REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marszałek województwa poprowadzi rejestr producentów

REKLAMA

Rząd przyjął we wtorek zmiany w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, do ustawy wprowadzono zapis, który nakazuje marszałkom województw prowadzenie rejestru wstępnie uznanych grup producentów, uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń. Obecne przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia takich rejestrów przez marszałków województw.

REKLAMA

REKLAMA

Wstępnie uznana grupa producentów to podmiot, w skład którego wchodzi co najmniej 5 osób, posiada ona osobowość prawną (wpis do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców). By grupa producentów mogła starać się o zarejestrowanie jako grupa wstępnie uznana, musi w roku poprzedzającym złożenie wniosku wyprodukować i sprzedać produkty wartości co najmniej 50 tys. euro.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także poszerzenie kompetencji dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dyrektor, w ramach weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy finansowej uznanym organizacjom producentów, będzie przeprowadzał kontrolę w tych organizacjach.

Dyrektor oddziału ARiMR będzie także monitorował i oceniał sposób wdrażania krajowej strategii programów operacyjnych.

REKLAMA

Do ustawy rząd zaproponował dołączenie przepisów dotyczących programu "Owoce w szkole". Natomiast wykreślone zostały regulacje, które odnoszą się do uchylonych przepisów unijnych dotyczących rynku tytoniu. Oznacza to, że z ustawy zostanie usunięty podział krajowej płatności uzupełniającej na część: związaną i niezwiązaną z produkcją surowca tytoniowego. W ustawie pozostaną jedynie przepisy dotyczące płatności niezwiązanej z produkcją tego surowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego rozdziału: "Rynki lnu i konopi uprawianych na włókno". Obecne przepisy dotyczące wspólnej organizacji tych rynków zawarte są w innej ustawie (o organizacji niektórych rynków rolnych). Do noweli przeniesiono także przepisy dotyczące rynku zbóż, aktualnie zawarte w ustawie o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA