REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet coraz powszechniejszy w bibliotekach wiejskich

REKLAMA

Ponad połowa bibliotek wiejskich w regionie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatniego roku została podłączona do internetu i udostępnia go swoim użytkownikom. Program informatyzacji, obejmujący także wyposażenie w niezbędny sprzęt, przygotowała i sfinansowała fundacja Billa Gatesa.

Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest od roku przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z grantu w wysokości 28 milionów dolarów przekazanego stronie polskiej przez Fundację Billa i Melindy Gates. Pieniądze są wydawane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń dla personelu tych placówek i promocję bibliotek.

REKLAMA

Z danych Instytutu Książki wynika, że blisko 40 proc. spośród 8,5 tys. polskich bibliotek nie miało dostępu do internetu. Problem ten dotyczył szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich, a takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2,5 tys.

REKLAMA

Program informatyzacji jest zaplanowany na pięć lat, rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Już w ciągu pierwszych 12 miesięcy udało się go wdrożyć w ponad połowie ze 168 wiejskich bibliotek zakwalifikowanych do udziału w nim w regionie kujawsko-pomorskim.

"Dotychczas jedynie w siedzibie głównej naszej biblioteki można było skorzystać z internetu, ale w ciągu roku wszystkie nasze filie poszerzyły swą ofertę o bezpłatny dostęp do sieci. Potrzebny do tego sprzęt komputerowy otrzymaliśmy w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" - powiedziała Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu.

"Przed nami kolejne wyzwanie: wyrobienie w społecznościach lokalnych umiejętności korzystania z zasobów internetu. Przede wszystkim u osób w starszym wieku, dla których komputer jest rzeczą nową i obcą" - podkreśliła Szymańska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bibliotekarze starają się zachęcać potencjalnych użytkowników, pokazując praktyczne zastosowania internetu w codziennym życiu: sprawdzanie rozkładów jazdy, oferty przychodni i szpitali oraz używanie komunikatorów do kontaktów z dziećmi i wnukami przebywającymi w innych miastach czy poza granicami kraju.

REKLAMA

Dzięki wsparciu TP SA biblioteki otrzymują najszybszy możliwy na swoim terenie dostęp do internetu na trzy lata za darmo. "To nie tylko darmowy dostęp do sieci dla komputerów posiadanych przez bibliotekę, ale także bezprzewodowo dla wszystkich osób, które pojawią się w jej siedzibie z własnym sprzętem, laptopem czy netbookiem" - zaznaczył Krzysztof Czopek, dyrektor Regionu Grupy TP Północ.

Biblioteki uczestniczące w programie na terenie całej Polski, a jest ich w sumie 1865, otrzymały dotychczas ponad 1400 komputerów wraz z monitorami oraz systemem operacyjnym i podstawowym oprogramowaniem przekazanym bezpłatnie przez producenta, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, ponad 150 laptopów, projektory multimedialne i ekrany. Dodatkowo każda placówka uczestnicząca w programie dostała aparat cyfrowy wraz z przewodnikiem "Projekt: fotografia", który pokazuje, jak można wykorzystać aparat w pracy biblioteki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA