REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BBN redukuje o jedną trzecią liczbę etatów

REKLAMA

W działającym w nowej strukturze Biurze Bezpieczeństwa Narodowego liczbę etatów zredukowano o jedną trzecią, głównym zadaniem Biura będą prace analityczne - poinformował w czwartek szef BBN Stanisław Koziej.

Jak powiedział szef BBN, zmienione Biuro będzie działać "jako organ pomocniczy prezydenta Rzeczypospolitej w sprawach szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa". Przypomniał, że zmiany wprowadzono na podstawie zarządzenia prezydenta z 11 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA

Szef BBN zwrócił uwagę na redukcję etatów ze 115 do 79. "Zlikwidowałem dosyć kuriozalne rozwiązanie, jakie tu funkcjonowało - wielką grupę etatowych doradców" - powiedział Koziej. Dodał, że BBN zatrudniało 12 doradców, z tego sześciu na stanowiskach doradców szefa Biura. "Uważam, że jeśli struktura jest dobrze utworzona, kompetencje dobrze podzielone, wystarczą dyrektorzy, nie ma potrzeby utrzymywać dodatkowych doradców" - powiedział Koziej.

Według Kozieja istota transformacji sprowadza się do dwóch najważniejszych zmian: "Pierwszą jest zmiana samej misji Biura z nadzorczo-kontrolnej na misję analityczno-koncepcyjną, w ramach której przygotowywalibyśmy merytoryczne materiały dla prezydenta, uzbrajając go w wiedzę merytoryczną niezbędną do zajmowania się sprawami bezpieczeństwa narodowego".

"Druga zmiana polega na zmianie podejścia do bezpieczeństwa narodowego z podejścia sektorowego, resortowego, postrzegania odizolowanych fragmentów tego bezpieczeństwa na podejście zintegrowane, traktujące bezpieczeństwo jako całość" - dodał szef BBN.

REKLAMA

"Rezygnuję z obsady jednego z zastępców, aby zaoszczędzone środki wykorzystać na zorganizowanie i funkcjonowanie, jak to nazwałem, zbiorowego zastępcy - zespołu niezależnych, pozarządowych ekspertów strategicznych, ludzi o różnych poglądach" - oświadczył Koziej. "Mam plan, by spotykać się z nimi co miesiąc i dyskutować o sprawach strategicznych leżących w zainteresowaniu BBN" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z tych 12-15 ekspertów ma być emerytowany generał prof. Bolesław Balcerowicz, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa militarnego. W skład tej grupy mają też wejść specjaliści bezpieczeństwa publicznego i ekonomicznego. Koziej wyjaśnił, że BBN nie będzie się interesować sprawami służby zdrowia jako takiej, "ale w kontekście bezpieczeństwa ekonomicznego, np. możliwości funkcjonowania organów władzy publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo".

Nową strukturę organizacyjną BBN zaakceptował w sierpniu prezydent Bronisław Komorowski. W Biurze powstały dwie nowe komórki - departament analiz strategicznych i departament prawno-organizacyjny. W zmienionej formule będą działać departamenty zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi oraz bezpieczeństwa pozamilitarnego. Częściowo nowe zadania ma też otrzymać zastępca szefa BBN.

Departament analiz strategicznych ma opracowywać całościowe analizy dla prezydenta. Będzie monitorować wszelkie informacje dotyczące bezpieczeństwa, przygotowywać opinie i oceny dla prezydenta, przygotowywać propozycje rozwiązań dotyczących całościowo pojmowanego bezpieczeństwa narodowego.

Utworzenie departamentu prawno-organizacyjnego Koziej uzasadniał potrzebą zebrania w jednej instytucji prawników specjalizujących się w zagadnieniach bezpieczeństwa, by formułować "propozycje korekt, nowelizacji czy wręcz nowych rozwiązań legislacyjnych" niezbędne do zmian w systemie bezpieczeństwa narodowego.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  Zmiany na maturze: zwolnienie z opłat, przechowywanie protokołów, liczba członków komisji [projekt rozporządzenia]

  Nowy termin końcowy składania wniosku o zwolnienie z opłat, zmiany w komisjach i terminach przechowywania protokołów zbiorczych. I matura z łaciny oraz biznesu.

  Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

  Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

  Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

  Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

  Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

  Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

  O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

  Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

  Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  REKLAMA

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  REKLAMA