowała kandydaturę europosła Sojuszu Wojciecha Olejniczaka na prezydenta Warszawy. W Radomiu wystartuje wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński, w Siedlcach - radny z tego miasta Maciej Drabio, w Płocku - były prezydent tego miasta Wojciech Hetkowski, a w Ostrołęce - Łukasz Kulik.

W Gdańsku kandydatem PO na prezydenta będzie sprawujący tę funkcję od 1998 r. Paweł Adamowicz. Swojego kandydata na prezydenta Gdańska nie ma nadal PiS. Wśród propozycji pojawiają się dwa nazwiska: europosła Jacka Kurskiego i przewodniczącego klubu PiS w radzie miasta Gdańska - Kazimierza Koralewskiego. Decyzja o tym, który z nich wystartuje, podjęta zostanie po konsultacjach z zarządem głównym partii.

Także SLD ma w zanadrzu dwóch kandydatów na prezydenta Gdańska: lidera Sojuszu na Pomorzu Jarosława Szczukowskiego oraz wydawcę bezpłatnej "Gazety Gdańskiej" Marka Formelę, który startował już w wyborach o najwyższy urząd w mieście w 2002 r. i dotarł do II rundy. Również tutaj decyzja zapadnie po konsultacjach z zarządem krajowym partii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama