reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustawa ułatwiająca odbudowę wałów - podpisana

Ustawa ułatwiająca odbudowę wałów - podpisana

Pełniący obowiązki prezydenta Grzegorz Schetyna podpisał w poniedziałek ustawę ułatwiającą odbudowę wałów przeciwpowodziowych po tegorocznej powodzi - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta na stronach internetowych.

Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych Sejm przyjął 8 lipca. Jej projekt wniósł do parlamentu Bronisław Komorowski, gdy jako marszałek Sejmu pełnił obowiązki prezydenta.

Ustawa pozwala na prostsze i szybsze przejmowanie gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe: wały, poldery czy zbiorniki retencyjne. Łagodzi wymogi administracyjne i pozwala po wydaniu decyzji o realizacji inwestycji przeciwpowodziowej bezzwłocznie wejść na planowany teren inwestycji, zaś odszkodowanie następuje w wyniku odrębnego postępowania.

Dotychczasowe trzy etapy przygotowania inwestycji przeciwpowodziowych - lokalizację, wywłaszczanie i zatwierdzanie projektu budowlanego - zostaną połączone w jedną decyzję. W odrębnym postępowaniu - w drodze negocjacji - będzie ustalana wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości na cele przeciwdziałania powodzi.

Przyjęte w ustawie połączenie kilku decyzji w jedną znacznie przyspieszy procedurę inwestycyjną. Dotychczasowe przepisy przewidują dwu- lub trzyetapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele inwestycji przeciwpowodziowych. Pierwszym etapem jest wydanie przez właściwy organ decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Drugi - to negocjacje z właścicielami nieruchomości; w sytuacji, gdy nie przynoszą one skutków, prawo przewiduje ich wywłaszczenie. Następnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę.

Przepisy działają ponad ustawą o planowaniu przestrzennym.

Inwestycje przeciwpowodziowe, o których mowa w ustawie, to m.in.: poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, tzw. kanały ulgi, wały przeciwpowodziowe oraz stopnie wodne na rzekach.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama