reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Można przenosić decyzje środowiskowe

Można przenosić decyzje środowiskowe

Możliwość przenoszenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przywróciła nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

„Organ wydający decyzje środowiskowe jest obowiązany - za zgodą strony na rzecz której decyzja została wydana – do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on warunki zawarte w tej decyzji” – to treść art. 72a wprowadzonego do ustawy "środowiskowej" z 3 października 2008 r.

Nowelizacja przywróciła uprawnienie z którego korzystano pod rządami ustawy Prawo ochrony środowiska. Akt ten przestał obowiązywać wraz z wejściem życie przepisów ustawy "środowiskowej” w której nie przewidziano możliwości przenoszenia praw i obowiązków zawartych w decyzjach środowiskowych na inne podmioty. Błąd ustawodawcy został niniejszym naprawiony.

Nowelizacja ustawy "środowiskowej" wprowadziła również szereg dodatkowych zmian min:

- bardziej szczegółowy podział obowiązków w zakresie opiniowania i uzgadniania ocen oddziaływania na środowisko. Jeśli mianowicie realizacja danego dokumentu objęłaby obszar dwóch województw – organami właściwymi do dokonania ocen są regionalny dyrektor ochrony środowiska oraz państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w tym województwie, którego obszar w większym stopniu jest objęty planowanym działaniem.

Dyrektor oraz inspektor sanitarny drugiego województwa będą konsultowani w trakcie dokonywania ocen. Jeśli planowane działanie objęłoby więcej niż 2 województwa odpowiednie oceny i opinie przygotują Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Główny Inspektor Sanitarny

- obligatoryjne zawieszanie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w przypadku gdy organ stwierdzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Na postanowienie o zawieszeniu postępowania – w tym przypadku nie przysługuje zażalenie

- uprawnienie regionalnego dyrektora ochrony środowiska do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie przyrody w trakcie gospodarczego wykorzystywania składników i zasobów przyrody przez podmioty. Wykonanie czynności kontrolnych dyrektor może powierzyć innym osobom w drodze imiennego upoważnienia.

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw z 21 maja 2010 r. weszła w życie 20 lipca.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama