REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zbada prawidłowość mianowania celnika

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących przepisów, w sprawie dotyczącej mianowania funkcjonariusza celnego droga sądowa jest niedopuszczalna – orzekł Sąd Najwyższy. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

31 października 2009 roku weszła w życie ustawa o Służbie Celnej z dnia 27 sierpnia 2009 r. (Dz. U. Nr 168, Poz. 1323). W art. 223 ustawy kierownicy urzędów celnych zostali zobowiązani do dokonania mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe w terminie miesiąca od dnia wejścia  w życie ustawy.

REKLAMA

Mianowanie objęło 13. 628 funkcjonariuszy, 537 zaskarżyło akty mianowania. Okazało się jednak że prawo nie pozwala żadnemu sądowi na zbadanie prawidłowości odwołania. Akt mianowania nie jest uznawany za decyzję administracyjną – dlatego sądy administracyjne odrzucają skargi wniesione przez funkcjonariuszy celnych.

REKLAMA

W tej materii wypowiedział się także Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 8 czerwca 2010 r. (Sygn. akt II PZP 5/10) – stwierdzając wyraźnie iż: "w sprawie dotyczącej mianowania funkcjonariusza celnego na stopień służbowy na podstawie art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej droga sądowa jest niedopuszczalna".

REKLAMA

Sprawą zajął się obecnie Rzecznik Praw Obywatelskich, który – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - zwrócił się już do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o stwierdzenie czy obecna sytuacje nie uchybia art. 45 Konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo do „sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”.

Problem dotyczy jednak nie tylko wspomnianych kilkuset funkcjonariuszy, którzy zaskarżyli akty mianowania nie zgadzając się nadanymi im stopniami służbowymi. Jak czytamy w piśmie przesłanym przez związkowców do Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych: „nieprawidłowości formalnoprawne, jakie zaistniały w procesie mianowań funkcjonariuszy celnych na podstawie nowej ustawy o Służbie Celnej nie powinny być w żadnej mierze oceniane z punktu widzenia ilości funkcjonariuszy, którzy zdecydowali się na zaskarżenie aktów mianowania.(…) Art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, wprowadzający obowiązek mianowania funkcjonariuszy na nowe stopnie służbowe w ramach nowych korpusów Służby Celnej, zawiera konkretne kryteria, które powinny stanowić bezwzględną i wyłączną podstawę mianowań dokonywanych przez Dyrektorów Izb Celnych. Powyższy przepis ustawowy, został naruszony przez organy Służby Celnej, albowiem Szef Służby Celnej wydał pisemne polecenia służbowe zobowiązujące Dyrektorów Izb Celnych do stosowania w procesie mianowań pozaustawowych kryteriów punktowych oraz interpretacji przepisów ustawy o Służbie Celnej.” Skutkiem działania Szefa Służby Celnej – w opinii związkowców - cały proces mianowań obciążony został wadami formalnoprawnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem Minister Finansów w odpowiedzi na Dezyderat nr 2 dotyczący problemu mianowań – nie podzielił opinii związkowców i nie dostrzegł problemu zaś Komisja Finansów Publicznych, która sprawą miała zająć się 23 września – przerzuciła ten problem na kolejne posiedzenie.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA