reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Internet coraz powszechniejszy w bibliotekach wiejskich

Internet coraz powszechniejszy w bibliotekach wiejskich

Ponad połowa bibliotek wiejskich w regionie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatniego roku została podłączona do internetu i udostępnia go swoim użytkownikom. Program informatyzacji, obejmujący także wyposażenie w niezbędny sprzęt, przygotowała i sfinansowała fundacja Billa Gatesa.

Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest od roku przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z grantu w wysokości 28 milionów dolarów przekazanego stronie polskiej przez Fundację Billa i Melindy Gates. Pieniądze są wydawane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń dla personelu tych placówek i promocję bibliotek.

Z danych Instytutu Książki wynika, że blisko 40 proc. spośród 8,5 tys. polskich bibliotek nie miało dostępu do internetu. Problem ten dotyczył szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich, a takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2,5 tys.

Program informatyzacji jest zaplanowany na pięć lat, rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Już w ciągu pierwszych 12 miesięcy udało się go wdrożyć w ponad połowie ze 168 wiejskich bibliotek zakwalifikowanych do udziału w nim w regionie kujawsko-pomorskim.

"Dotychczas jedynie w siedzibie głównej naszej biblioteki można było skorzystać z internetu, ale w ciągu roku wszystkie nasze filie poszerzyły swą ofertę o bezpłatny dostęp do sieci. Potrzebny do tego sprzęt komputerowy otrzymaliśmy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" - powiedziała Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.

"Przed nami kolejne wyzwanie: wyrobienie w społecznościach lokalnych umiejętności korzystania z zasobów internetu. Przede wszystkim u osób w starszym wieku, dla których komputer jest rzeczą nową i obcą" - podkreśliła Szymańska.

Bibliotekarze starają się zachęcać potencjalnych użytkowników, pokazując praktyczne zastosowania internetu w codziennym życiu: sprawdzanie rozkładów jazdy, oferty przychodni i szpitali oraz używanie komunikatorów do kontaktów z dziećmi i wnukami przebywającymi w innych miastach czy poza granicami kraju.

Dzięki wsparciu TP SA biblioteki otrzymują najszybszy możliwy na swoim terenie dostęp do internetu na trzy lata za darmo. "To nie tylko darmowy dostęp do sieci dla komputerów posiadanych przez bibliotekę, ale także bezprzewodowo dla wszystkich osób, które pojawią się w jej siedzibie z własnym sprzętem, laptopem czy netbookiem" - zaznaczył Krzysztof Czopek, dyrektor Regionu Grupy TP Północ.

Biblioteki uczestniczące w programie na terenie całej Polski, a jest ich w sumie 1865, otrzymały dotychczas ponad 1400 komputerów wraz z monitorami oraz systemem operacyjnym i podstawowym oprogramowaniem przekazanym bezpłatnie przez producenta, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, ponad 150 laptopów, projektory multimedialne i ekrany. Dodatkowo każda placówka uczestnicząca w programie dostała aparat cyfrowy wraz z przewodnikiem "Projekt: fotografia", który pokazuje, jak można wykorzystać aparat w pracy biblioteki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama