reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dyrektor urzędu ustali kryteria zwolnień

Dyrektor urzędu ustali kryteria zwolnień

Rządowy projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej nie przewiduje sztywnych kryteriów zwolnień – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Decyzję w tej sprawie podejmą dyrektorzy urzędów.

Według dostępnych informacji - projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia nałoży na dyrektorów urzędów obowiązek redukcji zatrudnienia o 10 proc. - od 1 stycznia do 1 lipca 2011 r. Jak podał DGP niektóre urzędy już rozpoczynają przymiarki do projektowanych zwolnień.

Podstawowa kwestia - to dobór obiektywnych kryteriów redukcji zatrudnienia. To zadanie w teorii pozostawiono dyrektorom urzędów. W teorii - ponieważ decydująca okaże się nie opinia dyrektora a wysokość środków przyznanych urzędom na pulę wynagrodzeń oraz odprawy. Może się zdarzyć że przeważą względy ekonomiczne,  nie zaś efektywność pracy zatrudnionych w urzędzie.

„Jeśli rząd zmniejszy budżet, to będziemy musieli zwalniać młodych urzędników i emerytów. A tego chcemy uniknąć” – stwierdza w rozmowie z DGP Małgorzata Bywanis-Jodlińska -  dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Najbardziej narażeni na zwolnienia są ludzie młodzi, zwłaszcza ci, którzy nie są jeszcze zatrudnieni na stałe. Wypowiedzenia umów o pracę pociągną bowiem za sobą obowiązek wypłaty odpraw w wysokości 1-3 pensji. Jedna pensja dla zatrudnionych poniżej dwóch lat, dwie - dla pracujących od dwóch do ośmiu lat, trzy - powyżej ośmiu lat.

Redukcja - w świetle projektowanych zmian - nie obejmie samorządów, sądów, prokuratury, służb mundurowych i specjalnych.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama