REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zbada prawidłowość mianowania celnika

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących przepisów, w sprawie dotyczącej mianowania funkcjonariusza celnego droga sądowa jest niedopuszczalna – orzekł Sąd Najwyższy. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

31 października 2009 roku weszła w życie ustawa o Służbie Celnej z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz. U. Nr 168, Poz. 1323). W art. 223 ustawy kierownicy urzędów celnych zostali zobowiązani do dokonania mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe w terminie miesiąca od dnia wejścia  w życie ustawy.

REKLAMA

Mianowanie objęło 13. 628 funkcjonariuszy, 537 zaskarżyło akty mianowania. Okazało się jednak że prawo nie pozwala żadnemu sądowi na zbadanie prawidłowości odwołania. Akt mianowania nie jest uznawany za decyzję administracyjną – dlatego sądy administracyjne odrzucają skargi wniesione przez funkcjonariuszy celnych.

REKLAMA

W tej materii wypowiedział się także Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 czerwca 2010 r. (Sygn. akt II PZP 5/10) – stwierdzając wyraźnie iż: "w sprawie dotyczącej mianowania funkcjonariusza celnego na stopień służbowy na podstawie art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej droga sądowa jest niedopuszczalna".

REKLAMA

Sprawą zajął się obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich, który – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - zwrócił się już do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o stwierdzenie czy obecna sytuacje nie uchybia art. 45 Konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo do „sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”.

Problem dotyczy jednak nie tylko wspomnianych kilkuset funkcjonariuszy, którzy zaskarżyli akty mianowania nie zgadzając się nadanymi im stopniami służbowymi. Jak czytamy w piśmie przesłanym przez związkowców do Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych: „nieprawidłowości formalnoprawne, jakie zaistniały w procesie mianowań funkcjonariuszy celnych na podstawie nowej ustawy o Służbie Celnej nie powinny być w żadnej mierze oceniane z punktu widzenia ilości funkcjonariuszy, którzy zdecydowali się na zaskarżenie aktów mianowania.(…) Art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, wprowadzający obowiązek mianowania funkcjonariuszy na nowe stopnie służbowe w ramach nowych korpusów Służby Celnej, zawiera konkretne kryteria, które powinny stanowić bezwzględną i wyłączną podstawę mianowań dokonywanych przez Dyrektorów Izb Celnych. Powyższy przepis ustawowy, został naruszony przez organy Służby Celnej, albowiem Szef Służby Celnej wydał pisemne polecenia służbowe zobowiązujące Dyrektorów Izb Celnych do stosowania w procesie mianowań pozaustawowych kryteriów punktowych oraz interpretacji przepisów ustawy o Służbie Celnej.” Skutkiem działania Szefa Służby Celnej – w opinii związkowców - cały proces mianowań obciążony został wadami formalnoprawnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem Minister Finansów w odpowiedzi na Dezyderat nr 2 dotyczący problemu mianowań – nie podzielił opinii związkowców i nie dostrzegł problemu zaś Komisja Finansów Publicznych, która sprawą miała zająć się 23 września – przerzuciła ten problem na kolejne posiedzenie.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA