reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > MSWiA: 100 mln zł na nadgodziny strażaków

MSWiA: 100 mln zł na nadgodziny strażaków

Strażacy PSP będą mogli otrzymywać rekompensaty finansowe za nadliczbowy czas służby. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej wprowadzający takie rozwiązanie od 2011 roku. W planach przyszłorocznego budżetu MSWiA oraz budżetów wojewodów na ten cel zarezerwowano blisko 100 mln zł.

W związku z koniecznością dostosowania polskich przepisów do norm unijnych, od 1 lipca 2005 roku strażaków obowiązuje przeciętny 40-godzinny tydzień służby, z możliwością przedłużenia do 48 godzin lub ponad ten wymiar w sytuacji podwyższonej gotowości. Spowodowało to powstanie nadgodzin. Prawo nie pozwalało wypłacać strażakom pieniędzy za przedłużoną służbę.

Żeby zmienić tę sytuację, resort spraw wewnętrznych i administracji musiałby zwiększyć o około 3,9 tys. liczbę etatów strażackich. Uznano jednak, że zatrudnienie większej liczby strażaków byłoby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wypłata rekompensaty finansowej za dodatkową służbę.

Zgodnie z projektem nowych przepisów, w zamian za wypracowane nadgodziny strażacy będą mogli odebrać czas wolny w odpowiednim wymiarze lub otrzymać pieniądze za każdą nadliczbową godzinę służby ponad 40 godzin (nie więcej niż 48 godzin) w tygodniu w 6-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Jeśli projekt nowelizacji ustawy o PSP zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, rekompensaty dla strażaków będą wypłacane od 2011 roku.


reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama